•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

بازداشت افشین برزگر جمشیدی, زندانی سابق سیاسی توسط نیروهای امنیتی

0
768

حقوق بشر در ایران – طی هفته گذشته, “افشین برزگر جمشیدی”, از زندانیان سابق سیاسی, ساکن تبریز, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات این شهر به محل کار وی بازداشت و سپس گروهی دیگر با مراجعه به منزل شخصی وی اقدام به تفتیش آن مکان کرده و برخی لوازم شخصی وی را ضبط و با خود بردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۳۱ تیرماه ۱۳۹۸, “افشین برزگر جمشیدی”, از زندانیان سابق سیاسی که چندی پیش بطور مشروط از زندان مرکزی تبریز آزاد شده بود در پی مراجعه مامور اداره اطلاعات تبریز به محل کار وی این شهروند را بازداشت کردند. سپس گروهی دیگر از ماموران اقدام به مراجعه به منزل وی کرده پس از تفتیش منزل برخی لوازم شخصی از قبیل؛ تلفن همراه, کامپیوتر برخی دیگر از لوازم شخصی وی را نیز ضبط کردند. وی پیش از این و در تاریخ ۱۳ تیرماه سالجاری بطور مشروط از زندان مرکزی تبریز آزاد شده بود. 

بنقل از یک منبع نزدیک به “افشین برزگر جمشیدی” در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: علیرغم پیگیریهای مکرر توسط بستگان و نزدیکان وی هیچگونه اطلاعی از وضعیت افشین برزگر جمشیدی به دست نیامده است و فقط در روز بازداشت افشین به مدت بسیار کوتاه حتی کمتر از یک دقیقه از بازداشت خود و همچنین سالم بودنش در بازداشتگاه به خانواده اش خبر داد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ پس از بازداشت “افشین برزگر جمشیدی”, نیروهای امنیتی در ۲ گروه جداگانه که یک کروه اقدام به بازداشت وی کردند و گروه دوم به منزل افشین برزگر مراجعه کرده و ضمن تفتیش محل گوشی تلفن همراه، کامپیوتر و تعدادی از لوازم شخصی و مدارک وی را با خود بردند. 

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ با توجه به مراجعات مکرر خانواده “افشین برزگر جمشیدی” به ارگانهای قضائی و پیگیریهای مستمر هیچگونه پاسخ مشخصی به آنها از آخرین وضعیت وی داده نشده است. 

“افشین برزگر جمشیدی”, در تاریخ ۱۳ تیرماه ۱۳۹۸، افشین برزگر جمشیدی, فعال سیاسی محبوس در زندان مرکزی تبریز با توجه به سپری کردن یک سوم مجموع محکومیت حبس خود بطور مشروط از این زندان آزاد شده بود. 

 این فعال مدنی, در تاریخ ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸, جهت اجرای حکم حبس ۸ ماهه خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان مرکزی تبریز منتقل شده بود. 

افشین برزگر جمشیدی در تاریخ ۴ شهریورماه ۱۳۹۷ به همراه مادرش “رقیه عزتی عبدالجبار” در منزل شخصی خود بازداشت و در تاریخ ۱۹ شهریورماه با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی آزاد شده بود.

شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز، به ریاست قاضی احرار در تاریخ ۲۷ اسفندماه ۱۳۹۷، آقای برزگر جمشیدی را به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام ” به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم کرده بود. حکم صادره بر علیه افشین برزگر با توجه به گزارش اداره اطلاعات استان آذربایجان شرقی، با استناد تهیه و نصب تراکت و تصاویر و دیوار نویسی و شعارنویسی در سطح شهر تبریز و ارسال تصاویر آن از طریق فضای مجازی به یکی از گروههای اپوزیسیون صادر شده بود.

همچنین “رقیه عزتی عبدالجبار”، مادر آقای برزگر جمشیدی نیز از اتهامات مطروحه تبرئه و قرار منع تعقیب وی در زمستان سال ۱۳۹۷ توسط قاضی داوود حملبر، رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز صادر شد. 

لازم به ذکر است, “افشین برزگر جمشیدی” پیشتر نیز در خردادماه ۱۳۹۲ توسط نیروهای امنیتی به مدت دو روز بازداشت و در شهریور همان سال توسط شعبه ۱۰۴ دادگاه جزایی تبریز به اتهام اخلال در نظم عمومی به ۶ ماه حبس تعلیقی، ۳۰ ضربه شلاق و ۲۰۰ هزار تومان جزای نقدی محکوم شده بود.

سرکوب فعالان مدنی و سیاسی و اعمال رفتارهای قهرآمیز بر علیه این دسته از شهروندان و بیان اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و قلم و عقیده از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر ممنوعیت آن تاکیدی شده و بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: