•                  
دوشنبه , ۱۷ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

انتقال بهزاد همایونی, زندانی سیاسی از زندان اوین به زندان تهران بزرگ

0
635

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۸, بهزاد همایونی, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود می باشد به زندان تهران بزرگ منتقل شد. انتقال این زندانی به زندان تهران بزرگ در حالی صورت گرفته که با توجه به کمبود امکانات در زندان تهران بزرگ  با توجه به بیماری قلبی و آسیبهای وارده به وی در زمان جنگ این زندانی سیاسی با خطر جانی روبرو است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر امروز شنبه ۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۸, بهزاد همایونی, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین بدون اطلاع رسانی قبلی به زندان تهران بزرگ منتقل شد. با توجه به آسیبهای جسمانی وارده به وی در زمان جنگ و همچنین بیماری قلبی که این زندانی سیاسی از آن رنج می برد مسئولان قضائی بدون توجه به این نکات این زندانی سیاسی را به زندان تهران بزرگ منتقل کردند. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: ” امروز بهزاد همایونی, از اندرزگاه ۸ زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شد. بهداری زندان قبلا هشدار داده بود که نباید این انتقال صوت بگیرد چرا که خطر حمله قلبی برای این زندانی سیاسی محتمل است”.

این منبع مطلع همچنین گفت: “در زمان انتقال اجباری بهزاد همایونی به زندان تهران بزرگ زندانیان همه جمع شده و با همبستگی کامل او را در شعار دادن « مرگ براین حکومت ستمگر » همراهی کردند و در این بین جعفر عظیم زاده, هم بندی بهزاد همایونی هم با گارد صحبت کرد که این انتقال صورت نگیرد اما گارد ویژه به زور و بدون اعتنا به این صحبتها بهزاد همایونی را از اندرزگاه ۸ به قصد انتقال به زندان تهران بزرگ خارج کردند”. 

لازم به ذکر است؛ بهزاد همایونی, در تاریخ ۹ تیرماه ۱۳۹۸، در حالی که برای دیدار با محمد مهدوی فر به شهرستان آران و بیدگل رفته بود توسط ماموران امنیتی بازداشت و جهت اجرای حکم ۱ سال حبس تعزیری به زندان اوین در تهران منتقل شد. 

بازداشت بهزاد همایونی در حالی صورت گرفت که این فعال مدنی در مهر ماه سال ۱۳۹۷, طی حکمی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” از بابت اتهام “نشر اکاذیب در فضای مجازی” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال عدم فعالیت در رسانه ها و فضای مجازی و همچنین به مدت ۲سال نیز ممنوع الخروجی نیز محکوم شده بود. 

بهزاد بهزادی, پیش از این و در تاریخ ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ با در دست داشتن پلاکاردی در حمایت از نرگس محمدی و محمد مهدوی فر همراه فرزندش بازداشت و در تاریخ ۳۰ بهمن ماه همان سال آزاد شده بود.

 سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: