•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

بازداشت ۴ نوکیش مسیحی در شهرستان انزلی توسط نیروهای امنیتی

0
68

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۷ دی ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان انزلی، سه نوکیش مسیحی را بازداشت کردند. همچنین، آناهیتا – نام خانوادگی نامشخص، دیگر نوکیش مسیحی، پس از احضار به اداره اطلاعات شهرستان انزلی بازداشت شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ماده ۱۸، روز دوشنبه ۵ دی ماه ۱۴۰۱، عبدالرضا (ماتیاس) علی حقوق نژاد، امیر – نام خانوادگی نامشخص و مسعود- نام خانوادگی نامشخص، سه نوکیش مسیحی، ساکن بندرانزلی از توابع استان گیلان، در پی یورش نیروهای امنیتی به یک گردهمایی که به مناسبت سال نو میلادی تشکیل شده بود بازداشت شد.‌

براساس این گزارش، ماموران امنیتی، پس از بازداشت عبدالرضا علی حق نژاد، مسعود و امیر، این ۳ نوکیش مسیحی را به یکی از بندهای امنیتی در زندان لاکان شهر رشت مرکز استان گیلان منتقل کردند.

همچنین، روز دوشنبه ۱۲ دی ماه ۱۴۰۱، آناهیتا- نام خانوادگی نامشخص، نوکیش مسیحی، ساکن شهرستان بندرانزلی، پس از احضار تلفنی به اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت شد.‌

این شهروند نوکیش مسیحی، پس از بازداشت توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان انزلی به بند وزارت اطلاعات واقع در زندان لاکان شهر رشت مرکز استان گیلان منتقل شد.‌ 

لازم به اشاره است، عبدالرضا «ماتیاس» علی حق نژاد، در تاریخ ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۷ هم پس از یورش نیروهای امنیتی به منزل وی بازداشت و پس از انتقال به بند امنیتی وزارت اطلاعات و طی مراحل بازجویی و بازپرسی در مرحله دادرسی در تاریخ ۲ مرداد و ۱ مهر ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، به اتهام (اقدام علیه امنیت ملی) محاکمه و چندی بعد به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست احمد زرگر، عینا تائید شده بود.‌ 

با توجه به اجرایی شدن این حکم و بازداشت عبدالرضا علی حق نژاد و انتقال وی به زندان اوین، پس از اعمال ماده ۴۷۷ و تائید درخواست اعاده دادرسی و ارجاع پرونده به شعبه هم عرض این نوکیشان مسیحی تا زمان ابلاغ قطعی حکم دادگاه با تودیع قرارکفالت و وثیقه آزاد شد.

در تاریخ ۹ اسفند ماه ۱۴۰۰، شعبه ۳۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، پس از بررسی مجدد پرونده حکم تبرئه و قرار منع تعقیب عبدالرضا علی حق نژاد را صادر کرد. 

علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

برخورد امنیتی با اقلیتهای مذهبی ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید می کند.

بازداشت خودسرانه و ممانعت از دسترسی متهم به وکیل و سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

برچسب هاماتیاسماتیاس علی حق نژادمحاکمه نوکیشان مسیحیمراحل بازجوییمسیحیان استان گیلانمسعودنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران،نوکیش مسیحینوکیشان مسیحینوکیشان مسیحی ایراننوکیشان مسیحی ایرانینوکیشان مسیحی تهراننوکیشان مسیحی در ایراننوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامینوکیشان مسیحی رشتنوکیشان مسیحیتکلیسای خانگیپیروان سایر ادیانپیروان‌سایر ادیاناقلیتهای مذهبیامیرانزلیاحضاراحضار بازداشتاعمال فشار بر نوکیشان مسیحی در ایرانبندرانزلیبازجوییبازحوئیبازداشت مسیحیانبازداشت نوکیشان مسیحیبازداشت نوکیشان مسیحی در بندرانزلیتشکیل کلیسای خانگیحقوق بشرحقوق بشر در ایران،دگراندیش مذهبیدگراندیشان مسیحیدگراندیشان مسیحی در ایرانزندان لاکان رشتسرکوب نوکیشان مسیحیسرکوب نوکیشان مسیحی در ایرانسرکوب نوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامیسرکوب دگراندیشان مسیحی در ایرانشهرستان‌انزلیعبدالرضا علی حق نژادعبدالرضاعلی حق نژاد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.