•                  
شنبه , ۰۳ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 24

گزارشی از وضعیت فعالان ملی مدنی بازداشت شده در تهران, ارومیه و تبریز

0
103

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹, حمید جبارلی, فعال ملی مدنی ساکن تهران و از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی در مقابل سفارت ارمنستان کماکان در بند امنیتی تحت بازجوئی قرار دارد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹, حمید جبارلی, فعال ملی مدنی و از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی در مقابل سفارت ارمنستان در تهران پس از انتقال به سلول انفرادی در بند امنیتی زندان اوین برای تفهیم اتهام تحت بازجوئی قرار دارد. همچنین محمدعلی رضائی, از بازداشت شدگان تبریز پس از اتمام بازجوئی با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

بنقل از یک منبع نزدیک به این فعال مدنی در گفتگو با حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “پس از گذشت پنج روز حمید فقط ۱ باز با خانواده اش تماس گرفته و خیلی کوتاه صحبت کرد و خبر بازداشتش را به آنها اعلام کرد و پس از آن هم فردی که ماموران امنیت همراه حمید بود وی را تهدید می کرد با توجه به پیگیریهای خانواده مشخص شده که برای بازجوئی به بند امنیتی در زندان اوین منتقل شده و طی این دوران وکیلی که برای حمید گرفته شده نتوانسته به پرونده دسترس پیدا کنه و یا حتی ملاقاتی با خودش داشته باشه”. 

همچنین یکی از فعالان ملی مدنی تبریز در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران پیرامون آخرین وضعیت بازداشت شدگان گفت: “عصر دیروز محمدعلی رضائی, از بازداشت شدگان تبریز پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان از بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز آزاد شد”. همچنین مقصود فضلی چیمن زمین از دیگر بازداشت شدگان تبریز هست که در وضعیت بلاتکلیف در زندان مرکزی تبریز بسر می برد”. 

این منبع مطلع در ادامه پیرامون سایر فعالان ملی مدنی بازداشت شده در جریان این اعتراضات افزود: “در حال حاضر سالار طاهری افشاری و فرید خورشیدی به همراه شیوا مجرد در زندان مرکزی ارومیه هستند و پرونده آنها در جریان مراحل بازپرسی قرار گرفته است. همچنین مازیار افراسیابی, شکیبا متقی, علی اکبر مومنی و کریم تقوایی پس از بازداشت و انتقال به زندان ارومیه برای تکمیل بازجوئی به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر منتقل شدند و پس از اتمام بازجوئی با تودیع وثیقه آزاد شدند”. 

همچنین حسین شهیدی و هادی علیشی, اهل شهرستان مشکین‌شهر و یعقوب مجیدی, اهل شهرستان ارومیه و ساکن تهران هویت ۳ تن دیگر از بازداشت شدگان این تجمعات اعتراضی در تهران هست و این افراد مقابل سفارت ارمنستان در تهران به زندان اوین منتقل شدند. 

در تاریخ ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۹, حقوق بشر در ایران با انتشار گزارشی احضار و بازداشت گسترده فعالان ملی مدنی ساکن تبریز در جریان برگزاری این تجمع اعتراضی را اطلاع رسانی کرده بود. 

در همان روز حمید جبارلی, شهروند ساکن تهران و از فعالان ملی مدنی هم در جریان برگزاری این تجمعات اعتراضی در تهران توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.خواهر این فعال ملی مدنی با انتشار پستی در صفحه شخصی خود اعلام کرد برادرش در تماسی با خانواده خود خبر از بازداشت خود داده و بازجو با پرخاشگری از برادرش خواسته به زبان فارسی حرف بزند و به همین دلیل تلفن این فعال ملی مدنی پس از چند ثانیه قطع شد. 

در روزهای اخیر درگیری‌های مرزی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان, دو کشور همسایه در فاصله ۳۰۰ کیلومتری منطقه مورد مناقشه قره‌باغ و در منطقه‌  توووز رخ داده که به‌دنبال آن شماری از نیروهای نظامی ۲ کشور و یک شهروند غیرنظامی از کشور آذربایجان جان خود را از دست دادند. 

این تجمعات اعتراضی با هدف اعتراض و در محکومیت تهاجم اخیر ارتش ارمنستان به کشور آذربایجان توسط فعالان ملی مدنی در مقابل کنسولگری جمهوری آذربایجان در ارومیه و تبریز برگزار شد و اکثر میادین اصلی شهرهای بزرگ آذربایجان غربی از جمله تبریز، ارومیه، اردبیل، زنجان، نقده، مراغه و چند شهر دیگر توسط ماموران انتظامی و امنیتی تحت پوشش قرار گرفت”.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶, به برخورداری افراد از آن حق تاکید شده است. 

همچنین امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هافعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک زبانفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهمحمدعلی رضاییمحمدعلی رضائیمشکین شهرنقض حقوق بر در ایرانهادی علیشیوزارت اطلاعاتیعقوب مجیدیبند 209بند 209 زندان اوینبند 241بند 2الفبند ۲۰۹بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبند ۲۰۹ ۴بند ۲۰۹ اوینبند ۲۰۹ بازجوییبند ۲۰۹ بازجوئیبند ۲۰۹ زندان اوینبند امنیتی ۲۰۹بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند دو الف زندان اوینبند دو الف سپاهبند209بند209 وزارت اطلاعاتبند۲۰۹بند۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبند۲۰۹ زندان اوینبازجویی در بند ۲۰۹بازجویی در بند۲۰۹بازجوئی در بند ۲۰۹بازجوئی در بند۲۰۹بازجوئی در بنددوالفبازداشت فعالان ملی مدنیبازداشت فعالان ترکبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت شهروندان آذری در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحمید جبارلیحمید جبارلی فعال ملی مدنیحمید جبارلی فعال ترک آذریحمیدجبارلیسلول انفرادی بند ۲۰۹سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹سلول انفرادی بند۲۰۹سلول انفرادی بند۲۰۹ زندان اوینسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتسرکوب فعالان ملیسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیشهروندان آذریشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان آذری زبان در ایارنشهروندان آذری زبان در ایرانشهرستان مشگین شهر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: