•                  
جمعه , ۰۴ مهر , ۱۳۹۹
جمعه, سپتامبر 25

بازجوئی از فرهنگ صهبا, شهروند بهائی محبوس در زندان مرکزی اصفهان

0
263

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, “فرهنگ صهبا”, شهروند بهائی و زندانی عقیدتی محبوس در زندان مرکزی اصفهان پس از انتقال از این زندان به سلول انفرادی بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران در اصفهان تحت بازجوئی قرار گرفت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, طی روزهای اخیر, “فرهنگ صهبا”, شهروند بهائی و زندانی عقیدتی محبوس در زندان مرکزی اصفهان که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود در این زندان میباشد پس از انتقال به بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران در اصفهان تحت بازجوئی قرار گرفت. طی این مدت مسئولان زندان اصفهان از مکان نگهداری این شهروند بهائی به خانواده اش ابراز بی اطلاعی کرده بودند. 

بنقل از یک منبع نزدیک به “فرهنگ صهبا” در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ فرهنگ صهبا, شهروند بهائی ساکن اصفهان که در حال حاضر در زندان مرکزی اصفهان در حال تحمل محکومیت حبس ۵ سال خود از بابت اتهامات “عضویت در تشکیلات بهائی به قصد برهم زدن امنیت داخلی” و همچنین “فعالیت تبلیغی علیه نظام” میباشد پس از انتقال از زندان به بازداشتگاه اطلاعات سپاه و نگهداری چندین روزه در سلول انفرادی بازجوئی شده است. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ در طی مدت زمانی که “فرهنگ صهبا”, در بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه و در سلول انفرادی بسر می برده و تا زمانی که به زندان اصفهان بازگردانده شد مسئولان این زندان از مکان نگهداری وی ابراز بی اطلاعی می کردند. همچنین در طی دورانی که فرهنگ صهبا در سلول انفرادی بازداشتگاه اطلاعات سپاه اصفهان بسر برده تحت بازجوئی و فشارهای روحی و روانی شدیدی قرار گرفت. 

لازم به ذکر است فرهنگ صهبا, شهروند بهائی ساکن اصفهان, در تاریخ ۱ مهر ماه ۱۳۹۷, به همراه ۸ تن دیگر از شهروندان بهائی دیگر در محله بهارستان اصفهان بطور همزمان بازداشت شده بود. 

با آغاز روند دادرسی بر پرونده این شهروند بهائی وی توسط دادگاه انقلاب اصفهان مورد محاکمه قرار گرفت و از بابت اتهامات؛ “عضویت در تشکیلات بهائی به قصد اقدام علیه امنیت داخلی” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق تبلیغ بهاییت” به ۱ سال حبس تعزیری و در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد که با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی بر پرونده این شهروند بهائی اشد مجازات یعنی ۵ سال حبس تعزیری لازم به اجرا شد. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد.

همچنین برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

همچنین بازداشت خودسرانه و عدم  امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافرهنگ صهبامحرومیت از حقوق زندانیانمحرومیت از حقوق شهروندیمحرومیت از حقوق شهروندی بهاییانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندان بهائینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی بهاییاننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان در ایراننقض حقوق شهروندان بهایی در ایراناقلیت بهائیاحضار و بازجوییاحضار و بازجوئیبهاییبهاییانبهاییان ایرانبهاییان اصفهانبهاییان در ایرانبهائیبهائیانبهائیان ایرانبهائیان اصفهانبهائیان در ایرانبازجوییبازجوئیجامعه بهاییان ایرانجامعه بهائیجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانحقوق بشر در ایرانزندان مرکزی اصفهانزندان اصفهانزندان دستجرد اصفهانزندانی عقیدتیسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب شهورندان بهاییسرکوب شهروندان بهاییسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی در ایرانسرکوب شهروندان بهائی دریرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان بهاییشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهائیشهروندان بهائی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: