•                  
جمعه , ۰۷ آذر , ۱۳۹۹
شنبه, نوامبر 28

بازداشت مهراوه خندان, فرزند نسرین ستوده توسط نیروهای امنیتی

0
229

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی تهران مهراوه خندان, فرزند نسرین ستوده, وکیل دادگستری و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, صبح امروز دوشنبه ۲۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, مهراوه خندان, فرزند نسرین ستوده در پی یورش ماموران امنیتی به منزل پدری وی در تهران بازداشت شد. 

براساس اخبار منتشره در شبکه های اجتماعی بازداشت مهراوه خندان, توسط ۵ تن از ماموران امنیتی صورت گرفته و پس از بازداشت مهراوه خندان به دادسرای امنیت واقع در زندان اوین منتقل شده است. از وضعیت و مکان نگهداری وی اطلاعی در دسترس نیست. 

از دلایل این بازداشت و اتهامات مهراوه خندان تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست و حقوق بشر در ایران به محض دریافت اطلاعات جدید از نحوه و چگونگی این بازداشت اطلاع رسانی خواهد کرد. 

مهراوه خندان, در حالی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده که مادرش نسرین ستوده, وکیل دادگستری و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین از تاریخ ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹ در اعتراض به نقض حقوق بشر و با هدف در خواست برای آزادی زندانیان سیاسی و برخورداری زندانیان از حق آزادی مشروط, حق درمان و سایر حقوق شهروندی زندانیان اعلام اعتصاب غذا کرده است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: