•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

جلسه دادرسی بر پرونده ۸ شهروند بهائی ساکن بندرعباس برگزار شد

0
398

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, جلسه دادرسی بر پرونده ۷ تن از شهروندان بهائی ساکن بندرعباس و یک ۱ شهروند بهائی ساکن شیراز ولی در یک پرونده توسط دادگاه انقلاب این شهرستان برگزار شد و این شهروندان از بابت اتهامات مطروحه دفاعیاتشان را به دادگاه ارائه کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, هفت شهروند بهائی ساکن بندرعباس بنامهای “امید آفاقی”, “مهرالله « مهران »  افشار”, “فرهاد امری حصاری”, “آرش راسخی”, “مهناز جان نثار”, “مارال راستی”, “نسیم قنواتیان” شهروندان بهائی ساکن بندرعباس و همچنین”ادیب حق پژوه”  شهروند بهائی ساکن شیراز در مجموع جملگی افراد در ۱ پرونده, توسط دادگاه انقلاب این شهرستان مورد محاکمه قرار گرفتند. این شهروندان بهائی در فروردین ماه ۱۳۹۶ توسط نیروهای امنیتی در بندرعباس و شیراز بازداشت شده بودند و سپس با تودیع قرار وثیقه بطور موقت آزاد شدند. 

براساس این گزارش, با توجه به برگزاری جلسه دادرسی بر پرونده این شهروندان بهائی از مصادیق حقوقی اتهامات مطروحه بر علیه این ۸ شهروند بهائی اطلاعی در دست نیست اما آنچه مسلم است برگزاری جلسه دادرسی این شهروندان و ارائه دفاعیات آنها به دادگاه بوده است. 

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶, “مهناز جان‌نثار”، “نسیم قنواتیان”، “مارال راستی”، “آرش راسخی”، “مهرالله افشار”, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات بندرعباس به منازل مسکونی این شهروندان پس از تفتیش منزل, آنها را بازداشت کرده و به زندان مرکزی بندرعباس منتقل کردند. همچنین “امید آفاقی” و “فرهاد امری” در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ در جزیره قشم بازداشت و به اداره اطلاعات بندرعباس منتقل شده بودند. 

محور بازجوئی های صورت گرفته از این شهروندان بهائی در زمان بازداشت بیشتر سوالات در مورد نحوه اداره جامعه، تشکیل ضیافت و پیام ۲۳ اردیبهشت، امور مالی جامعه و اصرار به تعهد برای عدم شرکت در ضیافت با استناد به حکم دادستان کل کشور بعد از دستگیری آنان عنوان شده بود. 

همچنین “ادیب حق پژوه”, دیگر شهروند بهائی ساکن شیراز, در تاریخ ۲۹ فروردین ماه ۱۳۹۶, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات به محل کار وی بنا بر حکم نیابت قضائی بازداشت شد. ماموران امنیتی در قالب ۲ تیم جداگانه به منزل شخصی این شهروند بهائی و محل کارش مراجعه کردند و پس از تفتیش محل کار وی و ضبط برخی لوازم شخصی, “ادیب حق پژوه” را به منزلش منتقل کردند و در حالی که فقط همسر این شهروند بهائی در منزل بود پس از تفتیش منزل و ضبط لوازمی از قبیل؛ کتب، عکس های شخصی و مذهبی، موبایل “ادیب حق پژوه” را به بازداشتگاه منتقل کردند. 

“ادیب حق پژوه”, در تاریخ ۳۰ فروردین ماه ۱۳۹۶, و دقیقا ۱ روز پس از بازداشت از بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز, به زندان مرکزی بندرعباس جهت ادامه مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده قضائی منتقل شد. 

همچنین “مارال راستی” و “مهناز جان‌نثار”, دو شهروند بهائی که در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ به همراه ” آرش راسخی”، “نسیم قنواتیان”، “مهرالله « مهران »  افشار”، “فرهاد امری حصاری” و “امید آفاقی” بازداشت شده بودند در تاریخ ۲۴ خرداد ۱۳۹۶، پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده و در حالی که بیش از ۵۸ روز در بازداشتگاه اداره اطلاعات بندرعباس و زندان مرکزی این شهرستان سپری کرده بودند هر یک با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان به طور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بند زنان رندان مرکزی بندرعباس آزاد شدند. 

همچنین, ادیب حق پژوه و مهرالله « مهران » افشار, دو شهروند بهایی بازداشت شده در این پرونده در تاریخ ۲۲ خردادماه ۱۳۹۶ پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به مراجع قضائی با تودیع قرار وثیقه برای هر یک به مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان به طور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

در تاریخ ۲۹ خرداد ماه ۱۳۹۶, “نسیم قنواتیان”،”آرش راسخی”،”فرهاد امری حصاری” و “امید آفاقی” پس از گذشت ۶۴ روز بازداشت و طی مراحل بازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات بندرعباس و زندان مرکزی این شهرستان با تودیع وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

از میان متهمان این پرونده ادیب حق پژوه,  پیش از آخرین بازداشت در تاریخ ۲۹ فروردین ماه ۱۳۹۶, دو بار دیگر  در تاریخهای ۹ دی ۱۳۸۹ و همچنین در تاریخ ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۳ توسط ماموران امنیتی در شیراز بازداشت شده بود. با آغاز روند دادرسی ادیب حق پژوه  توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز به تحمل “۱ سال حبس تعزیری” و “۱ سال تبعید شهرستان جهرم” محکوم شدند و ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر ادیب حق پژوه به همراه “فرهاد سرافراز”، “شهرام منصور”، “وحید دانا”، “سعید عابدی” توسط شعبه ۱۷ دادگاه تجدید نظر استان فارس به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. وی نهایتا با اعمال عفو موضوعی ۲۲ بهمن ماه ۱۳۹۷، با عدم اجرای حکم حبس روبرو شد.

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد.

همچنین برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هابهائیان ایرانبهائیفعالیت بهائیان در ایرانشهروند بهائیجامعه بهائیانشهروندان بهائی در ایرانجامعه بهائی ایرانبهاییبهائیتشهروندان بهایی در ایرانبهاییان ایرانبهائیان در ایرانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیسرکوب شهروندان بهائی در ایرانبهائیانشهروندان بهائیبهائیان شیرازسرکوب بهائیان در ایرانحقوق شهروندی بهائیان در ایراننقض حقوق بهائیان در ایرانسرکوب بهائیانسرکوب بهاییان در ایرانسرکوب بهاییان ایرانجامعه بهاییان ایرانسرکوب بهائیان ایرانشهروندان بهاییبهاییان در ایرانیهاییسرکوب جامعه بهائی ایراندادگاه انقلاب بندرعباسسرکوب جامعه بهائیان ایرانحقوق شهروندی بهائیات در ایرانسرکوب جامعه بهائی در ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانادیب حق پژوهجامعه بهائیان در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان در ایرانشهروندبهائینقض حقوق شهروندی بهاییان در ایرانحقوق شهروندان بهائی در ایراننقض حقوق شهروندان بهائیبهاییان شیرازنقض حقوق بهاییان در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیانجامعه بهایی ایرانجامعه بهائی در ایرانسرکوب شهروندان بهائینقض حقوق شهروندان بهائی در ایرانمحاکمه بهائیاننقض حقوق شهروندی بهائیان ایرانحقوق شهروندی بهائیانبهاییاننقض حقوق بهائیان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییانحقوق شهروندی بهائیان ایرانسرکوب شهرونداتن بهایی در ایرانسرکوب جامعه بهائینقض حقوق شهروندان بهایی در ایرانحقوق بشر بهائیان ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: