•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

حسین کریمی سبزوار, فعال کارگری آزاد شد

0
633

حقوق بشر در ایران – ساعاتی پیش, “حسین کریمی سبزوار”, فعال کارگری  و راننده اتوبوس شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه, که روز جاری در جریان تحصن در مقابل ساختمان وزارت کار به دلیل اخراج وی از کار به دلیل فعالیتهای کارگری و سندیکائی توسط نیورهای امنیتی بازداشت شده بود پس از انتقال به دادسرای ناحیه ۱۰ تهران آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه, ساعت ۶ عصر امروز یکشنبه ۱۳ مردادماه ۱۳۹۸, “حسین کریمی سبزوار”, فعال کارگری و سندیکائی و راننده شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه که در اعتراض به اخراج وی از کار پس از چندین روز تحصن در مقابل ساختمان وزارت کار در تهران توسط ماموران انتظامی بازداشت و به دادسرای ناحیه ۱۰ تهران منتقل شده بود آزاد شد. 

براساس این گزارش, این فعال کارگری, روز جاری و در جریان تحصن و اعتراض به دلایل اخراج وی از کار در شرکت واحد اتوبوسرانی بعنوان راننده اتوبوس توسط ماموران انتظامی بازداشت و به کلانتری ۱۰۸ تهران و سپس به دادسرای ناحیه ۱۰ واقع در محدوده خیابان جیحون با صدور قرار منع تعقیب در ساعات ۶ عصر آزاد شد. 

لازم به ذکر است, روز جاری, “حسین کریمی سبزوار”, به همراه “فرحناز شیری”, از دیگر رانندگان اخراج شده از شرکت واحد اتوبوسرانی به همراه یک دیگر و برای چندمین بار متوالی در مقابل ساختمان وزارت کار و امور اجتماعی حاضر شدند و با در دست داشتن پلاکاردی با مضامین اعتراضی خواهان بازگشت به کار خود شده بودند. 

موج گسترده سرکوب کارگران و فعالان کارگری در سایر عرصه های اجتماعی در شرایطی صورت میگیرد که تعرض همه جانبه به معیشت و زندگی آحاد جامعه روز بروز افزایش یافته و نهادهای امنیتی و قضایی در مقابل هر نوع صدای حق طلبی کارگران و سایر مزدبگیران با برخوردهای امنیتی به سرکوب فعالین عرصه های مختلف اجتماعی می پردازند.

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

سرکوب فعالان کارگری در حالی در ایران رو به گسترش است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضائ کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: