•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

بازداشت مژگان کشاورز, فعال مدنی توسط نیروهای امنیتی

0
1342

در ساعات اولیه صبح امروز پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸, مژگان(مایا) کشاورز, فعال مدنی, در منزل شخصی خود توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, مژگان(مایا) کشاورز, فعال مدنی در ساعات اولیه صبح امروز پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸و در پی یورش نیروهای وزارت اطلاعات به منزل این فعال مدنی با رفتاری خشن بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. 

بنقل از یک منبع نزدیک به این فعال مدنی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت:  بازداشت مژگان کشاورز توسط نیروهای وزارت اطلاعات در حالی صورت گرفت که وی در برابر چشمان دختر نه ساله‌اش مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی که برای بازداشت وی به منزل این فعال مدنی مراجعه کرده بودند قرار گرفت و سپس بازداشت شد. 
این منبع مطلع گفت علیرغم پیگیریهای خانواده مژگان کشاورز ارگانهای قضائی از چرائی بازداشت وی هچگونه توضیحی ارائه نکردند.

لازم به ذکر است از سرنوشت خانم کشاورز پس از بازداشت نیز اطلاعی در دست نیست.

لازم به ذکر است که بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: