•                  
شنبه , ۰۱ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

بازداشت یک فعال توئیتری توسط نیروهای امنیتی

0
465

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۲ مرداد ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی یک فعال توئیتری را به اتهام فعالیت در فضای مجازی با اتهامات سیاسی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از قرارگاه سایبری عمار, امروز یکشنبه ۱۲ مرداد ماه ۱۳۹۹, یک شهروند فعال در توئیتر با نام کاربری پسر زاگرس, به اتهام توهین به مقدسات و فعالیت تبلیغی علیه نظام توسط نیروهای امنیتی بازداشت و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. 

براساس این گزارش ارگان امنیتی بازداشت کننده این فعال توئیتری ادعا کرده: ” فرد مذکور با نام مستعار پسر زاگرس, که پیشتر در صفحه خود تبلیغ علیه نظام و توهین به مقدسات می کرده بازداشت شد”.

همچنین در بخش دیگری از این خبر قرارگاه سایبری عمار با اعلام جمله “پاک سازی توئیتر آغاز شد” اقدام به تهدید کاربران و فعالان فضای مجازی کرده است. 

سرکوب فعالان فضای رسانه ای و شبکه های اجتماعی, ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافضای مجازیفضای مجازی در ایرانفعال فضای مجازیفعال فضای مجازی در ایرانفعال فضای رسانه ایفعال توئیتریفعالیت تبلیغ علیه نظامفعالیت تبلیغیفعالیت تبلیغی علیه نظامفعالان فضای مجازیفعالان فضای مجازی در ایرانفعالان فضای رسانه ایفعالان فضای رسانه ای در ایرانفعالان مدنیفعالان حقوق بشر در ایرانفعالان رسانه ایفعالان رسانه ای در ایرانفعالان رسانه‌ایفعالان شبکه های اجتماعیمحاکمه فعالان رسانه اینقض حقوق فعالان رسانه ای در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایرانپسر زاگرساکانت توئیتری پسر زاگرسبازداشت فعالان فضای مجازیبازداشت فعالان رسانه ایبازداشت و بیخبریتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظامتشویش اذهان عمومی در فضای مجازیحقوق شهروندی در ایرانسرکوب فضای مجازی در ایرانسرکوب فعالان فضای مجازیسرکوب فعالان فضای رسانه ایسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان رسانه ایسرکوب فعالان رسانه ای در ایرانسرکوب فعالان رسانه در ایرانسرکوب فعالان شبکه های اجتماعیشورای عالی فضای مجازی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: