•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
یکشنبه, جولای 3

محکومیت ۸ شهروند بهائی ساکن بندرعباس به تحمل ۱۴ سال حبس تعزیری

0
1066

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۴ دی ماه ۱۳۹۹، شعبه ۲ دادگاه انقلاب بندرعباس به ریاست قاضی علی بلادر با صدور دادنامه ای ۸ تن از شهروندان بهائی ساکن این شهرستان را در مجموع به تحمل ۱۴ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، ادیب حق پژوه، فرهاد امری، مارال راستی، آرش راسخی، مهناز جان نثار، نسیم قنواتیان، امید آفاقی، و روح الله افشار، هشت شهروند بهائی ساکن بندرعباس توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهرستان به ریاست قاضی علی بلادر از بابت اتهام « اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور » در مجموع به تحمل ۱۴ سال حبس تعزیری و بعنوان مجازات مجازات تکمیلی هم هر یک از این شهروندان به ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی و همچنین محرومیت از مشارکت در جلسات ضیافت و گردهمائی بهاییان و همچنین الزام به گذراندن ۵ دوره جلسه مشاوره در خصوص مسائل فرقه‌ای زیر نظر اساتید موسسه اندیشه سجادیه بندرعباس محکوم شدند. این حکم در حالی بر علیه جملگی این شهروندان صادر شده که مرحله بازپرسی اتهامات آنها بدون اطلاع رسانی به متهمان و وکلای آنها از « فعالیت تبلیغی علیه نظام » به « اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور » تغییر کرد. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب بندرعباس که طی روزهای اخیر به این شهروندان بهائی ابلاغ شده اتهام جملگی این افراد « اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور » عنوان شده و بر این اساس ادیب حق پژوه و فرهاد امری هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند. همچنین مارال راستی، آرش راسخی، مهناز جان نثار، نسیم قنواتیان، امید آفاقی و روح الله افشار هم از بابت اتهام فوق هر یک به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند. بعنوان مجازات تکمیلی هم جملگی این افراد به ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی و همچنین محرومیت از مشارکت در جلسات ضیافت و گردهمائی بهاییان و همچنین الزام به گذراندن ۵ دوره جلسه مشاوره در خصوص مسائل فرقه‌ای زیر نظر اساتید موسسه اندیشه سجادیه بندرعباس محکوم شدند. این شهروندان بهائی در صورت عدم اجرای مجازات تکمیلی  برای بار اول به افزایش مجازات تکمیلی تا یک سوم و در صورت تکرار هم به تحمل حبس تعزیری و یا سایر مجازاتهای درجه ۷ یا ۸ محکوم می شوند. 

یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “پرونده تشکیل شده برای جملگی این شهروندان در سال ۱۳۹۷ در شعبه ۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب بندرعباس به ریاست بازپرس رحیمی صورت گرفت. طی این مدت اداره اطلاعات بندرعباس هیچگونه مدرکی دال بر اثبات ادعای آن ارگان مبنی بر اتهام مطروحه ارائه نکرد و این درحالی است که اگر با گذشت ۱ ماه مدرکی ارائه نکنند این پرونده می بایست مختومه اعلام می شد و باید قرار منع تعقیب برای همه این افراد صادر می شد. بعد از این ماجرا بازپرس شعبه ۳ دادسرای بندرعباس بعنوان ناظر قضائی بر این پرونده را از شعبه مذکور عزل و فرد دیگری جایگزین وی شد و در آن زمان هنوز اتهام مندرج در پرونده فعالیت تبلیغی علیه نظام عنوان و به هریک از ۸ متهم این پرونده هم تفهیم شده بود اما بازپرس جدید در اقدامی خودسرانه اتهامات این افراد را تغییر داد و به اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور تغییر داد و پرونده را جهت تعیین شعبه و تشکیل جلسه دادرسی به دادگاه انقلاب بندرعباس ارجاع کرد.”

لازم به ذکر است، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ادیب حق پژوه، فرهاد امری، مارال راستی، آرش راسخی، مهناز جان نثار، نسیم قنواتیان، امید آفاقی، و روح الله افشار، در تاریخهای ۱۰ مهر ماه و ۲۲ آذر ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب بندرعباس برگزار شد و این در حالی بود که در هنگام جلسه دادرسی وکلای پرونده متوجه تغییر عنوان اتهامی از « فعالیت تبلیغی علیه نظام » به « اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور » شدند اما علیرغم تامید آنها مبنی بر عدم اطلاع از این تغییر اتهام و تلاش برای بازگرداندن پرونده به شعبه بازپرسی اما این امر هیچگاه محقق نشد و براساس اتهام جدید هر یک از این شهروندان بهائی محاکمه شدند. 

 در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶, مهناز جان‌نثار، نسیم قنواتیان، مارال راستی، آرش راسخی، مهرالله افشار, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات بندرعباس به منازل مسکونی این شهروندان پس از تفتیش منزل بازداشت و به زندان مرکزی بندرعباس منتقل شدند. همچنین امید آفاقی و فرهاد امری هم در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ در جزیره قشم بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات بندرعباس منتقل شدند. 

محور بازجوئی های صورت گرفته از این شهروندان بهائی در زمان بازداشت بیشتر سوالات در مورد نحوه اداره جامعه، تشکیل ضیافت و پیام ۲۳ اردیبهشت، امور مالی جامعه و اصرار به تعهد برای عدم شرکت در ضیافت با استناد به حکم دادستان کل کشور بعد از دستگیری آنان عنوان شده بود. 

همچنین ادیب حق پژوه, در تاریخ ۲۹ فروردین ماه ۱۳۹۶, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات به محل کار وی بازداشت شد. ماموران امنیتی در قالب ۲ تیم جداگانه به منزل شخصی این شهروند بهائی و محل کارش مراجعه کردند و پس از تفتیش محل کار وی و ضبط برخی لوازم شخصی, ادیب حق پژوه را به منزلش منتقل کردند و در حالی که فقط همسر این شهروند بهائی در منزل بود پس از تفتیش منزل و ضبط لوازمی از قبیل؛ کتب، عکس های شخصی و مذهبی، موبایل ادیب حق پژوه را به بازداشتگاه منتقل کردند. 

ادیب حق پژوه, در تاریخ ۳۰ فروردین ماه ۱۳۹۶, و دقیقا ۱ روز پس از بازداشت از بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز, به زندان مرکزی بندرعباس جهت ادامه مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده قضائی منتقل شد. 

همچنین مارال راستی و مهناز جان‌نثار, دو شهروند بهائی که در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ به همراه  آرش راسخی، نسیم قنواتیان، مهرالله « مهران »  افشار، فرهاد امری حصاری و امید آفاقی، بازداشت شده بودند در تاریخ ۲۴ خرداد ۱۳۹۶، پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده و در حالی که بیش از ۵۸ روز در بازداشتگاه اداره اطلاعات بندرعباس و زندان مرکزی این شهرستان سپری کرده بودند هر یک با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان به طور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بند زنان رندان مرکزی بندرعباس آزاد شدند. 

همچنین, ادیب حق پژوه و مهرالله « مهران » افشار, دو شهروند بهایی بازداشت شده در این پرونده در تاریخ ۲۲ خردادماه ۱۳۹۶ پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به مراجع قضائی با تودیع قرار وثیقه برای هر یک به مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان به طور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

همچنین در تاریخ ۲۹ خرداد ماه ۱۳۹۶, نسیم قنواتیان، آرش راسخی، فرهاد امری حصاری و امید آفاقی، پس از گذشت ۶۴ روز بازداشت و طی مراحل بازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات بندرعباس و زندان مرکزی این شهرستان با تودیع وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

از میان متهمان این پرونده ادیب حق پژوه,  پیش از آخرین بازداشت در تاریخ ۲۹ فروردین ماه ۱۳۹۶, دو بار دیگر  در تاریخهای ۹ دی ۱۳۸۹ و همچنین در تاریخ ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۳ توسط ماموران امنیتی در شیراز بازداشت شده بود. با آغاز روند دادرسی ادیب حق پژوه  توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و یک سال تبعید شهرستان جهرم، محکوم شدند و ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر ادیب حق پژوه به همراه فرهاد سرافراز، شهرام منصور، وحید دانا، سعید عابدی توسط شعبه ۱۷ دادگاه تجدید نظر استان فارس به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. وی نهایتا با اعمال عفو موضوعی ۲۲ بهمن ماه ۱۳۹۷، با عدم اجرای حکم حبس روبرو شد.

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

سرکوب بهائیان ایران ناقض ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ این سند بین المللی و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک و تبلیغات مذهبی بدون مزاحمت از سوی حکومتها و دولتها تاکید می کند است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر  مورد تاکید قرار گرفته است. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافرهاد امریفرهاد امری حصاریفرهادامریفرهادامری حصاریفعال حقوق بشرفعالیت بهاییان ایرانفعالیت بهائیان در ایرانفعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و به نفع بهائیتقاضی علی بلادرمهناز راسخیموسسه اندیشه سجادیهمارال راستیمجازات تکمیلیمحاکمه شهروندان بهایی در ایرانمحرومیت از تحصیل بهاییان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیمحرومیت از حقوق شهروندی بهاییان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایرانمحرومیت شهروندان بهایینقض حقوق پیروان ادیان در ایراننقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق بهائیان ایراننقض حقوق بهائیان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر بهاییان ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروند بهاییان ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبینقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان بهایی در ایراننقض حقوق شهروندان بهاییاننقض حقوق شهروندان بهائینقض حقوق شهروندان بهائی در ایراننقض حقوق شهروندان در ایراننمایندگان اقلیتهای مذهبی در مجلسنمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایراننسیم قنواتیانپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان در ایرانآرش راسخیاقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایرانامید آقاییامید آقائیامیدآقائیاجتماع و تبانیاجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونیاجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشوراجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرماجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی برای ارتکاب جرماجتماع و تبانی علیه امنیت ملیاجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق همکاری با رسانه های معانداحضار و بازپرسیاخبار نقض حقوق بشراخبار نقض حقوق بشر در ایراناخبار نقض حقوق شهروندی در ایراناخبار هفتگی نقض حقوق پیروان ادیانادیب حق پژوهبهاییان ایرانبهائیبهائیانبهائیان ایرانبهائیان در ایرانبازپرسبازپرس رحیمیبازپرسیبازداشت شهروندان بهاییتفتیش منازل شهروندان بهایی در ایرانتفتیش منزل بهاییان ایرانتبعیض بر اقلیتهای مذهبیتبعیض بر اقلیتهای مذهبی در ایرانتبعیض علیه بهائیان ایرانتحصیل اقلیتهای مذهبیتحصیل شهروندان بهایی در ایرانجلسه بازپرسیجامعه بهاییان ایرانجامعه بهائیجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانجامعه جهانی بهائیانحق تحصیل شهروندان بهایی در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق اقلیتهای مذهبیحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق بهاییان ایرانحقوق بشرحقوق بشر بهائیان ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروند بهاییان ایرانحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق شهروندی بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهائیان ایرانحقوقشهروندی بهاییان ایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدانشگاه بهاییان ایراندادگاه انقلابدادگاه انقلاب بندرعباسروح الله افشارروح اله افشارسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهائیانسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهاییسرکوب شهروندان بهایی ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایارنسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهایی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی در ایرانشهروند بهائیشهروندان بهاییشهروندان بهایی ایرانشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهایی در جمهوری اسلامیشهروندان بهائیشهروندان بهائی در ایرانشعبه بازپرسیشعبه2دادگاه انقلاب بندرعباسصدور حکم حبسصدور حکم حبس و تبعیدصدور حکم حبس توام با تبعیدصدور حکم حبس تعلیقیصدور حکم حبس تعزیرصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیریضبط لوازم شهروندان بهایی در ایرانعلی بلادر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: