•                  
شنبه , ۱۰ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 31

بازداشت ۳ شهروند ساکن زرگان توسط ماموران اداره اطلاعات در این شهرستان

0
93

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۹, ماموران اداره اطلاعات منطقه زرگان واقع در اهواز مرکز استان خوزستان بسام عسكرى, عباس عسكرى و مهدی عسکری, شهروندان ساکن این شهرستان را پس از تفتیش منازل آنها بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, در ساعات اولیه صبح چهارشنبه ۲۵ تیر ماه ۱۳۹۹, بسام عسکری, متولد: ۱۳۷۰, متاهل و دارای ۳ فرزند, عباس عسکری, متولد: ۱۳۷۲, فرزند: علی و مهدی عسکری, متولد: ۱۳۷۱, فرزند: حسن, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات زرگان واقع در اهواز مرکز استان خوزستان به منازل مسکونی این افراد پس از تفتیش منازل بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

کریم دحیمی, فعال حقوق بشر ضمن اعلام این خبر گفت: “بازداشت این افراد بدون ارائه حکم قضائی و در پی یورش ماموران اداره اطلاعات شهر زرگان از توابع اهواز صورت گرفته و در زمان بازداشت نیروهای امنیتی با ایجاد رعب و وحشت بین افراد و خانواده این ۳ نفر بدون ذکر دلیل آنها را بازداشت کردند”. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای خودسرانه در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده است که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هامنطقه زرگانمهدی عسکرینقض حقوق بشر در ایراننافرمانی مدنی شهرونداننافرمانی مدنی شهروندان ایراننافرمانی مدنی شهروندان در ایراناداره اطلاعاتاداره اطلاعات اهوازاعتراض شهروندان عرببازداشت مهدی عسکریبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت بسام عسکریبازداشت خودسرانه شهروندانبازداشت شهروندان عرببازداشت عباس عسکریبازداشتگاه اداره اطلاعاتبازداشتگاه اداره اطلاعات اهوازبسام عسکریحقوق بشر حقوق شهروندیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایراندادرسی عادلانهدادرسی عادلانه در ایرانربازداشت و بیخبریسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان عربسرکوب شهروندان عرب یسرکوب شهروندان عرب اهوازسرکوب شهروندان عرب اهوازیسرکوب شهروندان عرب خوزستانسرکوب شهروندان عرب در اهوازسرکوب شهروندان عرب در ایرانسرکوب شهروندان عرب زبان ایرانشهروند عربشهروندان عربشهروندان عرب اهل تسننشهروندان عرب اهل سنتشهروندان عرب اهوازشهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب ایرانشهروندان عرب ایرانیشهروندان عرب خوزستانشهروندان عرب خوزستانیشهروندان عرب در ایرانشهروندان عرب در استان خوزستانشهروندان عرب در خوزستانشهروندان عرب زبانشهروندان عرب زبان در ایرانشهروندان عرب ساکن شهر اهوازشهروندان عربیعباس عسکری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: