•                  
یک شنبه , ۱۹ اردیبهشت , ۱۴۰۰
یکشنبه, می 9

بازداشت۲ شهروند ساکن شهرستان خمین توسط نیروهای امنیتی

0
368

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۳ مرداد ماه ۱۳۹۹, ماموران اطلاعات سپاه شهرستان خمین مجید رضائی و همسرش فریبا فریدونی, زوج فعال مدنی ساکن این شهرستان را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر امروز جمعه ۳ مرداد ماه ۱۳۹۹, مجید رضائی و فریبا فریدونی, کارشناس ارشد حقوق تجارت بین الملل, مترجم زبان انگلیسی, پژوهشگر و نویسنده, زوج فعال مدنی ساکن شهرستان خمین توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در این شهرستان بازداشت و به زندانهای خمین و زندان مرکزی اراک منقل شدند. 

بنقل از یک منبع نزدیک به خانواده این زوج فعال مدنی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران با مراجعه به منزل شخصی این زوج فعال مدنی بدون ارائه حکم قضائی پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل مجید رضائی و همسرش فریبا فریدونی را بازداشت و در ادامه مجید رضائی را به زندان خمین و همسرش فریبا فریدونی را به زندان مرکزی اراک منقل کردند”. 

این منبع مطلع در ادامه افزود: “علیرغم پی گیریهای خانواده و نزدیکان این زوج فعال مدنی از دلایل این بازداشت اطلاعی در دسترس نیست اما با توجه به اعلام مسئولان زندان خمین و اراک مجید رضائی و همسرش فریبا فریدونی طی روزهای آتی جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به تهران منتقل خواهند شد”. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافریبا فریدونیفریبافریدونیفعال مدنیماموران اطلاعات سپاه پاسدارانمجید رضاییمجید رضائیمجیدرضاییمجیدرضائینقض آزادی بیان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایراناداره اطلاعات سپاهاستان مرکزیاطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسدارانبند قرنطینه زندان مرکزی اراکبازجویی در اطلاعات سپاهبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهبازداشت فریبا فریدونیبازداشت فریبافریدونیبازداشت مجید رضاییبازداشت مجید رضائیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخیریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسدارانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانسپاه پاسدارانسازمان اطلاعات سپاهسرکوب فعال مدنی در ایرانسرکوب و شکنجه در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: