•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, دسامبر 5

بازداشت یک فعال تلگرامی ساکن سبزوار توسط ماموران اطلاعات سپاه

0
428

عارف حاتمی, فعال تلگرامی ساکن سبزوار از توابع استان خراسان رضوی, در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸, عارف حاتمی معروف به «صوفی», فعال تلگرامی و مدیر یک کانال تلگرامی با مضمون اجتماعی – انتقادی, ساکن سبزوار, در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه به منزل وی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. 

بنقل از یک منبع نزدیک به این فعال تلگرامی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت; عارف حاتمی, ۴۵ ساله اهل شهرستان سبزوار از توابع استان خراسان رضوی میباشد و شاغل در زمینه خیاطی و پرده دوزی میباشد که روز پنج شنبه پس از یورش نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران به منزل شخصی وی بازداشت شد. 

این منبع مطلع پیرامون پیگیریهای صورت گرفته از سوی خانواده و بستگان وی پس از بازداشت گفت؛ با توجه به پیگیری از سوی خانواده و بستگان “عارف حاتمی”, اداره اطلاعات سپاه پاسداران در سبزوار به آنها پاسخ مشخص و قطعی نداد, اما به آنها گفته شد که وی تا پایان هفته جاری آزاد خواهد شد. 

این منبع مطلع در خاتمه گفت؛ از زمان بازداشت, عارف حاتیم موفق به ملاقات و یا تماس تلفنی با خانواده خود نشده است. همچنین از اتهامات این فعال تلگرامی تا لحظه تنظیم این خبر اطلاعی در دست نیست. 

لازم به ذکر است؛ عارف حاتمی از مدیران کانال تلگرامی “معبد تا مکتب” با محتوای انتقادی اجتماعی بوده است. 

 سرکوب فعالان تلگرامی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

لازم به ذکر است که صادق لاریجانی, رئیس وقت قوه قضائیه ایران در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی که با مسئولان قضائی داشت گفته بود هیچ فردی به دلیل انتقاد مورد بازداشت و محاکمه قرار نمیگیرد که پرونده محمد نجفی و سایر فعالان مدنی نمونه ای بارز و آشکار از سرکوب آزادی بیان و قلم و نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر در ایران میباشد.

همچنین علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی بارها در صحبتهای خود مدعی شده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد بازداشت و تعقیب قضائی قرار نمی گیرد که در نوع خود صحبتهای این مقام اول حکومت جمهوری اسلامی با واقعیتی که جامعه ایران و ارگانهای امنیتی آن را در دستور کار خود قرار دادند مغایر یکدیگر میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: