•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

بازداشت ۲ تن از فعالان فرهنگی ساکن کامیاران توسط نیروهای امنیتی

0
983

روز چهارشنبه, “سیروان ابراهیمی” و “منت رحمانی”, دو تن از فعالان فرهنگی, و از اعضای “انجمن فرهنگی نوژین” ساکن شهرستان کامیاران, توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر در ایران, روز چارشنبه ۵ تیرماه ۱۳۹۸, “سیروان ابراهیمی” مسئول شعبه انجمن فرهنگی نوژین و “منت رحمانی” از مدرسین زبان کوردی این انجمن, ساکن شهرستان کامیاران از توابع استان کردستان, توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

براساس این گزارش؛ بازداشت هر ۲ نفر این شهروندان بدون ارائه‌ حکم بازداشت صورت گرفته است و پیگیری‌ خانواده‌های این افراد جهت کسب اطلاع از سرنوشت و محل نگهداری‌ این افراد نتیجه‌ای در پی نداشته است.

بازداشت منت رحمانی در روستای “لون سادات” و بازداشت “سیروان ابراهیمی” در شهر کامیاران صورت گرفته است.

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.