•                  
جمعه , ۱۷ مرداد , ۱۳۹۹
جمعه, آگوست 7

بازداشت یک شهروند ساکن شهرستان فنوج به اتهام ساخت یک کلیپ اعتراضی

0
62

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۵ تیر ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی استان سیستان و بلوچستان, محمد قاضی, شهروند اهل شهرستان فنوج از توابع این استان را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, روز دوشنبه ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۹, محمد قاضی, شهروند ساکن شهرستان فنوج از توابع استان سیستان و بلوچستان, توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

بازداشت این شهروند به دلیل ساخت کلیپ انتقادی که توسط این فعال رسانه ای در اعتراض به تقسیم استان سیستان و بلوچستان ساخته و در فضای مجازی منتشر شد با طرح اتهامات تهمت، تمسخر، ایجاد شایعات و دروغ پردازی برای تشویش افکار عمومی بویژه موضوعات در بحث سلامت جامعه و یا تحریک دیگران برعلیه شخص یا اشخاص در فضای مجازی صورت گرفت. 

لازم به ذکر است, پس از آنکه حبیب الله دهمرده,نماینده سیستان و بلوچستان در مجلس  در نطق اول سخنرانی خود از تقسیم این استان خبر داد، اعتراضات گسترده ای در فضای مجازی بر علیه صحبتهای این نماینده مجلس در فای مجازی صورت گرفت. 

در این راستا فعالان مدنی و رسانه ای بلوچ در صفحات مجازی خود به روش های مختلف اعتراض خود را در این رابطه منتشر کردند.

سرکوب فعالان شبکه های اجتماعی, ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاماده نوزده اعلامیه جهانی حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننقض سیستماتیک حقوق بشر در ایراننماینده مجلسنماینده سیستان و بلوچستانکلیپ انتقادیآزادی بیان در ایراناستان سیستان و یلوچستاناستان سیستان و بلوچستانتقسیم استانتقسیم استانهاتقسیم استانهای ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق شهروندی در ایرانحبیب الله دهمردهروستای کتیج از توابع شهرستان فنوجسیستان و یلوچستانسیستان و بلوچستانسرکوب منتقدان حکومت در ایرانسرکوب آازدی بیان در ایرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی قلم و بیان در ایرانسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیدهسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب سیستماتیک شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان منتقد در ایرانسرکوب شهروندان بلوچسرکوب شهروندان بلوچ در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در سیستان و بلوچستانطرح تقسیم استانهای ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: