•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

برگزاری جلسه بازپرسی محمدحسین سپهری, فعال صنفی / ویدئو

0
898

محمد حسین سپهری, معلم و  فعال صنفی فرهنگیان اهل مشهد روز جاری پس از حضور در دادسرای عمومی و انقلاب این شهر مورد بازپرسی قرار گفت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, محمدحسین سپهری, معلم و فعال صنفی فرهنگیان اهل مشهد که پیش تر و در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ با توجه به ابلاغ الکترونیکی که دریافت کرده بود,  امروز چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸, از سوی شعبه ۹۰۳ مورد بازپرسی قرار گرفته است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “محمدحسین سپهری” امروز پیرو ابلاغیه صادره از سوی شعبه ۹۰۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد به آن محل مراجعه کرد. در این جلسه که به مدت ۴ ساعت بطول انجامید “علی سلیمانی مارشکی” بازپرس شعبه مذکور به محض ورود این فعال صنفی به اتاق بازپرسی دستور بازداشت و انتقال به بازداشتگاه را برای این فعال صنفی صادر کرد و مجددا پس از گذشت ۱ ساعت این فعال صنفی به اتاق بازپرسی منتقل شد و اتهامات “ارتباط با گروههای معاند نظام، تشویش اذهان عمومی, تحریک فرهنگیان برای شرکت در تجمعات غیرقانونی, فعالیت تبلیغی علیه نظام در فضای مجازی و توهین به رهبری” از “سوی علی سلیمانی مارشکی” را علیه این فعال صنفی مطرح کرد که محمدحسین سپهری هیچ یک از اتهامات مطروحه را قبول نکرد. 

این منبع مطلع در ادامه گفت, با توجه به طولانی شدن جلسه بازپرسی ادامه آن به تاریخ ۴ خرداد ماه سالجاری و در محل شعبه ۹۰۳ بازپرسی موکول شده است. 

محمدحسین سپهری, فعال صنفی فرهنگیان در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ماه سالجاری با توجه به ابلاغیه کتبی که از سوی شعبه ۹۰۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد جهت ادای پاره ای از توضیحات در جلسه بازپرسی احضار شده بود. در برگه دریافتی از این فعال صنفی منتقد حکومت خواسته شده بود تا ظرف مدت ۵ روز کاری به آن محل مراجعه کند و در صورت عدم حضور تا مهلت مقرر این فعال صنفی بازداشت خواهد شد. 

لازم به ذکر است این فعال صنفی پیش از این و در تاریخ ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ طی ابلاغیه ای کتبی از سوی هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری خراسان رضوی ملزم شده بود که حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز دفاعیه ای کتبی جهت دفاع از خود در برابر اتهامات مطروحه علیه خود را به دفتر این هیات ارسال کند.

نهایتا این فعال صنفی در تاریخ ۱۹ اسفند ۱۳۹۷,  ضمن دریافت ابلاغیه ای از سوی هیئت بدوی تخلفات اداری اداره آموزش و پرورش خراسان رضوی به ۶ ماه انفصال از خدمات دولتی محکوم شد. از جمله اتهامات منتسبه به این فعال صنفی فرهنگیان حضور وی در تحصن های غیر قانونی و ترک خدمت در خلال ساعت اداری و توهین به رهبری عنوان شده بود. 

آنچه که در رای صادره از آن با عنوان تحصن غیر قانونی یاد شده است به تحصن ۳ روزه اعتراضی فرهنگیان که در تاریخهای ۱۲, ۱۳و ۱۴ آبان ۱۳۹۷ بوده است.

مطالبه شهروندان از حکومت در زمینه تامین اجتماعی و برخورداری آنها از حقوق و تامین اجتماعی مناسب در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است, از سوی دبگر حق تامین امنیت شغلی افراد نیز در ماده ۲۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار افکار و عقاید برای فرد در فضای مجازی از جمله مصادیق سرکوب آزادی بیان و عقیده است که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ بر ظان تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.