•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

بازداشت ابراهیم شوریانی, فعال تلگرامی ساکن مریوان توسط نیروهای امنیتی

0
338

حقوق بشر در ایران –  امروز یکشنبه ۱ تیر ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی در شهرستان بانه پس از بازداشت ابراهیم « شورش » شوریانی, فعال تلگرامی وی را به مکان نامعلومی منتقل و پس از ۱ روز بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه بطور موقت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل کُردپا, روز پنجشنبه ۲۹ خرداد ماه ۱۳۹۹, ابراهیم « شورش » شوریانی, فعال تلگرامی ساکن شهرستان بانه در پی یورش ماموران امنیتی این شهرستان به منزل شخص وی پس از تفتیش منزل و ضبط اقلامی از قبیل کامپیوتر و گوشی تلفن همراه این فعال تلگرامی را بازداشت و به همراه خود بردند. 

 روز پس از آن, ابراهیم « شورش » شوریانی, مدیر کانال تلگرامی, “صدای مردم بانه”, پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شد. 

مدیر کانال تلگرامی “صدای مردم بانه” اخبار مرتبط به شیوع کرونا در بانه را با طرح انتقاد از مسئولین شهر منتشر و فرمانداری بانه با ارسال نامه‌ای به دادستان خواستار برخورد با منتقدان عملکرد دولت و مسئولان استانی شده بود.

در حالی فعالان شبکه های اجتماعی به شدت تحت سرکوب و بازداشت هستند که در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, حسین اشتری, فرمانده نیروی انتظامی اعلام کرد که از زمان آغاز شیوع کرونا در کشور ۱۳۰۰ وبسایت توسط ماموران پلیس فتا شناسائی شدند و ۳۲۰ تن از فعالان شبکه های اجتماعی به دلیل انتشار اخبار مرتبط با شیوع ویروس کرونا در ایران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. 

سرکوب فعالان شبکه های اجتماعی, ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافضای مجازیفضای مجازی در ایرانفضای رسانه ایفعال فضای مجازیفعال تلگرامیفعال تلگرامی ابراهیم شوریانیفعالیت در فضای مجازیفعالان فضای مجازیفعالان فضای مجازی در ایرانفعالان تلگرامیفعالان تلگرامی در ایرانمحدودیتهای فضای مجازی در ایرانمعلم سرکوب آزادی بیان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننیروهای امنیتینیروهای امنیتی ایرانکانال تلگرامیکانال تلگرامی صدای مردمپلیس فضای مجازیپلیس تبادل ارتباط در فضای مجازیآزادی بیان در ایرانابراهیم شوریانیاداره اطلاعات شهرستان بانهبازداشت فعالان فضای مجازیتشویش اذهان عمومی در فضای مجازیرصد فضای مجازی در ایرانسرکوب فضای مجازیسرکوب فضای مجازی در ایرانسرکوب فعالان فضای مجازیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان تلگرامیسرکوب فعالان تلگرامی در ایرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایران 4سرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهرستان بانهشورای عالی فضای مجازیشورای عالی فضای مجازی در ایرانشورش شوریانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: