•                  
یک شنبه , ۱۹ مرداد , ۱۳۹۹
دوشنبه, آگوست 10

تبرئه محمد خاکپور, فعال ملی مدنی توسط دادگاه انقلاب کلیبر

0
68

حقوق بشردر ایران – امروز چهارشنبه ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۹, شعبه دادگاه انقلاب شهرستان کلیبر, با صدور دادنامه ای محمد خاکپور, فعال ملی مدنی ساکن این شهرستان را از اتهام منتسبه تبرئه کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۹, محمد خاکپور, متولد ۱۳۶۵, متاهل و فعال ملی مدنی و از بازداشت شدگان تجمعات قلعه بابک ساکن شهرستان کلیبر واقع در استان آذربایجان شرقی را از اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام تبرئه کرد. حکم صادره به این فعال ملی مدنی ابلاغ شد. این فعال ملی مدنی با دریافت ابلاغیه ای به این جلسه دادرسی احضار شده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع ضمن ارسال این خبر به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “محمد خاکپور فعال ملی مدنی ترک آذربایجانی توسط شعبه دادگاه انقلاب دادگستری شهرستان کلیبر از اتهامات مطروحه تبرئه شد. این حکم روز ۱۰تیر ماه ۱۳۹۹ به این فعال ملی مدنی ابلاغ شد”.

در تاریخ ۳۱خرداد ماه ۱۳۹۹, محمد خاکپور, فعال ملی مدنی و از بازداشت شدگان تجمعات قلعه بابک برای حضور در جلسه دادرسی و ارائه دفاعیات از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تاریخ رسیدگی ساعت ۱۰ صبح روز ۲ تیر ماه ۱۳۹۹ فراخوانده شد. 

در تاریخ ۱۴ تیر ماه ۱۳۹۷, محمد خاکپور به همراه جمعی از فعالان ملی مدنی در مراسم سالانه موسوم به قلعه بابک توسط نیروهای امنیتی بازداشت و و پس از ۳ روز آزاد شد و پرونده این فعال ملی مدنی با نیابت قضایی به شعبه ۱ دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل ارجاع شد. 

در تاریخ ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۷, شعبه ۱ دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل احضار و پس از حضور و بازجویی در این دادسرا با قرار کفالت آزاد شده بود.

در تاریخ ۱۱ دی ماه ۱۳۹۷, محمد خاکپور, فعال ملی مدنی در پی از احضار به شعبه بازپرسی در اردبیل و تفهیم اتهام با قرار کفالتی به مبلغ ۳۰ میلیون تومان و تودیع ۱ فقره فیش حقوقی بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

قلعه بابک یا دژ بابک، بنا شده در بالای کوهی به بلندای ۲۳۰۰ متر، نزدیک به ۳ کیلومتری شهر کلیبر دژ در زمان ساسانیان ساخته شده ولی نام خود را از نام بابک خرمدین، رهبر مبارزان با خلفای عباسی در سال ۸۹۳ میلادی، گرفته است.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی از مصادیق بارز آزادی بیان ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که در آنها به صراحت بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید بدون ملاحظات مرزی و به هر طریق ممکن را مورد تاکید قرار داده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

 

برچسب هافعال ملی مدنیفعال ملی مدنی محمد خاکپورفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی در ایرانفعال ملی آذریفعال آذریفعال آذری ترکفعال آذری زبانفعال ترکفعال ترک (آذربایجانیفعال ترک محمد خاکپورفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی محمد خاکپورفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک زبانفعالیت تبلیغی علیه نظامفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در اردبیلفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان مدنیفعالان آذربایجانیفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذریفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک اردبیلفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانفعالان ترک شهرستان کلیبرمحمد خاکپورمحمد خاکپور فعال ملی مدنیمحمدخاکپورفعال ملی مدنیمحاکمه فعالان ملی مدنینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایراناخبار نقض حقوق شهروندی در ایرانبازداشت فعالان ملی مدنیبازداشت فعالان مدنیبازداشت فعالان مدنی در ایرانبازداشت فعالان ترکبازداشت فعالان ترک آذربایجانیتبلیغ علیه نظام از طریق فعالیت در فضای رسانه ایحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایراندادگاه انقلاب شهرستان کلیبرسرکوب فعالان آذریسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانشهرستان کلیبرصدور حکمصدور حکم تبرئه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: