•                  
سه شنبه , ۰۴ آبان , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, اکتبر 26

بازداشت دستکم ۱۸ تن از شهروندان طی ۲ هفته اخیر

0
478

حقوق بشر در ایران – طی هفته های اخیر, در شهرهای اشنویه, مریوان, ارومیه, سنندج, مهاباد, میاندوآب و مریوان دستکم ۱۸ تن از شهروندان ساکن این شهرها از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند که در این بین ۴ تن از این افراد بطور موقت و با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, روز شنبه ۲۲ تیرماه ۱۳۹۸, یادگار جعفری, هیمن محمدیان, پوریا ناصری و یاسین کریمی جملگی شهروندان ساکن سنندج در پی یورش ماموران اداره اطلاعات این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند. همزمان با بازداشت این افراد “جلال سورمان” شهروند ساکن شهرک دانشگاه واقع در منطقه‌ ترگور ارومیه, در پی مراجعه نیروهای امینتی این شهر به منزل شخصی وی بازداشت و پس از انتقال وی به بازداشتگاه اداره اطلاعات در ارومیه تا این لحظه اطلاعی از وضعیت وی در دست نیست. 

براساس این گزارش, این افراد در تاریخ ۲۵ تیرماه ۱۳۹۸, “یادگار جعفری”, “هیمن محمدیان”, “پوریا ناصری” و “یاسین کریمی”پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به مراجع قضائی با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

در گزارشی دیگر, در تاریخ ۲۳ تیرماه ۱۳۹۸, فاتح هوشمند, از اهالی روستای ینگیجه, گوران قربانی از اهالی مریوان, علی رضائی و امید صالحی از اهالی روستای گویزه کویره در پی احضار به ستاد خبری اداره اطلاعات مریوان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

همچنین در تاریخ ۲۳ تیرماه ۱۳۹۸, “آوات و کیوان بهروزی” دو بردار,  فرزند حسن از اهل روستای حاجی حسن,  از سوی ماموران اداره اطلاعات میاندوآب در محل سکونتشان بازداشت شدند. همزمان با بازداشت این افراد, “یادگار دلجو” شهروند ساکن مریوان در محل خود از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

چند روز پیش هم در شهرستان بوکان یک شهروند به نام “رشید کرمانج” ۴۸ ساله فرزند عبداللە از اهالی روستای یاسیکند در دهستان بهی فیض‌الله بیگی بازداشت شده است.

پیش از این و در تاریخ ٢١ تیر ماه ۱۳۹۸,  هم ۲ شهروند به نامهای “رحیم احمدپور” و “امیر تاپو” در روستای قانزالی از توابع شهرستان شاهین‌دژ بازداشت شده بودند.

همچنین در تاریخ ١٩ تیرماه ۱۳۹۸, “جعفر پکند”, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات بوکان به منزل شخصی وی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

در تاریخ ١۵ تیرماه ۱۳۹۸, “بهنام الیاسی”, ۲۴ ساله,  فرزند فتاح, ساکن مهاباد از سوی ماموران اداره اطلاعات ایت شهر بازداشت شد. 

پیش از این و در تاریخ ۹ تیرماه ۱۳۹۸, “وهاب علیزاده” فرزند سید ابراهیم, از اهالی روستای “بیژن آباد” از سوی ماموران اداره اطلاعات  اشنویه بازداشت شد. 

بازداشت جملگی این افراد در ارتباط با همکاری با احزاب کورد می باشد اما از مصادیق حقوق اتهامات این افراد تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: