•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 22

اعتراضات بهبهان: سه تن از بازداشت شدگان با تودیع قرار کفالت آزاد شدند

0
238

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, مریم کاظمی, علی کاظمی و علی آتون, سه تن از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات اخیر در شهرستان بهبهان پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام بطور موقت هر یک با تودیع قرار کفالت از بازداشت آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۲۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, علی آتون, مریم کاظمی و برادرش علی کاظمی, که در جریان بازداشتهای گسترده به بهانه اعتراضات شهرستان بهبهان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند پس از تفهیم اتهام هر یک با تودیع قرار کفالت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

براساس این گزارش, آزادی علی آتون, مریم کاظمی و علی کاظمی با تودیع قرار کفالت و بطور موقت صورت گرفته و این افراد باید در انتظار دریافت ابلاغ تاریخ دادرسی بر اتهامات تفهیم شده خود در شعبه دادگاه بهبهان باشند. 

علی کاظمی و مریم کاظمی, دو شهروند ساکن شهرستان بهبهان در تاریخ ۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات این شهرستان به محل سکونت آنها پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل بازداشت و برای بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان منتقل شده بودند. 

همچنین روز چهارشنبه ۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, علی آتون, متولد: ۱۳۷۷, ساکن بهبهان, توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی شده بود. چند روز پس از بازداشت علی آتون در تماس تلفنی به خانواده اش از نگهداری وی در بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان خبر داده بود. 

در حالی که شهروندان از اوضاع وخیم اقتصادی و سرکوب و خفقان و نقض گسترده حقوق بشر در ایران ناراضی هستند در تاریخ ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۹,  تجمعات اعتراضی مسالمت آمیزی در میدان بانک ملی شهرستان بهبهان برگزار کردند. محمد عزیزی, رئیس پلیس امنیت بهبهان ضمن اغتشاش گر خواندن این شهروندان مطالبه گری آنها را شعارهای هنجارشکنانه خواند و در ادامه ادعا کرد:”افراد و گروه‌های معاند در شرایط حساس کنونی قصد تحریک مردم و ضربه زدن به نظام را دارند”.

همچنین ویدئوهای منتشره در فضای مجازی از حضور نیروهای یگان ویژه در خیابانهای شهرهای مختلف از جمله تبریز, ارومیه, شهر پرند و شهرستان بهبهان منتشر شد. چند شهر دیگر نیز شاهد حضور سنگین نیروهای نظامی و امنیتی بودند. بهبهان ازجمله شهرهایی بود که معترضان در آن به خیابان آمدند. کماکان تعداد دقیق بازداشت شدگان احتمالی مشخص نیست.

در جریان شکل گیری تجمعات اعتراضی مردمی در برخی شهرهای کشور، نیروهای امنیتی و نظامی با حضور در میادین اصلی شهرها سعی در متفرق کردن مردم و جلوگیری از برگزاری تجمعات اعتراضی کردند. در بلوار امامت مشهد و برخی خیابان‌های تهران، تبریز، ارومیه و شیراز حضور پرتعداد نیروهای نظامی و جو شدید امنیتی شدید گزارش شده بود و این محیط امنیتی امروز جمعه هم در این شهرها و برخی دیگر از شهرها ادامه داشت. 

تجمع اعتراضی در شهرستان بهبهان در حالی برگزار شد که شهروندان معترض با تجمع در میدان بانک ملی این شهرستان که پیش از این هم در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ محلی برای درگیری های شدیدی بین نیروهای امنیتی و شهروندان بود با کف زدن و سر دادن شعارهای اعتراضی از قبیل توپ تانک فشفشه, آخوند باید گم بشه و یا نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران این تجمعات اعتراضی را اداره کردند و نارضایتی خود را از اوضاع حال حاضر حاکم بر کشور نشان دادند.

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

برچسب هامیدان بانک ملیمیدان بانک ملی بهبهانمریم کاظمیمریم کاظمی شهرستان بهبهاننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننیروهای امنیتینیروهای امنیتی ایراننیروهای امنیتی در ایرانپلیس امنیت شهرستان بهبهاناداره اطلاعات شهرستان بهبهاناداره برق شهرستان بهبهاناعتراضات شهرستان بهبهانبازداشت مریم کاظمیبازداشت شدگان شهرستان بهبهانبازداشت علی کاظمیبازداشت علی آتونتودیع قرار کفالتتجمعات اعتراضیتجمعات اعتراضی در ایرانتجمعات اعتراضی شهرستان بهبهانتجمعات شهروندان در بهبهانتجمعات شهرستان بهبهانحقوق شهروندی در ایرانسرکوب اعتراضات مدنی در ایرانسرکوب تجمعات مسالمت آمیز در ایرانسرکوب تجمعات اعتراضیسرکوب تجمعات اعتراضی در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان شهرستان بهبهانشهرستان بهبهانشهرستان بهبهان در خوزستانعلی کاظمی شهرستان بهبهان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: