•                  
سه شنبه , ۳۰ شهریور , ۱۴۰۰
چهارشنبه, سپتامبر 22

پریسا رفیعی، زندانی سیاسی در دادگاه تجدیدنظر محاکمه خواهد شد

0
338

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹، جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده پریسا رفیعی، زندانی سیاسی و فعال دانشجوئی محبوس در زندان اوین توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران برگزار خواهد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲۲ دی ماه ۱۳۹۹، پریسا رفیعی، زندانی سیاسی و فعال دانشجوئی محبوس در بند زنان زندان اوین، که در دومین پرونده قضائی خود از اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام » توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری تبرئه و سپس با شکایت دادستان بعنوان مدعی العموم، این پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر، ارجاع شده بود محاکمه خواهد شد. این زندانی سیاسی در حال حاضر دوران حبس تعزیری۱ ساله خود از بابت دیگر پرونده قضائی اش را سپری می کند. 

براساس اعلام سلطانعلی رفیعی، پدر این زندانی سیاسی: “جلسه دادگاه تجدیدنظر پرونده دوم پریسا رفیعی، روز دوشنبه۲۲دی ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۰ صبح در شعبه۳۶دادگاه انقلاب تهران برگزار خواهد شد.”

لازم به ذکر است، در تاریخ ۶ دی ماه ۱۳۹۹، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری با صدور دادنامه ای پریسا رفیعی، زندانی سیاسی و فعال دانشجوئی محبوس در زندان اوین را در پرونده دوم وی تبرئه کرد اما به علت اعتراض دادستان به این حکم پرونده به دادگاه تجدیدنظر ارجاع شد. 

 جلسه دادرسی به این پرونده در تاریخ ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۹، با حضور پریسا رفیعی وکیل مدافع وی مصطفی نیلی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار و دفاعیات متهم و همچنین ضابط پرونده در این جلسه دادرسی مورد بررسی قرار گرفته بود. 

پریسا رفیعی، در تاریخ ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۹، پس از انتقال به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران پس از قرائت کیفرخواست صادره توسط بازپرس شعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوین از سوی ایمان افشاری با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود. 

لازم به ذکر است، جلسه اول بازپرسی پریسا رفیعی، در تاریخ ۲۹ مرداد ماه و دومین جلسه بازپرسی هم در تاریخ ۱۵ شهریور ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران به ریاست بازپرس حاج مرادی، برگزار شده بود. 

 در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, شعبه دیوان عالی کشور, حکم صادره توسط دادگاه بدوی و شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران بر علیه پریسا رفیعی را عینا تائید و این فعال دانشجوئی از تاریخ ۱۷ تیر ماه ۱۳۹۹,  برای تحمل حبس تعزیری به زندان اوین مراجعه کرد. 

پریسا رفیعی, فعال صنفی و دانشجوی دانشگاه هنرهای زیبای دانشگاه تهران, در تاریخ ۳ مهر ماه ۱۳۹۸,  توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران, به ریاست احمد زرگر با اتهامات با اتهامات اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام و اخلال در نظم عمومی به تحمل ۷ سال حبس تعزیری, ۷۴ ضربه شلاق, ۲ سال ممنوع الخروجی و همچنین ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروهها محکوم شده بود. 

 در تاریخ ۱۱ تیرماه ۱۳۹۸, زمانی که این فعال دانشجوئی در محل شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران برای برگزاری جلسه دادرسی حاضر شده بود مطلع شد که جلسه دادرسی با توجه به استیذان رئیس قوه قضائیه در ارتباط با پرونده های امنیتی در مرحله تجدیدنظر خواهی برگزار نخواهد شد و حکم قطعی پس از ۲ هفته به متهمان ابلاغ خواهد شد.

لازم به ذکر است؛ پریسا رفیعی, عصر روز ۶ اسفندماه ۱۳۹۶ در مقابل درب قدس دانشگاه تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده این فعال دانشجوئی در تاریخ ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۶ با قید وثیقه از از زندان اوین آزاد شده بود . 

با آغاز روند دادرسی, پریسا رفیعی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت، ماشالله احمد زاده، با اتهامات اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام و اخلال در نظم عمومی به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

این فعال صنفی دانشجویان در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶، با انتشار نامه ای سرگشاده اعلام کرده بود:“بازجوی پرونده با تایید و همراهی بازپرس پرونده به صورت کاملا غیرقانونی مرا برای انجام تست بکارت به پزشک قانونی واقع در خیابان بهشت اعزام کردند که با مقاومت قاطعانه‌ام علیرغم تهدیدها و فشارهای فراوان موفق به انجام آن نشدند. همچنین درخواست مصرانه من مبنی بر طرح شکایت از چنین روند غیرقانونی را نپذیرفته و مسکوت گذاشتند”.

پریسا رفیعی و بسیاری از دانشجویان و فعالان صنفی دانشجویان در حالی به تحمل حبس و شلاق و محرومیت از حقوق شهروندی محکوم می شوند که حسن روحانی رئیس جمهور ایران در دوران مبارزات انتخاباتی اش ادعا کرده بود دانشگاه را به جای امنیتی کردن، برای استاد و دانشجو امن کند، روحانی در مراسم معرفی وزیر آموزش و پرورش جدیدش به مجلس در تاریخ ۷  آبان ماه ۱۳۹۶ نیز دوباره بر دانشگاه امن به جای دانشگاه امنیتی تاکید کرد و  ادعا کرده بود:‌ هر چه در انتخابات ۱۳۹۲ و ۱۳۹۶ درباره محیط دانشگاه‌ها، امن بودن دانشگاه و نه امنیتی بودن دانشگاه‌ها، فضای آزاد و امنیت لازم برای دانشجو و برای استاد مطرح شد، همچنان بنده بعنوان رئیس جمهور و دولت ۱۲ به عهد خود وفادار خواهیم بود بود. من برای امنیت دانشجویان، فضای دانشگاه و خطی که اعلام کردم، معامله نخواهم کرد!

سرکوب فعالان صنفی و دانشجوئی و پرونده سازی  بر علیه این شهروندان ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.  

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هاشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهراندادستان تهرانبازداشت پریسا رفیعیپریسا رفیعیشعبه ۲۶ دادگاه انقلاببند زنان زندان اوینشعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظرشعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقیشعبه۲۶ دادگاه انقلاببند زنانشعبه ۳۶ دادگاه انقلابشعبه۳۶ دادگاه تجدید نظرشعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهرانقاضی احمد زرگرقاضی ایمان افشاربند زنان در زندان اوینشعبه ۲۶ دادگاه انقلا تهرانقاضی ایمان افشاریایمان افشاریشعبه ۲۶شعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظراحمد زرگرشعبه 36ایمان افشارشعبه ۳۶ایمان افشاری قاضیقاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶دادگاه انقلاب تهرانپریسارفیعیشعبه۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶ دادگاه تهراندادگاه انقلاب شعبه ۲۶تحصن زنان زندانی سیاسیزنان زندانی سیاسیبند زنان در زندان قرچکزنان زندانی سیاسی در ایرانایمان افشار یشعبه۲۶دادگاه انقلاب در تهرانشعبه 36 دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه۳۶دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه سی و شش دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه36دادگاه تجدیدنظرشعبه ۲۶دادگاه انقلاب تهرانشعبه 36دادگاه تجدیدنظراحمد زرگر دادگاه انقلاب تهرانپریسا رفیعی فعال صنفی دانشجویانشعبه ۳۶دادگاه تجدیدنظر استان تهرانایمان افشار دادگاه انقلاب تهرانایمان افشاری دادگاه انقلاب تهرانفعال دانشجوئی پریسا رفیعیپریسا رفیعی فعال دانشجوییبند زنان زندانی سیاسیپریسا رفیعی فعال صنفی دانشجوئیپریسا رفیعی فعال دانشجوئیتفهیم اتهام پریسا رفیعیفعال دانشجویی پریسا رفیعیشعبه36 دادگاه تجدیدنظر استان تهرانفعال دانشجویی پریسارفیعیپریسارفیعی زندانی سیاسیمحاکمه پریسا رفیعیمحاکمه پریسارفیعیشعبه 36دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه36دادگاه تجدیدنظر در استان تهرانتبرئه پریسا رفیعیشعبه ۲۶ دادگاهشعبه ۲۶دادگاه انقلاب در تهرانشعبه 36دادگاه تجدید نظرشعبه سی و شش

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: