•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, دسامبر 5

صدور حکم حبس برای مادح فتحی, فعال محیط زیست ساکن سنندج

0
582

شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج, به ریاست “قاضی سعیدی” طی حکمی مادح فتحی, شهروند کورد ساکن این شهر را به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۵ سال حبس تعلیقی با مدت تعلیق ۳ ساله محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, مادح فتحی, فعال محیط زیست و شهروند ساکن سنندج و از اعضای اسبق هیئت مدیره انجمن محیط زیستی «جمعیت کردستان سبز» طی حکمی از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست “قاضی سعیدی” از بابت اتهام “اقدام علیە امنیت ملی از طریق عضویت در گروهای معاند نظام و عضویت در حزب حیات آزاد کردستان” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۵ سال حبس تعلیقی با مدت تعلیق ۳ ساله محکوم شد. 

جلسه دادرسی مادح فتحی در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج برگزار شده بود  و حکم صادره از سوی دادگاه بدوی چند روز بعد از برگزاری دادگاه به وی ابلاغ شد.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: با توجه به حکم صادره از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج مادح فتحی درخواست تسلیم به رای را به دادگاه ارائه داد که همین موضوع منجر به کاهش مدت ۳ ماه از حکم ۱ سال حبس تعزیری وی شد و با توجه به این که وی پیش از این طی ۲ مرحله به مدت ۷ ماه در بازداشت بوده و با توجه به اینکه مدت محومیت با توجخه به دوران بازداشتی وی محاسبه شد در صورتی که وی  به زندان جهت اجرای حکم مراجعه کند فقط به مدت ۲ ماه باید تحمل حبس کند. 

لازم به ذکر است که مادح فتحی همسر به همراه مهوش امیری مادر سحر کاظمی در تاریخ ۲۴ آبان ۱۳۹۶ پس از احضار به اداره اطلاعات سنندج بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج بازجوئی قرار گرفته بود. 

لازم به ذکر است این فعال محیط زیست در مدت زمان بازداشت از تماس و ملاقات با خانواده و دسترسی به وکیل محروم بودند.

سرکوب فعالان محیط زیست در ایران در حالی رو به گسترش است که با استناد  به اسناد بین المللی از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت رفتار تبعیض آمیز بر افراد بر حسب جنسیت تاکید شده است. همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر, بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید و دیدگاههای آنها بدون ملاحظات مرزی و در آزادی کامل نیز تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از یک روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: