•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

حامد الهوردی پور, فعال ملی مدنی بطور مشروط آزاد شد

0
417

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, “حامد الهوردی پور”, فعال ملی مدنی محبوس در زندان مرکزی تبریز با توجه به تائید درخواست آزادی مشروط و با توجه به سپری کردن نصف دوران محکومیت حبس خود از این زندان آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۲۸ مردادماه ۱۳۹۸, “حامد الهوردی پور”, فعال ملی مدنی محبوس در زندان مرکزی تبریز پس از سپری کردن ۳ ماه نیم از دوران محکومیت حبس خود بطور مشروط از این زندان آزاد شد. 

براساس این گزارش, این فعال ملی مدنی, در حالی که به مرخصی کوتاه مدت اعزام شده بود پس از دریافت تماس تلفنی از سوی مسئولان زندان مرکزی تبریز مطلع شد که با توجه به سپری کردن ۳ ماه ۱۵ روز از مجموع ۷ ماه حبس تعزیری خود در خواست آزادی مشروط وی مورد تائید دادستان و سایر مسئولان قضائی قرار گرفت و این فعال ملی مدنی آزاد شد. 

در مهرماه سال ۱۳۹۶ دادگاه انقلاب شهرستان اهر طی دادنامه ای ۴ صفحه‌ای از مجموع ۲۵ تن از فعالان ملی مدنی بازداشت شده سلسله اعتراضات خیابانی به برنامه تلویزیونی “فتیله”، بر اساس اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور از طریق فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۴، هفت نفر از آنان از جمله حامد الهوردی پور را در مجموع به ۵۸ ماه حبس تعزیری محکوم کرد و مابقی را از اتهامات مطروحه تبرئه کرد.

اتهامات این افراد در دادنامه صادره از شعبه ۳ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی به ریاست قاضی علیزاده “عضویت در دسته جات مخالف نظم به قصد بر هم زدن نظم و امنیت کشور”، “اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی کشور”، “تشکیل و اداره دسته جات مخالف نظم به قصد بر هم زدن نظم و امنیت کشور” عنوان شده بود.

محکومیت ۶ تن از این افراد به نام های به نام های “ابراهیم نوری، فرزند حمدالله، اکبر ابول‌زاده، فرزند حبیب، حامد الهوردی‌پور، فرزند عیسی، مرتضی شکری، فرزند اسماعیل، اسرافیل فتح اله‌زاده، فرزند امامعلی و سلیمان کاظمی، فرزند رضا در شهریور ماه سال ۱۳۹۷ در دادگاه تجدید نظر تائید شد و بر اساس این حکم حامد الهوردی پور به تحمل ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

حامد الله وردی پور, در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ جهت اجرای حکم ۷ ماه حبس تعزیری بازداشت و به زندان اهر منتقل شده بود. 

این فعال ملی مدنی, در تاریخ ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ و در حالی که از تاریخ ۸ خرداد ماه سالجاری در حمایت از عباس لسانی, دیگر فعال ملی مدنی محبوس در زندان مرکزی اردبیل اعلام ۵ روز اعتصاب غذای اعتراضی کرده بود, بنا به دستور دادستان اهر به زندان مرکزی تبریز منتقل شد. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری که از جمله قوانین جاری در دادگاههای کیفری ایران میباشد و متهمان سیاسی و امنیتی بر مبنای آن مجموعه قوانین مورد محاکمه قرار میگیریند به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین ادله اتهام انتسابی و فراهم آوردن امکانات دفاعی برای متهم در دفاع از خود در زمان محاکمه مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: