•                  
دوشنبه , ۰۵ اسفند , ۱۳۹۸
دوشنبه, فوریه 24

گزارشی از آخرین وضعیت بازداشت شدگان تجمع اعتراضی در مقابل شهرداری تهران

0
145

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, با توجه به برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان شهرداری تهران در اعتراض به کشتار سگهای خیابانی, جمعی از شهروندان معترض توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندانهای اوین و قرچک ورامین منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۳۰ مردادماه ۱۳۹۸, شهروندان معترض که در جریان تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان شهرداری تهران ئر اعتراض به کشتار سگهای خیابانی توسط شهرداری کهریزک پس از بازداشت و انتقال به مقر پلیس امنیت به زندان اوین و زندان قرچک در ورامین منتقل شدند و گزارشهای دریافتی از بلاتکلیفی این افراد حکایت دارد. 

بنقل از یک منبع مطلع که فرزندش در این تجمع اعتراضی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت؛ بازداشت شدگان این تجمع اعتراضی در همان روز اول پس انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت تهران به ۲ زندان قرچک ورامین که اکثرا بانوان بازداشت شده هستند و زندان اوین که بیشتر این افراد مردان هستند را شامل می شود. 

این منبع مطلع ضمن اعلام اسامی برخی از افراد بازداشت شده در جریان این تجمع اعتراضی به شرح ذیل: المیرا مانوس, امید ظهری, حمیدرضا خاکی, علیرضا اصلانی, شروین امینی و عماد رضوی در ادامه گفت برای هر یک از افراد بازداشت شده در این تجمع اعتراضی یا قرار وثیقه به مبلغ ۵۰ میلیون تومان و یا اینکه قرار کفالت صادر شده اما در زمان تودیع قرار وثیقه یا کفالت توسط خانوادهای افراد بازداشت شده از آزادی این افراد توسط دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس» ممانعت بعمل » آمده است. 

لازم به ذکر است, اسامی اعلام شده که در مجموع ۶ نفر هستند توسط منابع خبری در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته است که البته تعداد بازداشت شدگان ۳۰ تن برآورد شده است. که تعداد ۱۸ تن زن و ۱۲ تن مرد بودند. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۸ مردادماه ۱۳۹۸, جمعی از مخالفان حیوان آزاری در پی برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان شهرداری تهران و اعلام اعتراض در مخالفت با کشتن سگهای خیابانی با تزریق اسید و یا به هر نحو, توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه منتقل شدند. 

سرکوب فعالان مدنی و اعمال رفتارهای قهرآمیز بر علیه این دسته از شهروندان و بیان اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و قلم و عقیده از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر ممنوعیت آن تاکیدی شده و بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: