•                  
جمعه , ۱۷ مرداد , ۱۳۹۹
جمعه, آگوست 7

بازداشت یک فعال توئیتری توسط نیروهای امنیتی

0
62

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۲ مرداد ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی یک فعال توئیتری را به اتهام فعالیت در فضای مجازی با اتهامات سیاسی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از قرارگاه سایبری عمار, امروز یکشنبه ۱۲ مرداد ماه ۱۳۹۹, یک شهروند فعال در توئیتر با نام کاربری پسر زاگرس, به اتهام توهین به مقدسات و فعالیت تبلیغی علیه نظام توسط نیروهای امنیتی بازداشت و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. 

براساس این گزارش ارگان امنیتی بازداشت کننده این فعال توئیتری ادعا کرده: ” فرد مذکور با نام مستعار پسر زاگرس, که پیشتر در صفحه خود تبلیغ علیه نظام و توهین به مقدسات می کرده بازداشت شد”.

همچنین در بخش دیگری از این خبر قرارگاه سایبری عمار با اعلام جمله “پاک سازی توئیتر آغاز شد” اقدام به تهدید کاربران و فعالان فضای مجازی کرده است. 

سرکوب فعالان فضای رسانه ای و شبکه های اجتماعی, ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافضای مجازیفعالان مدنیبازداشت و بیخبریفعالیت تبلیغی علیه نظامفعالان حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرفضای مجازی در ایرانفعالان فضای مجازیفعالان رسانه‌ایفعالان رسانه ایحقوق شهروندی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانشورای عالی فضای مجازیفعال فضای مجازیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فضای مجازی در ایرانسرکوب فعالان رسانه ای در ایرانسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان رسانه ایسرکوب فعالان فضای مجازیفعالیت تبلیغینقض حقوق فعالان رسانه ای در ایرانفعالان رسانه ای در ایراننقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایرانتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظامنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیفعالان فضای رسانه ایفعال فضای رسانه ایتشویش اذهان عمومی در فضای مجازیسرکوب فعالان فضای رسانه ایبازداشت فعالان رسانه ایبازداشت فعالان فضای مجازیمحاکمه فعالان رسانه ایسرکوب فعالان رسانه در ایرانفعالیت تبلیغ علیه نظامسرکوب فعالان شبکه های اجتماعیفعالان شبکه های اجتماعیفعال توئیتریفعالان فضای مجازی در ایرانفعالان فضای رسانه ای در ایرانفعال فضای مجازی در ایرانپسر زاگرساکانت توئیتری پسر زاگرس

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: