•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

مهدی سلیمی با تودیع قرار وثیقه از بازداشت آزاد شد

0
419

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, مهدی سلیمی, نویسنده و فعال ادبی محبوس در زندان اوین پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر امروز دوشنبه ۲۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, مهدی سلیمی, نویسنده و مترجم اهل شهرستان اهر, که در اندرزگاه ۴ زندان اوین بطور بلاتکلیف بسر می برد پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهامات فعالیت تبلیغی علیه نظام، تشویق مردم به فساد و فحشا، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و توهین به مقدسات, در پی کاهش وثیقه صادره از سوی شعبه بازپرسی دادسرای امنیت با تودیع قراری به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

در تاریخ ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹, برادر مهدی سلیمی با انتشار متنی در صفحه شخصی خود ضمن اعلام خبر اتمام بازجوئی های برادرش از صدور قرار وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای آزادی موقت وی خبر داده بود. 

در تاریخ ۱۸ تیر ماه ۱۳۹۹, ماموران وزارت اطلاعات با یورش به منزل پدری مهدی سلیمی, نویسنده، پژوهشگر و مترجم آثار فلسفی ساکن شهرستان اهر پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل وی را بازداشت و به بند ۲۰۹ این ارگان امنیتی واقع در زندان اوین تهران منتقل کردند. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای خودسرانه در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده است که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: