•                  
چهارشنبه , ۱۵ مرداد , ۱۳۹۹
چهارشنبه, آگوست 5

بازداشت ۲ شهروند ساکن اشنویه و پیرانشهر توسط نیروهای امنیتی

0
67

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی شهرستان پیرانشهر مراد مرادی, شهروند ساکن روستای خرنج از توابع این شهرستان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. همچنین فخرالدین احمدیان, ساکن روستای ده گرجی از توابع اشنویه, توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, روز چهارشنبه ۲۵ تیر ماه ۱۳۹۹, مراد مرادی, متولد: ۱۳۵۰, فرزند: خضر, متاهل و دارای ۳ فرزند, اهل روستای خرنج از توابع شهرستان پیرانشهر در استان آذربایجان غربی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. همچنین روز سه شنبه ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۹, نیروهای امنیتی اشنویه, فخرالدین احمدیان, از اهالی روستای ده گرجی از توابع این شهرستان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

بازداشت مراد مرادی بدون ارائه حکم قضائی صورت گرفته و ماموران امنیتی در زمان بازداشت وی را به شدت مورد ضرب و جرح قرار دادند و از وضعیت وی پس از بازداشت اطلاعی در دسترس نیست. 

همچنین ماموران امنیتی پس از بازداشت فخرالدین احمدیان وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند و تا لحظه تنظیم این خبر از وضعیت وی اطلاعی در دسترس نیست. 

این شهروند اهل اشنویه طی سالهای اخیر به دفعات توسط اداره اطلاعات اشنویه احضار و تحت بازجوئی و تهدید به پرونده سازی قرار گرفته بود. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای خودسرانه در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده است که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

برچسب هانیروهای امنیتی ایراناحزاب کرد ایراننیروهای امنیتیاداره اطلاعاتنقض حقوق بشر در ایراناحزاب اپوزیسیون کردنقض حقوق بشرشهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردنیروهای لباس شخصیاحزاب در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب شهرونداناحزاب کورد در ایراناحزاب کوردارتباط با احزاب کورداحزاب مسلح کورداحزاب کوردینقض حقوق بشرد ر ایرانبازداشت خودسرانهاحزاب کردسرکوب احزاب در ایراناعضای احزاب دمکرات و کوملهاحزاب کُرد مخالف نظامشهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایراناحزاب سیاسی ایراناحزاب کردیاحزاب کوردی در ایرانهمکاری با احزاب کوردشهروندان کردهمکاری با احزاب کوردینقض سرکوب احزاباحزابارتباط با احزاب کوردیشهروندان کورد ایراناحزاب مسلحسرکوب شهروندان کرد در ایراناحزاب ضد جمهوری اسلامیاحزاب کرد مسلحشهرستان پیرانشهرسرکوب شهروندان کورد ایراننیروهای امنیتی در ایراناحزاب سیاسینقض حقوق شهروندان کورد در ایرانسرکوب احزاباحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی در ایرانسرکوب احزاب سیاسی در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب مخالف نظامسرکوب شهروندان کورداحزاب متخاصمسرکوب شهروندان کردکردستان احزاب کوردیاحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کردمخالف نظاماحزاب کورد مخالف نظامعضویت در احزاب مخالف نظاماحزاب سیاسی اپوزیسیوناداره اطلاعات پیرانشهرهمکاری با احزاب مخالف نظاماحزاب مسلح کرداحزاب مسلح مخالف نظاماحزاب کورد مخالفمحرومیت از عضویت در احزاببازداشت شهروندان کورد در ایراناحزاب سیاسی کوردسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظامعضویت در احزاباحزاب کرد مخالفاحزای کورد مخالف نظامشهرستان اشنویهعضویت در احزاب معاند نظاماحزاب سیاسی مخالف نظاماحزاب کرد مخالف نطامعضویت در احزاب و گروههاهمکاری در احزاب مخالف نظامهمکاری با احزاب اپوزیسیوناحزاب در کردستاناحزاب کرد نخالف نظامتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظامعضویت در یکی از احزاب اپوزیسیوننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کورد مخالف نظاماحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کرد ایرانعضویت در احزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد سیاسی در ایرانهمکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظامهمکاری با یکی از احزاب اپوزیسیونهمکاری با احزاب کرد مخالف نظاماحزاب کردستاناحزاب کوردستاناقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظامشهروندان کرد در جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیعضویت در احزاب کوردسرکوب احزاب سیاسی کورد مخالف نظامبازداشت خودسرانه شهرونداناحزاب سیاسی کورد مخالف نظامممنوعیت از عضویت در احزاببازداشت شهروندان کورداداره اطلاعات شهرستان اشنویهسرکوب احزاب کرداحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیبازداشتگاه اداره اطلاعات پیرانشهرمراد مرادیمرادمرادیبازداشت مرادمرادیبازداشت مراد مرادیفخرالدین احمدیانبازداشت فخرالدین احمدیان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: