•                  
جمعه , ۰۱ مرداد , ۱۴۰۰
شنبه, جولای 24

بیانیه کانون صنفی معلمان ایران در اعتراض به بازداشت و بلاتکلیفی جعفر ابراهیمی, فعال صنفی فرهنگیان

0
440

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, در جریان برگزاری مراسم چهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه سالجاری, جعفر ابراهیمی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان در بهشت سکینه واقع در کمالشهر کرج در پی یورش ماموران امنیتی بازداشت و تا به امروز نه تنها از آزادی وی ممانعت بعمل آمده بلکه با اتهاماتی در اندرزگاه ۸ زندان رجائی شهر کرج به صورت بلاتکلیف محبوس شده است. کانون صنفی معلمان ایران, با انتشار بیانیه ای نسبت به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی این فعال صنفی فرهنگیان واکنش نشان داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۱۹ دی ماه ۱۳۹۸, کانون صنفی معلمان ایران, با صدور بیانیه ای نسبت به بازداشت و تداوم بیخبری از وضعیت جعفر ابراهیمی, معلم و از فعالان صنفی فرهنگیان واکنش نشان داد و در این بیانیه نسبت به تداوم سرکوب شهروندان در جریان این تجمعات اعتراضی و اعمال فشارهای امنیتی از قبیل ممانعت از برگزاری مناسک مذهبی و همچنین بازداشت شهروندان که جعفر ابراهیم هم از جمله این افراد می باشد رفتارهای جمهوری اسلامی لجوجانه و مایه تاسف دانست. 

در بخشی از این بیانیه همچنین آمده است؛ “در حالی که انتظار می رفت به دنبال آن برخوردهای نابخردانه ، پس از فروکش کردن التهاب اولیه، مسئولان این حوادث به دلجویی از آسیب دیدگان و خانواده های عزادار بپردازند و در صدد جبران خسارت های ناشی از بی تدبیری های خود باشند، با حیرت و تاسف شاهد اصرار لجوجانه بر رویه غلط گذشته بوده و هستیم. بر همین مبنا بود که در مراسم چهلم جان باختگان آبان ماه باز هم بر مردمی که صرفا به قصد همدردی با خانواده ها و ابراز انزجار از برخوردهای خشن برسر مزار برخی از آنان گردآمده بودند، تاختند و تعداد زیادی را بازداشت نمودند. از جمله این دستگیر شدگان تعدادی از فعالان اجتماعی و صنفی بوده اند. جعفر ابراهیمی عضو کانون صنفی معلمان تهران و بازرس شورای هماهنگی، یک مورد از این بازداشت ها بوده است”.

متن بیانیه کانون صنفی معلمان ایران در اعتراض به بازداشت و تداوم محرومیت از حق دادرسی عادلانه بر جعفر ابراهیمی در ادامه می آید: 

به نام خداوند جان و خرد

“بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران در اعتراض به بازداشت غیرقانونی جعفر ابراهیمی

پس از افزایش ناگهانی و نامتعارف قیمت بنزین در آبان ماه سال جاری و تنها چندماه پس از کاهش شدید ارزش پول ملی و تورم ناشی از آن، اعتراضاتی شکل گرفت که توسط نیروهای انتظامی و امنیتی با بی تدبیری کامل و با خشن ترین روش ها بدون آن که نیازی به آن سطح از خشونت باشد، پاسخ داده شد. نتیجه آن خسارات سنگین جانی و مالی برای مردمی بود که تعداد قابل توجهی از آنان از محروم ترین اقشار اجتماع هستند. افرادی که به اعتراف برخی مسئولان دست کم نود درصد آنان بیگناه بودند. در پی این حوادث غم انگیز موجی از همدردی نسبت به آسیب دیدگان و انزجار نسبت به آسیب زنندگان ایجاد شد.
در حالی که انتظار می رفت به دنبال آن برخوردهای نابخردانه ، پس از فروکش کردن التهاب اولیه، مسئولان این حوادث به دلجویی از آسیب دیدگان و خانواده های عزادار بپردازند و در صدد جبران خسارت های ناشی از بی تدبیری های خود باشند، با حیرت و تاسف شاهد اصرار لجوجانه بر رویه ی غلط گذشته بوده و هستیم. بر همین مبنا بود که در مراسم چهلم جان باختگان آبان ماه باز هم بر مردمی که صرفا به قصد همدردی با خانواده ها و ابراز انزجار از برخوردهای خشن برسر مزار برخی از آنان گردآمده بودند، تاختند و تعداد زیادی را بازداشت نمودند. از جمله این دستگیر شدگان تعدادی از فعالان اجتماعی و صنفی بوده اند. جعفر ابراهیمی عضو کانون صنفی معلمان تهران و بازرس شورای هماهنگی، یک مورد از این بازداشت ها بوده است.او در نقطه ای خارج از مکان اعلام شده بدون وجود هیچ دلیل روشنی،بازداشت گردیده و پس از گذشت حدود ده روز همچنان وضعیت نامشخصی دارد. در این مدت خانواده ابراهیمی همانند خانواده سایر بازداشت شدگان در بی خبری و سرگردانی به سر می برند و هیچ نهادی مسئولیتی دست کم در حد اطلاع رسانی درست از وضعیت آنان را، به عهده نمی گیرد. این در حالی است که ابراهیمی به صورت روزانه نیاز به مصرف دارو دارد و نرسیدن این داروها به ایشان شرایط جسمانی اش را به وضعیت خطرناکی خواهد رساند.
ما ضمن اعتراض شدید به بازداشت غیر قانونی جعفر ابراهیمی و ادامه دادن آن در شرایطی نامشخص و به تعویق انداختن آزادی همه بازداشت شدگان، برخلاف وعده های مکرر اعلام شده، نگرانی روز افزون خود نسبت به سلامتی این فعال صنفی را ابراز می داریم. ادامه این بازداشت بی دلیل این پرسش را بیش از پیش مطرح می سازد: در حالی که مسئولان حکومتی در گفتارهای شعارگونه خود اعتراض را حق هر شهروند می دانند، عدم تحمل حضور برخی افراد برای همدردی با خانواده های عزادار را چگونه توجیه می کنند؟
در شرایطی که کشور بیش از هر زمان دیگر نیازمند وحدت و انسجام ملی است، اتخاذ چنین رویکردی در برخورد با منتقدین داخلی، آیا سست نمودن پایه های همان ساختاری نیست که ادعای حفظ آن می شود؟ شورای هماهنگی تشکل های فرهنگیان، ضمن ابراز نگرانی شدید خود از وضعیت جعفر ابراهیمی و اعتراض به بازداشت و نگهداری غیرقانونی این معلم و فعال صنفی، خواهان آزادی هرچه سریعتر این همکار و تمامی بازداشت شدگان اخیر است”.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

۱۵ دی ماه ۱۳۹۸

در توضیحاتی بیشتر پیرامون بازداشت جعفر ابراهیمی, لازم به ذکر است؛ روز پنجشنبه ۵ دی ماه ۱۳۹۸, “جعفر ابراهیمی”, معلم و فعال صنفی فرهنگیان, ساکن تهران, در جریان برگزاری مراسم چهلم “پویا بختیاری”, از جانباختگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری در بهشت سکینه واقع در کمالشهر کرج, در پی یورش ماموران امنیتی به این مراسم بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود و پس از چند روز طی تماس تلفنی به خانواده خود از نگهداری وی در اندرزگاه ۸ زندان رجائی شهر کرج که متعلق به اطلاعات سپاه پاسداران و بطور بلاتکلیف خبر داده بود. 

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۸, همزمان با برگزاری مراسم چهلم جانباختگان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, جو امنیتی در برخی از شهرهای کشور حاکم شده بود. نیروهای امنیتی و انتظامی امروز و روز گذشته در شهرهایی ازجمله تهران، کرج، اهواز، ماهشهر، شیراز، بهبهان، شهریار، اسلامشهر، قلعه حسن خان، رشت، تبریز، ارومیه، جوانرود، ایلام و … حضور گسترده‌ای داشتند. همچنین جو شدید امنیتی در اطراف آرامستان بهشت سکینه کرج، محل دفن “پویا بختیاری”، از جان باختگان تظاهرات اعتراضی آبان ماه شکل گرفت. شماری از شرکت کنندگان در مراسم چهلم جان باختگان در شهرهای شهریار, تهران, کرج, قزوین, کرمانشاه و رشت پس از بازداشت از سوی ارگانهای امنیتی و انتظامی و انتقال به بازداشتگاه سپس به وزارت اطلاعات و یا اطلاعات سپاه پاسداران منتقل شدند. 

در توضیحاتی بیشتر پیرامون این دور از تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است؛ حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل و گزارشهای میدانی که از طریق فعالان مدنی شهرستان شهریار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفت در جریان این تجمعات اعتراضی از تاریخ ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۸, در شهرستان شهریار و شهرک های حومه این شهرستان بیش از ۱۰۰ نفر از  در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیار از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرستان شهریار و شهرکهای حومه آن برای حقوق بشر در ایران ارسال شده است. 

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هاتجمعات اعتراضیمعلمان در ایرانمعلمفعال صنفی معلمانزندان رجایی شهرکانون صنفی معلمان ایرانکانون صنفی معلمانگرانی در ایران فساد در ایرانکانون صنفی معلمان تهرانسرکوب معلمان در ایرانفرهنگیفرهنگیان ایرانفرهنگیان در ایرانمعلمان ایرانکانون صنفی معلمان استان تهرانپمپ بنزینبنزینبهشت سکینهسرکوب فرهنگیان ایرانتحصن فرهنگیان ایرانفعال صنفی فرهنگیانسرکوب معلمان ایرانزندان رجایی شهر کرججعفر ابراهیمیفرهنگیانفعال صنفی فرهنگیان ایرانسرکوب فعالان صنفی فرهنگیان ایرانفعالان صنفی فرهنگیان ایرانفعالان صنفی فرهنگیان در ایرانفعالان فرهنگیان ایرانفرهنگی معلماندرزگاه ۸ زندان رجائی شهر کرجقیمت بنزینتجمعات اعتراضی در مورد بنزیناعتراض به افزایش قیمت بنزینافزایش قیمت بنزینافزایش قیمت بنزین در ایرانتجمعات اعتراضی به گرانی بنزینتجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی گرانی بنزینتجمعات گرانی بنزینآبان ماه۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ۱۳۹۸گرانی قیمت بنزین در ایرانآبان ماه ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸اعتراض به گرانی قیمت بنزینآبان ماه سال ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی به گرانی بنزین در ایرانتجمعات اعتراضی آبان ماهتجمعات اعتراضی آبانماه ۱۳۹۸تظاهرات به افزایش قیمت بنزینتجمعات اعتراضی آبان۱۳۹۸پویا بختیاریمراسم چهلمچهلم کشته شدگانچهلم پویا بختیاریتجمعات گرانی بنزین در ایرانبازداشت شدگان چهلمچهلم در گذشتآبانماه سالبازداشت شدگان چهلم نوید بهبودیمراسم چهلم نوید بهبودیچهلم جان باختگانچهلم پویا بختیاری در ۵ دیبازداشت شدگان ۵ دیبازداشتشدگان ۵ دی ماهبازداشت شدگان بهشت سکینهآبان ماه 1398چهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه 1398اندرزگاه ۸ زندان رجایی شهر کرجبازداشت جعفر ابراهیمی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: