•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, دسامبر 5

بازداشت محمد«بابک» صفری, فعال مدنی توسط نیروهای امنیتی در تهران

0
727

محمد«بابک» صفری, فعال مدنی, که با در دست داشتن پلاکاردهائی در  حوالی ایستگاه مترو میدان انقلاب تهران, خواهان حقوق شهروندی خود شده بود روز چهارشنبه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر روز چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸, محمد «بابک» صفری, فعال مدنی که با حمل پلاکاردهای مختلف اعتراضی در تهران, خواهان حقوق شهروندی خود شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. 

براساس این گزارش, این فعال مدنی حوالی میدان انقلاب تهران در نزدیکی ایستگاه مترو در پلاکاردهائی که با خود حمل میکرد به حمایت از برگزاری رفراندوم در ایران و با هدف حق خواهی به این طریق اعتراض خود را بیان کرده بود که توسط نیروهای امنیتی  بازداشت و از زمان بازداشت از وضعیت وی هیچگونه اطلاعی در دست نیست. 

پس از گذشت ۲ روز از بازداشت محمد«بابک» صفری  امروز شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸، روابط عمومی جبهه دموکراتیک ایران نیز با انتشار بیانیه‌ای این بازداشت وی را محکوم کرد و خواستار آزادی وی شد. 

 سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: