•                  
سه شنبه , ۱۲ فروردین , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, مارس 31

بازداشت توام با ضرب و شتم ۱ شهروند اهل سنت در شهرستان راسک

0
124

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات شهرستان راسک از توابع استان سیستان و بلوچستان با یورش به منزل شخصی ادهم لله زهی, وی را با ضرب و شتم بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, روز جمعه ۱۳ دی ماه ۱۳۹۸, ادهم الله زهی, شهروند ساکن شهرستان راسک از توابع استان سیستان و بلوچستان در پی یورش ماموران اداره اطلاعات این شهرستان به محل سکونت وی بدون ارائه دلیل و یا حکم قضائی توام با ضرب و شتم بازداشت و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. 

بنقل از یک منبع مطلع ضمن اعلام این خبر گفت؛ ادهم الله زهی, پیش از این نیز توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود و پس از آزادی هم فعالیتهایی از قبیل برگزاری تجمعات اعتراضی در حمایت از مولوی کوهی برگزار کرده بود که همین مساله باعث یورش ماموران اداره اطلاعات شهرستان راسک و بازداشت توام با زور و ضرب و شتم وی شد. 

ادهم لله زهی پیش از این و در تاریخ ۹ آذر ماه ۱۳۹۸, به اتهام سازماندهی اعتراضات مسالمت آمیز بازداشت شده بود، و تا این لحظه از علت بازداشت مجدد و مکان نگهداری وی اطلاعی در دست نیست.

لازم به ذکر است؛ “مولوی فضل الرحمن کوهی”, فعال مذهبی و روحانی اهل سنت و امام جماعت پیشامگ شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان در پی اعتراض به گرانی بنزین و سرکوب معترضان در تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸ پس از احضار به دادگاه ویژه روحانیت مشهد جهت بازجوئی و تحقیقات بازداشت شد. 

در تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۸, “عبیدالله شیروزهی”, شهروند ساکن شهرستان سرباز و “داماد و برادرزاده “مولوی فضل الرحمن کوهی”, فعال مذهبی اهل سنت که در بازداشت بسر می برد”,  پس از احضار به اداره اطلاعات شهرستان راسک از بابت تحریک شهروندان این شهرستان برای برگزاری تجمع اعتراضی باهدف اعتراض به بازداشت “مولوی فضل الرحمن کوهی” مورد بازجوئی و تهدید قرار گرفت. 

همچنین پیش از این و در تاریخ ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۸, “حافظ عطاءالله سیریازهی”، “مولوی کریم بخش کوهی” از مدرسین مدرسه دینی منبع العلوم کوه ون و “شکیل احمد دشتیاری” فعال مذهبی اهل سنت و طلبه در حال تحصیل در سال اول از مدرسه مذکور پس از احضار تلفنی به ستاد خبری اداره اطلاعات زاهدان و شهرستان راسک تحت بازجوئی قرار گرفته بودند. 

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هافعال مذهبی اهل تسننفعال مذهبی اهل سنتمولوی فضل الرحمن کوهیمولوی کوهیمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایراننیروهای امنیتیپیروان اهل تسننپیروان اهل تسنن در ایرانپیروان اهل سنتپیروان اهل سنت ایرانپیروان اهل سنت در ایرانپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیان در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیامام جمعه اهل سنت زاهداناهل تسنناهل تسنن ایراناهل تسنن در ایراناهل تسنن در زاهداناهل تسنن زاهداناهل سنتاهل سنت ایراناهل سنت ایرانشهراهل سنت در ایراناهل سنت در زاهداناهل سنت سیستان و بلوچستاناهل سنت شهرستان راسکادهم الله زهیادهم اله زهیاداره اطلاعات شهرستان راسکحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایراندادرسی عادلانه در ایرانزاهدانسیستان و بلوچستانسرکوب فعالان مذهبی اهل سنتسرکوب پیروان اهل تسننسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب اهل تسننسرکوب اهل تسنن ایرانسرکوب اهل تسنن در ایرانسرکوب اهل سنتسرکوب اهل سنت ایرانسرکوب اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان اهل تسننسرکوب شهروندان اهل تسنن ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنتسرکوب شهروندان اهل سنت ایرانسرکوب شهروندان اهل سنت در ایرانسرکوبشهروندان اهل تسنن زاهدانشهروندان اهل تسننشهروندان اهل تسنن در ایرانشهروندان اهل سنتشهروندان اهل سنت در ایرانشهرستان راسکضرب و شتمضرب و شتم شهروندانضرب و شتم شهروندان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: