•                  
پنج شنبه , ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 11

انتقال محمد باوی و حسن باوی به زندان شیبان و آزادی احمد کعبی از زندان شوشتر

0
1355

حقوق بشر در ایران – طی هفته گذشته, محمد باوی و حسن باوی, دو تن از شهروندان ساکن کوی بهارستان اهواز که پیش از این توسط ماموران اداره اطلاعات در این شهرستان بازداشت شده بودند پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده از بازداشتگاه این ارگان امنیتی به زندان سپیدار اهواز منتقل شدند. همچنین در گزارشی دیگر احمد کعبی شهروند ساکن روستای گوریه شعیبیه اهواز که در جریان امدادرسانی به شهروندان سیل زده در فروردین ماه سالجاری بازداشت شده بود با تودیع قرار وثیقه از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۱۲ دی ماه ۱۳۹۸, محمد باوی, متولد ۱۳۶۶, متاهل و دارای ۲ فرزند و همچنین حسن باوی متولد ۱۳۶۸, هر ۲ نفر از ساکنان بهارستان اهواز که در تاریخ ۲ دی ماه سالجاری پس از بازداشت از سوی ماموران امنیتی به بازداشتگاه منتقل شده بود پس از اتمام مراحل بازجوئی به زندان سپیدار اهواز منتقل شدند. همچنین روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, احمد کعبی, شهروند اهل روستای گوریه شعیبیه اهواز که در جریان امداد رسانی به شهروندان سیل زده در فروردین ماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی در محل کارش بازداشت شده بود پس از اتمام مراحل بازجوئی و بلاتکلیفی طولانی مدت در زندان شوشتر با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

محمد باوی و حسن باوی در تاریخ ۲ دی ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل و کشف ۲ قبضه اسلحه شکاری مجوزدار که متعلق به “محمد باوی” بود را ضبط کرده و به همراه این ۲ بردار با خود به بازداشتگاه منتقل کرده بودند. 

پس از انتقال محمد باوی و حسن باوی به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز و آغاز بازجوئی این ۲ بردار از بابت اتهامات مختلفی تحت بازجوئی قرار گرفتند و در نهایت  روز پنجشنبه هفته گذشته پس از اتمام مراحل بازجوئی به زندان شیبان اهواز منتقل شدند اما این انتقال به معنی تبدیل قرار از بازداشت به وثیقه برای آزادی موقت آنها نیست چرا که براساس اعلام قاضی دادگاه انقلاب اهواز گزارش اداره اطلاعات در مورد این ۲ بردار واضح نیست و کماکان تلاش در جهت پرونده سازی بیشتر با تکیه بر مسائل عقیدتی “محمد باوی” از سوی بازجویان اداره اطلاعات در اهواز ادامه دارد. 

همچنین پیرامون احمد کعبی, شهروند ساکن روستای گوریه شعیبیه اهواز, لازم به ذکر است که وی در تاریخ ۱۷ فروردین ماه ۱۳۹۸, در جریان کمک رسانی به شهروندان سیل زده در استان خوزستان توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در این شهرستان بازداشت کرده بودند. 

مبنای بازداشت احمد کعبی, از سوی ماموران امنیتی تشکیل ستاد مردمی در قهوه خانه وی که محل کار وی است برای جمع آوری کمکهای نقدی عنوان شده بود اما اتهامات دقیق “وی دریافت کمک‌های نقدی از خارج کشور برای کمک به سیل زدگان”, “مشارکت در برگزاری اعتراضات خیابانی” و “نشر شایعات مربوط به سیل در فضای مجازی” بوده است. 

آزادی احمد کعبی, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاه و انتقال وی به زندان شوشتر و بلاتکلیفی طولانی مدت وی در بازداشت پس از تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان صورت گرفته است. 

از آغاز وقوع سیل در استان خوزستان، تا کنون دست‌کم ۷۰ تن از شهروندان در این استان، در مناطق شعیبیه، شوشتر، حمیدیه، ملاشیه و مناطق مختلف شهر اهواز با اتهاماتی نظیر: “مشارکت در برگزاری اعتراضات خیابانی”، “دریافت کمک‌های نقدی از خارج کشور برای کمک به سیل زدگان”و “نشر شایعات مربوط به سیل در فضای مجازی” از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند. این در حالی است که صبح امروز شمار دیگری از امدادگران در مناطق سیل‌زده استان خوزستان بازداشت شدند.

لازم به ذکر است که بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهامات واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

برچسب هاماموران امنیتیمحله شعیبیه اهوازمحمد باویمحمدباوینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننیروهای امنیتیاحمد کعبیاحمدکعبیاداره اطلاعاتاستان خوزستاناطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسداراناطلاعات سپاه اهوازاطلاعات سپاه خوزستانبادزاشتگاهبادزاشتگاه اطلاعات سپاه اهوازبازجوئیبازحوییبازداشتبازداشت محمد باویبازداشت حسن باویتودیع قرار وثیقهحق دادرسیحق دادرسی عادلانهحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندیحسن باویروستای گوریهزندان سپیدار اهواززندان شوشترزندان شیبان اهوازسیلسیل فروردین ماه ۱۳۹۸سیل خوزستانسیل در استان خوزستانسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان عربسرکوب شهروندان عرب اهوازسرکوب شهروندان عرب اهوازیسرکوب شهروندان عرب خوزستانسرکوب شهروندان عرب در اهوازسرکوب شهروندان عرب در ایرانشهروندان عربشهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب ایرانشهروندان عرب ایرانیشهروندان عرب خوزستانشهروندان عرب در ایرانشهروندان عرب زبان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: