•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

بازداشت مادح فتحی, شهروند ساکن سنندج توسط نیروهای امنیتی

0
229

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹, نیروهای امنیتی شهرستان سنندج, مادح فتحی, شهروند ساکن این شهرستان را پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, امروز دوشنبه ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹, مادح فتحی, فرزند: محمد, متاهل, شهروند ساکن سنندج توسط نیروهای امنیتی این شهرستان پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

بازداشت مادح فتحی بدون ارائه حکم قضائی در شهرک بهاران, واقع در شهرستان سنندج صورت گرفته است. 

بنقل از یک منبع مطلع: “نیروهای امنیتی در حین ورود به منزل شخصی این شهروند، اقدام به شکستن در و پنجره منزل وی کردند.”

لازم به ذکر است که مادح فتحی در تاریخ ۲۴ آبان ۱۳۹۶ به همراه مادر و همسرش سحر کاظمی,  پس از احضار به اداره اطلاعات سنندج بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود. 

در تاریخ ۴ تیر ماه ۱۳۹۸, شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی پس از تشکیل جلسه دادرسی با صدور دادنامه ای مادح فتحی, فعال محیط زیست و از اعضای اسبق هیئت مدیره انجمن محیط زیستی «جمعیت کردستان سبز» را با اتهام اقدام علیە امنیت ملی از طریق عضویت در گروهای معاند نظام و عضویت در حزب حیات آزاد کردستان به تحمل ۱ سال حبس تعزیری, ۵ سال حبس تعلیقی با مدت تعلیق ۳ ساله محکوم کرد. این حکم پس از ابلاغ به مادح فتحی با توجه به اعلام تسلیم به رای منجر به کاهش مدت ۳ ماه از حکم ۱ سال حبس تعزیری وی شد و با توجه به این که وی پیش از این طی ۲ مرحله به مدت ۷ ماه در بازداشت بود و با توجه به اینکه مدت محکومیت حبس وی با احتساب روزهای بازداشت صادر شد فقط ۲ ماه از این مدت اجرائی شد. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال محیط زیست مادح فتحیمادح فتحیمادح فتحی بازداشتمادح فتحی بازداشت و بیخبرینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندان کورد در ایراننقض حقوق شهروندان کرد در ایراننیروهای امنیتینیروهای امنیتی ایراننیروهای امنیتی در ایرانهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردیکوردکورد ایرانکوردستانکردستان احزاب کوردیاحزاب مسلح کورداحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیاحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب سیاسی کورداحزاب سیاسی کورد مخالف نظامارتباط با احزاب کوردارتباط با احزاب کوردیبازداشت مادح فتحیبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت خودسرانهبازداشت خودسرانه شهروندانبازداشت شهروندن کوردبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کردحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانزندانی سیاسی کوردسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظامسرکوب احزاب سیاسی کورد مخالف نظامسرکوب در شهرستان شهریارسرکوب شهروند کوردسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کورذسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در کردستانسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان در سنندجشهروندکوردشهروندان کوردشهروندان کورد اهل سنتشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کورد سنی مذهبشهروندان کوردایرانشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرستان سنندجعضویت در احزاب کورد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: