•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

مهدی بیک، روزنامه نگار تحت بازداشت اعتصاب غذا کرد

0
129

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۷ دی ماه ۱۴۰۱، مهدی بیک، روزنامه نگار، تحت بازداشت در اعتصاب غذا بسر می برد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، مهدی بیک، روزنامه نگار و دبیر سرویس سیاسی روزنامه اعتماد که در بازداشت بسر می برد اعتصاب غذا کرده است.

همسر مهدی بیک، ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت:”طی تماس کوتاهی که با همسرم داشتم، متوجه شدم که در اعتصاب غذا است.”

لازم به ذکر است، مهدی بیک، در تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران وزارت اطلاعات، بازداشت و پس از توقیف برخی لوازم شخصی اش جهت بازجویی به زندان اوین منتقل شد.

تا لحظه تنظیم این خبر، از علت بازداشت و نام ارگان بازداشت کننده مهدی بیک اطلاعی در دست نیست.

اعمال محدودیت شغلی و سرکوب روزنامه‌نگاران و فعالان عرصه رسانه و طرح اتهامات امنیتی براساس سناریو ارگانهای امنیتی به شهروندان ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.