•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

بازداشت ۳ تن از فعالان مدنی در جریان برگزاری جلسه دادرسی بازداشت شدگان هفت تپه

0
549

حقوق بشر در ایران – روز جاری و با توجه به فرارسیدن روز برگزاری جلسه محاکمه اسماعیل بخشی, سپیده قلیان, علی نجاتی, امیرحسین محمدی فر, ساناز اللهیاری, عسل محمدی و امیر امیرقلی, هفت تن از فعالان کارگری و رسانه ای که در جریان تجمعات اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپه در پائیز و زمستان سال گذشته بازداشت شده بودند, همزمان با حضور خانوادههای افراد بازداشت شده در این پرونده نیروهای لباس شخصی “رهام یگانه” و “فرید لطف آبادی” فعالان دانشجوئی و “هیراد پیربداقی” فعال کارگری را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸, “رهام یگانه”, “فرید لطف آبادی” فعالان دانشجوئی, “هیراد پیربداقی” فعال کارگری, در جریان برگزاری جلسه محاکمه اسماعیل بخشی, سپیده قلیان, علی نجاتی, امیرحسین محمدی فر, ساناز اللهیاری, عسل محمدی و امیر امیرقلی, هفت تن از فعالان کارگری و رسانه ای از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپه پس از حضور در مقابل ساختمان دادگاه انقلاب تهران به همراه خانوادههای متهمان این پرونده توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت و به بازداشتگاه پلیس امنیت تهران منتقل شدند. 

براساس این گزارش, “رهام یگانه” و “فرید لطف آبادی”؛ فعالان دانشجوئی, “هیراد پیربداقی”؛ فعال کارگری پس از حضور در مقابل ساختمان دادگاه انقلاب پس از کنترل مدارک مدارک هویتی توسط نیروهای لباس شخصی مستقر در آن محل بازداشت و به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران منتقل شدند. 

لازم به ذکر است, جلسه دادرسی بر پرونده سپیده قلیان, اسماعیل بخشی, امیر امیرقلی, امیرحسین محمدی فر, سانازاله یاری, علی نجاتی و عسل محمدی , فعالان مدنی و رسانه ای و کارگری از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه در پائیز و زمستان سال گذشته هم اکنون در محل شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست محمد مقیسه در حال برگزاری است. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در  ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و حتی در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.