•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

محکومیت عرفان مرتضایی به تحمل حبس تعزیری

0
531

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱ دادگاه انقلاب سقز به ریاست جواد مصطفائی، با صدور دادنامه ای عرفان مرتضایی، شهروند ساکن این شهرستان را به تحمل حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز یکشنبه ۷ دی ماه ۱۳۹۹، عرفان مرتضایی، متولد: ۱۳۶۷ – فرزند: عزت الله – اهل: سقز که پیشتر توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سقز به ریاست جواد مصطفائی، از بابت اتهام « عضویت در گروههای معاند نظام » به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود با اعلام تسلیم به رای این حکم به ۱۸ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. این شهروند در بخش دیگری از پرونده قضائی خود با اتهام تردد غیرمجاز از مرز مورد بازپرسی و تفهیم اتهام قرار گرفته است. 

لازم به ذکر است، عرفان مرتضایی، در تاریخ  ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۹، پس از حضور در شعبه دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان دفاعیات خود را از بابت اتهام  « تردد غیرمجاز از مرز » مرتبط با بخش دوم از همین پرونده قضائی به آن شعبه بازپرسی ارائه کرد.

همچنین در تاریخ ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱ دادگاه انقلاب سقز، به ریاست جواد مصطفائی، با صدور دادنامه ای، عرفان مرتضائی را از بابت اتهام « تبلیغ علیه نظام به نفع گروههای معاند نظام » به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

این فعال سیاسی، در خرداد ماه سال ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی سقز بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در مهر ماه ۱۳۹۹، با تودیع وثیقه آزاد شد. 

لازم به است، عرفان مرتضائی، در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۹، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده عرفان مرتضایی به شعبه ۱ دادگاه انقلاب سقز، این فعال سیاسی از بابت اتهام « تبلیغ علیه نظام به نفع گروه های معاند نظام » به ریاست قاضی جواد مصطفائی محاکمه و در تاریخ ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۹، حکم صادره در دادگاه بدوی به این شهروند ساکن سقز ابلاغ شد. 

عرفان مرتضائی، پیش از این هم در اسفند ماه ۱۳۹۸، به هنگام بازگشت به ایران در منطقه تردد ممنوع مرزی توسط ماموران مرزبانی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی ۴ روز بعد از بازداشتگاه اداره اطلاعات سقز آزاد شده بود. 

سرکوب و بازداشت فعالان فضای مجازی و تلگرام مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال حقوق بشرمحاکمه عرفان مرتضاییمحاکمه عرفان مرتضائیمحاربه از طریق عضویت در حزب حیات آزاد کردستاننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیکاهش محکومیتکاهش محکومیت حبس تعزیریکردستاناقدام علیه امنیت از طریق عضویت در گروههای معاند نظاماجتماع و تبانی از طریق عضویت در گروههای معاند نظاماحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماخبار نقض حقوق بشراخبار نقض حقوق بشر در ایراناستان کردستاناعلام تسلیم به رایاعلامیه جهانی حقوق بشربازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کردبازداشت عرفان مرتضاییبازداشت عرفان مرتضائیبخشنامه کاهش محکومیتجواد مصطفاییجواد مصطفائیجوادمصطفاییجوادمصطفائیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحبسحبس تعزیرحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاهدادگاه انقلابدادگاه انقلاب سقزدادگاه انقلاب صدور حکم حبسسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهر سقزشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرسقزشهرستان سقزصدور احکام حبس تعزیریصدور حکم حبسصدور حکم حبس و تبعیدصدور حکم حبس توام با تبعیدصدور حکم حبس تعلیقیصدور حکم حبس تعزیرصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیریصدور حبس تعزیریصدورحکم حبس تعزیریعرفان مرتضاییعرفان مرتضائیعرفان مرتضائی صدور حکم حبسعضویت در گروههای مخالف نظامعضویت در گروههای معاند نظامعضویت در گروههای تکفیریعضویت در گروههای سلفیعضویت در گروههای غیرقانونی اقدام کننده علیه امنیت کشورعضویت در احزاب کرد مخالف نظام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.