•                  
پنج شنبه , ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 11

بازداشت یک فعال توئیتری توسط نیروهای امنیتی

0
748

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۲ مرداد ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی یک فعال توئیتری را به اتهام فعالیت در فضای مجازی با اتهامات سیاسی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از قرارگاه سایبری عمار, امروز یکشنبه ۱۲ مرداد ماه ۱۳۹۹, یک شهروند فعال در توئیتر با نام کاربری پسر زاگرس, به اتهام توهین به مقدسات و فعالیت تبلیغی علیه نظام توسط نیروهای امنیتی بازداشت و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. 

براساس این گزارش ارگان امنیتی بازداشت کننده این فعال توئیتری ادعا کرده: ” فرد مذکور با نام مستعار پسر زاگرس, که پیشتر در صفحه خود تبلیغ علیه نظام و توهین به مقدسات می کرده بازداشت شد”.

همچنین در بخش دیگری از این خبر قرارگاه سایبری عمار با اعلام جمله “پاک سازی توئیتر آغاز شد” اقدام به تهدید کاربران و فعالان فضای مجازی کرده است. 

سرکوب فعالان فضای رسانه ای و شبکه های اجتماعی, ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هابازداشت و بیخبریفعالان رسانه ایسرکوب فضای مجازی در ایرانفعالان رسانه ای در ایرانبازداشت فعالان رسانه ایفعالان فضای مجازی در ایرانفعالیت تبلیغی علیه نظامحقوق شهروندی در ایرانسرکوب فعالان رسانه ای در ایراننقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایرانبازداشت فعالان فضای مجازیفعالان فضای رسانه ای در ایرانفعالان حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب فعالان مدنیتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظاممحاکمه فعالان رسانه ایفعال فضای مجازی در ایراننقض حقوق بشر در ایرانسرکوب فعالان رسانه اینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان رسانه در ایرانپسر زاگرسنقض حقوق بشرشورای عالی فضای مجازیفعالان فضای رسانه ایفعالیت تبلیغ علیه نظاماکانت توئیتری پسر زاگرسفضای مجازی در ایرانسرکوب فعالان فضای مجازیفعال فضای رسانه ایسرکوب فعالان شبکه های اجتماعیفضای مجازیفعالان فضای مجازیفعال فضای مجازیفعالیت تبلیغیتشویش اذهان عمومی در فضای مجازیفعالان شبکه های اجتماعیفعالان مدنیفعالان رسانه‌ایسرکوب فعالان مدنی در ایراننقض حقوق فعالان رسانه ای در ایرانسرکوب فعالان فضای رسانه ایفعال توئیتری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: