•                  
پنج شنبه , ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, آگوست 5

صدور احکام حبس تعزیری برای سامان غزالی و سالار غزالی در دادگاه انقلاب مهاباد

0
464

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۸ دی ماه۱۳۹۹، شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان مهاباد به ریاست قاضی جواد غلامی با صدور دادنامه ای، سالار و سامان  غزالی، دو شهروند ساکن این شهرستان را در مجموع به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، طی روزهای اخیر، سامان غزالی – دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه بروجرد و سالار غزالی – فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد شیمی دانشگاه رازی کرمانشاه، دو بردار ساکن روستای بیرم از توابع بخش خلیفان در شهرستان مهاباد و محبوس در زندان این شهرستان، از بابت اتهام « اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام »، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان مهاباد به ریاست قاضی جواد غلامی هر یک به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. هر ۲ نفر این افراد از تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹ در بازداشت بسر می برند. 

براساس این گزارش، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سالار غزالی و برادر وی سامان غزالی، اواسط دی ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب مهاباد به ریاست قاضی جواد غلامی برگزار شده بود. 

لازم به ذکر است ماموران امنیتی شهرستان مهاباد در تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹، سالار غزالی و برادرش سامان غزالی را پس از بازداشت جهت طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل کردند. 

سالار و سامان غزالی، در تاریخ ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۹، پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به بند قرنطینه زندان مهاباد منتقل شدند.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر،  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هاحبس تعزیریاحزاب کرد ایرانکردستاندادگاه انقلابحبساجرای حکم حبسحبس تعلیقیاستان کردستانمحاکمهشهرستان مهابادشهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردصدور حکم حبساحزاب کورد در ایراناحزاب کوردمحکومیت به حبساحزاب کوردیاحزاب کردشهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایراناحزاب کردیاحزاب کوردی در ایرانشهروندان کردهمکاری با احزاب کوردیشهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایراناحزاب کرد مسلحسرکوب شهروندان کورد ایرانصدور حبس تعزیریمحکومیت به حبس تعزیرینقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب سیاسی کردمحاکمه شهروندانجواد غلامیاحزاب کورد سیاسیسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کرداحزاب کرد مخالف نظامدادگاه انقلاب صدور حکم حبساحزاب کردمخالف نظاماحزاب کورد مخالف نظامصدور حکم حبس تعزیریدادگاه انقلاب مهاباداحزاب کورد مخالفبازداشت شهروندان کورد در ایراناحزاب کرد مخالفحبس تعزیری درجه ۸احزاب کرد مخالف نطاماجرای حکم حبس تعزیریاحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کرد ایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیاحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کوردستانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد در جمهوری اسلامیصدور احکام حبس تعزیریشهروندان کورد زندانی سیاسیشعبه ۱ دادگاه انقلاب مهابادصدور حکم حبس تعزیر یشهروندان کرد زندانی سیاسیزندان شهرستان مهابادبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریبازداشت شهروندان کوردشعبه یک دادگاه انقلاب مهابادصدور حکم حبس تعزیرشعبه۱دادگاه انقلاب مهابادقاضی جواد غلامیسالار غزالیسامان غزالیدادگاه انقلاب شهرستان مهابادبازداشت سامان غزالیبازداشت سالار غزالیسامان غزالی صدور حکم حبس تعزیریسالارغزالیجوادغلامیشعبه1دادگاه انقلاب در مهابادشعبه1 دادگاه انقلاب مهابادشعبه 1 دادگاه انقلاب مهابادشعبه 1دادگاه انقلاب مهابادمحاکمه سالار غزالیمحاکمه سامان غزالی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: