•                  
یک شنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۰
یکشنبه, سپتامبر 26

محکومیت عرفان مرتضایی به تحمل حبس تعزیری

0
208

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱ دادگاه انقلاب سقز به ریاست جواد مصطفائی، با صدور دادنامه ای عرفان مرتضایی، شهروند ساکن این شهرستان را به تحمل حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز یکشنبه ۷ دی ماه ۱۳۹۹، عرفان مرتضایی، متولد: ۱۳۶۷ – فرزند: عزت الله – اهل: سقز که پیشتر توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سقز به ریاست جواد مصطفائی، از بابت اتهام « عضویت در گروههای معاند نظام » به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود با اعلام تسلیم به رای این حکم به ۱۸ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. این شهروند در بخش دیگری از پرونده قضائی خود با اتهام تردد غیرمجاز از مرز مورد بازپرسی و تفهیم اتهام قرار گرفته است. 

لازم به ذکر است، عرفان مرتضایی، در تاریخ  ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۹، پس از حضور در شعبه دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان دفاعیات خود را از بابت اتهام  « تردد غیرمجاز از مرز » مرتبط با بخش دوم از همین پرونده قضائی به آن شعبه بازپرسی ارائه کرد.

همچنین در تاریخ ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱ دادگاه انقلاب سقز، به ریاست جواد مصطفائی، با صدور دادنامه ای، عرفان مرتضائی را از بابت اتهام « تبلیغ علیه نظام به نفع گروههای معاند نظام » به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

این فعال سیاسی، در خرداد ماه سال ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی سقز بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در مهر ماه ۱۳۹۹، با تودیع وثیقه آزاد شد. 

لازم به است، عرفان مرتضائی، در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۹، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده عرفان مرتضایی به شعبه ۱ دادگاه انقلاب سقز، این فعال سیاسی از بابت اتهام « تبلیغ علیه نظام به نفع گروه های معاند نظام » به ریاست قاضی جواد مصطفائی محاکمه و در تاریخ ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۹، حکم صادره در دادگاه بدوی به این شهروند ساکن سقز ابلاغ شد. 

عرفان مرتضائی، پیش از این هم در اسفند ماه ۱۳۹۸، به هنگام بازگشت به ایران در منطقه تردد ممنوع مرزی توسط ماموران مرزبانی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی ۴ روز بعد از بازداشتگاه اداره اطلاعات سقز آزاد شده بود. 

سرکوب و بازداشت فعالان فضای مجازی و تلگرام مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاحقوق بشرفعال حقوق بشراخبار نقض حقوق بشرحقوق بشر در ایرانحبس تعزیریاحزاب کرد ایرانکردستاناعلامیه جهانی حقوق بشردادگاهدادگاه انقلابحبساستان کردستانشهرستان سقزدادگاه انقلاب سقزنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرشهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردصدور حکم حبسبازداشت شهروندان کردشهر سقزاحزاب کورد در ایراناحزاب کورداحزاب کوردینقض حقوق بشرد ر ایراناحزاب کردشهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایراناحزاب کردیاحزاب کوردی در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانشهروندان کردهمکاری با احزاب کوردیاخبار نقض حقوق بشر در ایرانکاهش محکومیتشهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایراناحزاب کرد مسلحسرکوب شهروندان کورد ایرانصدور حبس تعزیرینقض حقوق شهروندان کورد در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیاحزاب سیاسی کرداحزاب کورد سیاسیسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کرداحزاب کرد مخالف نظامدادگاه انقلاب صدور حکم حبساحزاب کردمخالف نظاماحزاب کورد مخالف نظامحقوق بشر درایرانعضویت در گروههای معاند نظامحبس تعزیرصدور حکم حبس تعزیریعضویت در گروههای سلفینقض حقوق بشر در ایران 4احزاب کورد مخالفحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیبازداشت شهروندان کورد در ایرانصدور حکم حبس تعلیقیاحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطامعضویت در گروههای غیرقانونی اقدام کننده علیه امنیت کشورنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیاحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کرد ایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیعضویت در گروههای مخالف نظامعضویت در احزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کوردستانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد در جمهوری اسلامیصدورحکم حبس تعزیریصدور احکام حبس تعزیرینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانشهروندان کورد زندانی سیاسیمحاربه از طریق عضویت در حزب حیات آزاد کردستاناعلام تسلیم به رایصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس توام با تبعیدعضویت در گروههای تکفیریشهروندان کرد زندانی سیاسیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانصدور حکم حبس و تبعیدبازداشت شهروندان کوردصدور حکم حبس تعزیرکاهش محکومیت حبس تعزیریبخشنامه کاهش محکومیتاقدام علیه امنیت از طریق عضویت در گروههای معاند نظامشهرسقزاجتماع و تبانی از طریق عضویت در گروههای معاند نظامعرفان مرتضائیعرفان مرتضاییجواد مصطفاییجوادمصطفاییجواد مصطفائیجوادمصطفائیمحاکمه عرفان مرتضاییمحاکمه عرفان مرتضائیبازداشت عرفان مرتضاییبازداشت عرفان مرتضائیعرفان مرتضائی صدور حکم حبس

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: