•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۳ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, سپتامبر 25

اجرای۷حکم اعدام در زندانهای رجائی شهر, ارومیه, نوشهر و ماهشهر

0
935

حقوق بشر در ایران – سحرگاه روزجاری, حکم اعدام ۳ زندانی متهم به قتل محبوس در زندان رجائی شهر کرج اجراء شد. همچنین در زندان مرکزی ارومیه نیز ۲ زندانی از بابت اتهام مرتبط با موادمخدر اجرای حکم شدند. در زندان ماهشهر هم یک زندانی که مستاجر خود را در یک درگیری به قتل رسانده بود اعدام شد. حکم اعدام یک زندانی زن که به اتهام قتل یک پسر ۵ ساله در کلاردشت به اعدام محکوم شده بود در زندان نوشهر اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه امروز چهارشنبه ۲۶ تیرماه ۱۳۹۸, هادی آصف خانی, اکبر صباغ زاده به همراه یک زندانی دیگر جملگی از بابت اتهام قتل, محبوس در زندان رجائی شهر کرج هر ۳ متهم از بابت اتهام قتل اعدام شدند. 

اکبر صباغ زاده, ۴۰ ساله, اهل اصفهان از اندرزگاه ۶ سالن ۱۷, هادی آصف خانی, ۲۴ ساله, اهل تهران از اندرزگاه ۱۰ سالن ۳۱ و یک نفر دیگر هم با هویت نامشخص از اندرزگاه ۱, جهت اجرای حکم اعدام در تاریخ ۲۴ تیرماه ۱۳۹۸, به سلول انفرادی در زندان رجائی شهر منتقل شده بودند. 

همچنین در ساعات اولیه سحرگاه روز جاری, دو زندانی از بابت اتهام مرتبط با جرائم موادمخدر که در سال ۱۳۹۳ هر ۲ متهم در یک پرونده به اعدام محکوم شده بودند اعدام شدند. 

هویت این افراد؛ “عسگر برتر” از بند ۱۰ و “محرم نعمتی” از بند ۳ – ۴ زندان مرکزی ارومیه توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است. 

سحرگاه روز جاری, یک زندانی با هویت نامشخص, که پیش تر با سلاح گرم اقدام به قتل مستاجر خود کرده بود نیز در زندان ماهشهر اعدام شد. 

رکنا در گفتگو با دادستان عمومی و انقلاب بندر ماهشهر: متهم در سال ۱۳۹۷ با سلاح گرم اقدام به قتل مستاجر خود کرده بود که توسط پلیس آگاهی بندر ماهشهر دستگیر و در اختیار مقام قضائی قرار گرفته بود.

این مقام قضائی افزود: پس از بررسی های به عمل آمده حکم اعدام برای وی صادر و حکم امروز در زندان بندر ماهشهر اجرایی شد.

در خبری دیگر بنقل از ایرنا, یک زن متهم به قتل یک پسر بچه ۵ ساله محبوس در زندان نوشهر, نیز سحرگاه امروز چهارشنبه ۲۶ تیرماه ۱۳۹۸, اعدام شد. 

دادستان عمومی و انقلاب کلاردشت از اجرای حکم اعدام یک زن که از سه سال پیش متهم به قتل یک پسر پنج ساله کلاردشتی شده بود خبر داد.

فرزاد حسینی افزود: این زن ۴۳ ساله که در تیرماه سال ۹۵ بردیا حاتمی کودک پنج ساله اهل منطقه رودبارک کلاردشت را به قتل رسانده بود، سحرگاه امروز به دار آویخته شد.

وی گفت: حکم اعدام این زن پس از سیر مراحل قانونی و تأیید دیوان عالی کشور با حضور شماری از مسئولان قضائی، نظامی و انتظامی در ملأ عام در زندان شهر نوشهر اجرا شد.

این کودک ۵ ساله از اهالی منطقه رودبارک واقع در کلاردشت عصر چهارشنبه ۹تیرماه ۱۳۹۵ مفقود و پیکر بی جانش در تاریخ ۱۰ تیرماه ۱۳۹۵ در نزدیکی رودخانه سردآبرود منطقه رودبارک کلاردشت داخل یک کیسه پیدا شده بود!

این زن که پرستار مادر بزرگ کودک ۵ ساله بود بعد از ۴۰ روز در زندان به جرمش اعتراف کرد و انگیزه قتل را فشار عصبی عنوان کرده بود!

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

لارم به ذکر است, نمایندگان مجلس پیش‌ از این از قوه قضائیه خواسته بودند تا زمان پایان بررسی لغو مجازات اعدام برای جرائم مواد مخدر، از اعدام دست کم پنج هزار زندانی که با این اتهام به اعدام محکوم شده‌اند خودداری شود؛ با این حال قوه قضاییه در عمل به این خواسته بی اعتنایی پیشه کرده است.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایئ است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق اخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده‌ بودند. 

هادی آصف خانی, یکی از ۳ زندانی اعدام شده در زندان رجائی شهر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.