•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

مخالفت با آزادی مشروط حسین سرلک, زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین

0
629

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, مسئولان قضائی و امنیتی درخواست با آزادی مشروط حسین سرلک, زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین که بیش از ۱ سوم مجموع محکومیت حبس ۵ ساله خود را سپری کرده است مخالفت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, طی روزهای گذشته در پی ممانعت مسئولان قضائی و امنیتی با درخواست آزادی مشروط حسین سرلک, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ زندان اوین که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۵ سال خود از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” میباشد و با توجه به اینکه این زندانی سیاسی بیش از ۱ سوم مجموع محکومیت حبس خود را سپری کرده در نتیجه وی باید تا اتمام دوران حبس در زندان بماند. 

ممانعت از درخواست آزادی مشروط حسین سرلک, در حالی صورت گرفت که پیش از این و در ماههای گذشته هم در خواست آزادی مشروط این زندانی سیاسی رد شده بود. 

حسین سرلک, پیش از این و در تاریخ ۲۵ تیرماه ۱۳۹۸, به همراه رضا محمدحسینی, مرتضی نظری سدهی, علی بازآزاده, بهروز زارع و محسن امین پور, پنج تن از زندانیان سیاسی محبوس در بند۴ زندان اوین که در اعتراض به محرومیت از حق دادرسی عادلانه دست به اعتصاب غذا زده بودند پس از احضار به دفتر رئیس زندان اوین به مکان نامعلومی منتقل شده بودند. 

نهایتا در تاریخ ۳ مردادماه ۱۳۹۸, حسین سرلک به همراه رضا محمدحسینی, مرتضی نظری سدهی, علی بازآزاده, بهروز زارع و محسن امین پور , شش تن از زندانیان سیاسی محبوس در بند۴ زندان اوین در پی وعده مسئولان قضائی زندان اوین مبنی بر رسیدگی به خواسته این افراد با صدور بیانیه ای به اعتصاب غذای خود بطور مشروط پایان داده بودند. 

حسین سرلک, در تاریخ ۲۹ فروردین ۱۳۹۷,  توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” مورد محاکمه قرار گرفت و در تاریخ ۲ آذر ماه ۱۳۹۷, از بابت اتهامات “توهین به رهبری, به تحمل ۲ سال حبس تعزیری”, “تبلیغ علیه نظام, به تحمل ۱ سال حبس تعزیری”, “توهین به مقدسات, به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و همچنین از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی هم به تحمل ۵ سال حبس تعزیری” محکوم شده بود و پس ارجاع پرونده به دادگاه تجدید نظر, حکم صادره توسط دادگاه بدوی عینا توسط دادگاه تجدید نظر مورد تائید قرار گرفت. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازا اسلامی, مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری که از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” به آن محکوم سده بعنوان حکم قطعی وی جهت اجرای حبس در پرونده وی لحاظ شد. 

این زندانی سیاسی در تاریخ ۱۸ فروردین ماه ۱۳۹۶, در تهران به همراه چند تن دیگر توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی بند ۲ الف سپاه در زندان اوین از بابت اتهامات مرتبط با تشکیل گروههای غیرقانونی”, تحت بازجوئی قرار گرفت و در تاریخ ۲۵ تیر ماه ۱۳۹۷, از سلول انفرادی بند ۲ الف سپاه به بند ۴ زندان اوین منتقل شد. 

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و عدم برخورداری آنها از حقوق شهروندیشان در درمان بیماریها و آسیبهای جسمی که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

همچنین سرکوب شهروندان  در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر آنها به دلیل مشارکت آنها در تجمعات اعتراضی ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برچسب هازندان اویندادستانسرکوب شهروندانزندانیان سیاسی در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیمخالفت با آزادی مشروطزندانی سیاسیآزادی مشروطاندرزگاه ۴ زندان اویناجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجیشعبه28 دادگاه انقلابزندانیان سیاسی و عقیدتینقض حقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانشعبه 28 دادگاه انقلاب تهراناندرزگاه۴ زندان اوینشعبه ۲۸ نقض حقوق شهروندی در ایرانحقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایراناخبار زندانیان سیاسیاندرزگاه ۴ سالن ۸حبس تعزیرینقض حقوق بشرسرکوب آزادی بیانفعالان مدنی در ایراناجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجیاخبارزندانیان سیاسیمسئولان امنیتینافرمانی مدنی در ایراناندرزگاه ۴ سالن ۲نافرمانی مدنیسرکوب شهروندان در ایرانحسین سرلکاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیدرخواست آزادی مشروط نازنین زاغریحقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانفعال تلگرامی حسین سرلکسرکوب زندانیان سیاسیفعالان تلگرامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: