•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
یکشنبه, ژانویه 29

محکومیت ۸ شهروند بهائی ساکن بندرعباس به تحمل ۱۴ سال حبس تعزیری

0
1314

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۴ دی ماه ۱۳۹۹، شعبه ۲ دادگاه انقلاب بندرعباس به ریاست قاضی علی بلادر با صدور دادنامه ای ۸ تن از شهروندان بهائی ساکن این شهرستان را در مجموع به تحمل ۱۴ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، ادیب حق پژوه، فرهاد امری، مارال راستی، آرش راسخی، مهناز جان نثار، نسیم قنواتیان، امید آفاقی، و روح الله افشار، هشت شهروند بهائی ساکن بندرعباس توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهرستان به ریاست قاضی علی بلادر از بابت اتهام « اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور » در مجموع به تحمل ۱۴ سال حبس تعزیری و بعنوان مجازات مجازات تکمیلی هم هر یک از این شهروندان به ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی و همچنین محرومیت از مشارکت در جلسات ضیافت و گردهمائی بهاییان و همچنین الزام به گذراندن ۵ دوره جلسه مشاوره در خصوص مسائل فرقه‌ای زیر نظر اساتید موسسه اندیشه سجادیه بندرعباس محکوم شدند. این حکم در حالی بر علیه جملگی این شهروندان صادر شده که مرحله بازپرسی اتهامات آنها بدون اطلاع رسانی به متهمان و وکلای آنها از « فعالیت تبلیغی علیه نظام » به « اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور » تغییر کرد. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب بندرعباس که طی روزهای اخیر به این شهروندان بهائی ابلاغ شده اتهام جملگی این افراد « اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور » عنوان شده و بر این اساس ادیب حق پژوه و فرهاد امری هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند. همچنین مارال راستی، آرش راسخی، مهناز جان نثار، نسیم قنواتیان، امید آفاقی و روح الله افشار هم از بابت اتهام فوق هر یک به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند. بعنوان مجازات تکمیلی هم جملگی این افراد به ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی و همچنین محرومیت از مشارکت در جلسات ضیافت و گردهمائی بهاییان و همچنین الزام به گذراندن ۵ دوره جلسه مشاوره در خصوص مسائل فرقه‌ای زیر نظر اساتید موسسه اندیشه سجادیه بندرعباس محکوم شدند. این شهروندان بهائی در صورت عدم اجرای مجازات تکمیلی  برای بار اول به افزایش مجازات تکمیلی تا یک سوم و در صورت تکرار هم به تحمل حبس تعزیری و یا سایر مجازاتهای درجه ۷ یا ۸ محکوم می شوند. 

یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “پرونده تشکیل شده برای جملگی این شهروندان در سال ۱۳۹۷ در شعبه ۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب بندرعباس به ریاست بازپرس رحیمی صورت گرفت. طی این مدت اداره اطلاعات بندرعباس هیچگونه مدرکی دال بر اثبات ادعای آن ارگان مبنی بر اتهام مطروحه ارائه نکرد و این درحالی است که اگر با گذشت ۱ ماه مدرکی ارائه نکنند این پرونده می بایست مختومه اعلام می شد و باید قرار منع تعقیب برای همه این افراد صادر می شد. بعد از این ماجرا بازپرس شعبه ۳ دادسرای بندرعباس بعنوان ناظر قضائی بر این پرونده را از شعبه مذکور عزل و فرد دیگری جایگزین وی شد و در آن زمان هنوز اتهام مندرج در پرونده فعالیت تبلیغی علیه نظام عنوان و به هریک از ۸ متهم این پرونده هم تفهیم شده بود اما بازپرس جدید در اقدامی خودسرانه اتهامات این افراد را تغییر داد و به اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور تغییر داد و پرونده را جهت تعیین شعبه و تشکیل جلسه دادرسی به دادگاه انقلاب بندرعباس ارجاع کرد.”

لازم به ذکر است، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ادیب حق پژوه، فرهاد امری، مارال راستی، آرش راسخی، مهناز جان نثار، نسیم قنواتیان، امید آفاقی، و روح الله افشار، در تاریخهای ۱۰ مهر ماه و ۲۲ آذر ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب بندرعباس برگزار شد و این در حالی بود که در هنگام جلسه دادرسی وکلای پرونده متوجه تغییر عنوان اتهامی از « فعالیت تبلیغی علیه نظام » به « اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور » شدند اما علیرغم تامید آنها مبنی بر عدم اطلاع از این تغییر اتهام و تلاش برای بازگرداندن پرونده به شعبه بازپرسی اما این امر هیچگاه محقق نشد و براساس اتهام جدید هر یک از این شهروندان بهائی محاکمه شدند. 

 در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶, مهناز جان‌نثار، نسیم قنواتیان، مارال راستی، آرش راسخی، مهرالله افشار, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات بندرعباس به منازل مسکونی این شهروندان پس از تفتیش منزل بازداشت و به زندان مرکزی بندرعباس منتقل شدند. همچنین امید آفاقی و فرهاد امری هم در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ در جزیره قشم بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات بندرعباس منتقل شدند. 

محور بازجوئی های صورت گرفته از این شهروندان بهائی در زمان بازداشت بیشتر سوالات در مورد نحوه اداره جامعه، تشکیل ضیافت و پیام ۲۳ اردیبهشت، امور مالی جامعه و اصرار به تعهد برای عدم شرکت در ضیافت با استناد به حکم دادستان کل کشور بعد از دستگیری آنان عنوان شده بود. 

همچنین ادیب حق پژوه, در تاریخ ۲۹ فروردین ماه ۱۳۹۶, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات به محل کار وی بازداشت شد. ماموران امنیتی در قالب ۲ تیم جداگانه به منزل شخصی این شهروند بهائی و محل کارش مراجعه کردند و پس از تفتیش محل کار وی و ضبط برخی لوازم شخصی, ادیب حق پژوه را به منزلش منتقل کردند و در حالی که فقط همسر این شهروند بهائی در منزل بود پس از تفتیش منزل و ضبط لوازمی از قبیل؛ کتب، عکس های شخصی و مذهبی، موبایل ادیب حق پژوه را به بازداشتگاه منتقل کردند. 

ادیب حق پژوه, در تاریخ ۳۰ فروردین ماه ۱۳۹۶, و دقیقا ۱ روز پس از بازداشت از بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز, به زندان مرکزی بندرعباس جهت ادامه مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده قضائی منتقل شد. 

همچنین مارال راستی و مهناز جان‌نثار, دو شهروند بهائی که در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ به همراه  آرش راسخی، نسیم قنواتیان، مهرالله « مهران »  افشار، فرهاد امری حصاری و امید آفاقی، بازداشت شده بودند در تاریخ ۲۴ خرداد ۱۳۹۶، پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده و در حالی که بیش از ۵۸ روز در بازداشتگاه اداره اطلاعات بندرعباس و زندان مرکزی این شهرستان سپری کرده بودند هر یک با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان به طور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بند زنان رندان مرکزی بندرعباس آزاد شدند. 

همچنین, ادیب حق پژوه و مهرالله « مهران » افشار, دو شهروند بهایی بازداشت شده در این پرونده در تاریخ ۲۲ خردادماه ۱۳۹۶ پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به مراجع قضائی با تودیع قرار وثیقه برای هر یک به مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان به طور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

همچنین در تاریخ ۲۹ خرداد ماه ۱۳۹۶, نسیم قنواتیان، آرش راسخی، فرهاد امری حصاری و امید آفاقی، پس از گذشت ۶۴ روز بازداشت و طی مراحل بازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات بندرعباس و زندان مرکزی این شهرستان با تودیع وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

از میان متهمان این پرونده ادیب حق پژوه,  پیش از آخرین بازداشت در تاریخ ۲۹ فروردین ماه ۱۳۹۶, دو بار دیگر  در تاریخهای ۹ دی ۱۳۸۹ و همچنین در تاریخ ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۳ توسط ماموران امنیتی در شیراز بازداشت شده بود. با آغاز روند دادرسی ادیب حق پژوه  توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و یک سال تبعید شهرستان جهرم، محکوم شدند و ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر ادیب حق پژوه به همراه فرهاد سرافراز، شهرام منصور، وحید دانا، سعید عابدی توسط شعبه ۱۷ دادگاه تجدید نظر استان فارس به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. وی نهایتا با اعمال عفو موضوعی ۲۲ بهمن ماه ۱۳۹۷، با عدم اجرای حکم حبس روبرو شد.

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

سرکوب بهائیان ایران ناقض ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ این سند بین المللی و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک و تبلیغات مذهبی بدون مزاحمت از سوی حکومتها و دولتها تاکید می کند است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر  مورد تاکید قرار گرفته است. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هااخبار نقض حقوق بشرشهروند بهائینقض حقوق بشرنقض حقوق شهروندی در ایرانجامعه بهائیان ایرانتبعیض علیه بهائیان ایرانشهروندان بهایینقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانجامعه بهائی در ایرانحقوق شهروندی بهائیان ایرانشعبه بازپرسیسرکوب شهروندان بهایی در ایارنضبط لوازم شهروندان بهایی در ایرانتحصیل شهروندان بهایی در ایرانفرهادامری حصاریمحرومیت از حقوق شهروندی بهاییان ایرانفعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و به نفع بهائیتحقوق نقض حقوق بشر در ایرانامید آقائیحقوق بشراقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانبازپرسینمایندگان اقلیتهای مذهبی در مجلسجامعه بهائیجلسه بازپرسیسرکوب اقلیتهای مذهبینقض حقوق شهروندی بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهائیمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایرانسرکوب شهروندان بهایی ایرانصدور حکم حبس تعلیقیاخبار نقض حقوق شهروندی در ایرانمحرومیت از تحصیل بهاییان ایرانآرش راسخینقض حقوق شهروندان بهاییاناجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشورصدور حکم حبس و تبعیدعلی بلادرپیروان سایر ادیان در ایراناجتماع و تبانینقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایرانجامعه بهائی ایرانسرکوب شهروندان بهائی در ایراننقض حقوق بهائیان در ایرانتبعیض بر اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق شهروندان بهائی در ایراننقض حقوق شهروندان بهایی در ایرانحقوق اقلیتهای مذهبیدانشگاه بهاییان ایرانمحرومیت شهروندان بهاییاقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامینسیم قنواتیانحبس تعزیری زندانیان سیاسیسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیصدور حکم حبس تعزیرروح الله افشاربهائیان ایرانحقوق بشر در ایرانجامعه بهائیاناجتماع و تبانی علیه امنیت ملیبازپرسبهائیانسرکوب بهائیاندادگاه انقلاب بندرعباسحقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی بهائیان ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق شهروندی بهاییان ایرانسرکوب شهروندان بهایی در جمهوری اسلامیتفتیش منازل شهروندان بهایی در ایرانتحصیل اقلیتهای مذهبیاجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق همکاری با رسانه های معانداجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونینقض حقوق شهروند بهاییان ایرانروح اله افشارفعال حقوق بشرحبس تعزیریشهروندان بهائی در ایرانجامعه جهانی بهائیانشهروندان بهایی در ایرانتبعیض بر اقلیتهای مذهبیاخبار نقض حقوق بشر در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایراننقض حقوق بهائیان ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسینقض حقوق بشر بهاییان ایرانتفتیش منزل بهاییان ایرانمارال راستیحقوق شهروند بهاییان ایرانشهروندان بهایی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیشعبه2دادگاه انقلاب بندرعباساقلیتهای مذهبیاخبار هفتگی نقض حقوق پیروان ادیاننقض حقوق پیروان ادیان در ایرانحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانبهاییان ایرانشهروندان بهائیسرکوب بهاییان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبینقض حقوق شهروندی بهاییان ایرانصدور حکم حبس تعزیریفعالیت بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانحقوقشهروندی بهاییان ایرانفرهاد امریاقلیتهای دینی در ایراناجتماع و تبانی برای ارتکاب جرمنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانمهناز راسخیقاضی علی بلادربهائیپیروان سایر ادیاننقض حقوق شهروندیصدور حکم حبسبهائیان در ایرانسرکوب بهائیان در ایرانجامعه بهاییان ایرانادیب حق پژوهنقض حقوق شهروندان بهائینقض حقوق بهاییان ایرانحقوق بشر بهائیان ایراناجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجیمحاکمه شهروندان بهایی در ایرانحق تحصیل شهروندان بهایی در ایرانفرهاد امری حصارینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیاجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرمصدور حکم حبس تعزیر یامید آقاییموسسه اندیشه سجادیهفعالیت بهائیان در ایراندادگاه انقلابنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندان در ایراننمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانحقوق بهاییان ایرانسرکوب شهروندان بهاییاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیمجازات تکمیلیبازداشت شهروندان بهاییشهروندان بهایی ایرانفرهادامریاجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجیاحضار و بازپرسیصدور حکم حبس توام با تبعیدامیدآقائیبازپرس رحیمی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.