•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

احضار سه فعال کارگری در ارومیه و سنندج به ارگانهای امنیتی

0
797

طی روزهای چهارشنبه و پنج شنبه ۴ و ۵ اردیبهشت ماه سالجاری سه تن از فعالان کارگری در شهرستانهای ارومیه و سنندج در آستانه‌ روز جهانی کارگر به ارگانهای امنیتی احضار شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، امروز پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، “احمد تقی‌زاده” فعال کارگری ساکن ارومیه از سوی اداره‌ی اطلاعات این شهرستان احضار شده و در ارتباط با فعالیتهایش جهت احقاق حقوق کارگران واحدهای صنعتی ارومیه مورد بازجویی قرار گرفت.

همزمان از شهرستان سنندج گزارش شده است که روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت‌ماه، دو فعال کارگری به نامهای “غالب حسینی” و “مظفر صالح‌نیا” از سوی سپاه پاسداران احضار شده و مورد بازجویی قرار گرفتند.

احضار این افراد در آستانه‌ی روز جهانی کارگر صورت گرفته و به آنها اعلام شده است هیچگونه مجوزی برای تجمعات کارگری صادر نشده و در صورت تجمع، با آنها برخورد خواهد شد.

لازم به ذکر است که در اکثر مواقع اینگونه از احضارها با هدف ایجاد رعب و وحشت و سرکوب تشکلهای کارگری در روز جهانی کارگر صورت میگیرد.

سرکوب فعالان کارگری در ایران ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ناقض ماده ۲۱ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که بر حق افراد بر شرکت و تشکیل تجمعات مسالمت آمیز و اعتراض بدون حمل سلاح تاکید میکند نیز میباشد. در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز به صراحت بر حق آزادی بیان بدون ملاحظات مرزی برای هر فرد تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.