•                  
پنج شنبه , ۰۳ مهر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, سپتامبر 24

مریم سامقانی, فعال مدنی با تودیع وثیقه آزاد شد

0
111

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹, مریم سامقانی, فعال مدنی محبوس در بند ۱ الف سپاه پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه بطور موقت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۲۸ تیر ماه ۱۳۹۹، مریم سامقانی, فعال مدنی ساکن گرگان پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰میلیارد ریال بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. این فعال مدنی چندی پیش در پی احضار تلفنی به شعبه بازپرسی دادسرای امنیت تهران بازداشت و به سلول انفرادی بند ۱الف سپاه در محدوده افسریه تهران منتقل شده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “اتهامات مریم سامقانی, اجتماع تبانی علیه امنیت ملی، توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام که به دلیل مصاحبه این فعال مدنی با رسانه های خارج ایران بود با شکایت سازمان اطلاعات سپاه به دادسرای امنیت تهران فراخوانده شد و پس از بازداشت و و انتقال به بند۱ الف قرارگاه ثارالله واقع در افسریه تهران تحت بازجوئی و تفهیم اتهام قرار گرفت و پ از اتمام بازجوئی با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱۰ میلیارد ریال بطور موقت آزاد شد”. 

این فعال مدنی در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر و مستشار دادگاه قاضی اوزان, بدون تشکیل جلسه دادرسی با استناد به ماده ۴۵۰ از قانون مجازات اسلامی مبنی برعدم ضرورت تشکیل جلسه تجدیدنظر از بابت اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و فعالیت تبلیغی علیه نظام ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد.

مریم سامقانی, در مرحله بدوی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهامات فوق در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

سامقانی در تاریخ ۷ مرداد ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و پس از انتقال به بند امنیتی ۲الف سپاه واقع در زندان اوین و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

 بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

برچسب هافعال مدنیفعال مدنی مریم سامقانیفعالیت اجتماعیفعالیت تبلیغ علیه نظامفعالیت تبلیغی علیه نظامقرارگاه ثارللهقرارگاه ثارلهقرارگاه ثاراللهقرارگاه ثارالله سپاه پاسدارانمریم سامقانیمریم سامقانی فعال مدنینقض حقو بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراناجتماع و تبانیاجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیاجتماع و تبانی علیه امنیت ملیاحضار و بازجوییاحضاروبازجوییبند یک الفبند یک الف سپاه پاسدارانبند زنان زندان اوینبازجوی قرارگاه ثارللهبازجوییبازجویی در اطلاعات سپاهبازجوئی توسط قرارگاه ثارللهبازداشت مریم سامقانیحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانسپاه پاسدارانسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیده در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: