•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

صدور احکام حبس تعزیری برای سامان غزالی و سالار غزالی در دادگاه انقلاب مهاباد

0
1236

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۸ دی ماه۱۳۹۹، شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان مهاباد به ریاست قاضی جواد غلامی با صدور دادنامه ای، سالار و سامان  غزالی، دو شهروند ساکن این شهرستان را در مجموع به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، طی روزهای اخیر، سامان غزالی – دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه بروجرد و سالار غزالی – فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد شیمی دانشگاه رازی کرمانشاه، دو بردار ساکن روستای بیرم از توابع بخش خلیفان در شهرستان مهاباد و محبوس در زندان این شهرستان، از بابت اتهام « اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام »، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان مهاباد به ریاست قاضی جواد غلامی هر یک به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. هر ۲ نفر این افراد از تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹ در بازداشت بسر می برند. 

براساس این گزارش، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سالار غزالی و برادر وی سامان غزالی، اواسط دی ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب مهاباد به ریاست قاضی جواد غلامی برگزار شده بود. 

لازم به ذکر است ماموران امنیتی شهرستان مهاباد در تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹، سالار غزالی و برادرش سامان غزالی را پس از بازداشت جهت طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل کردند. 

سالار و سامان غزالی، در تاریخ ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۹، پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به بند قرنطینه زندان مهاباد منتقل شدند.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر،  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هااحزاب کرد ایرانشهرستان مهاباداحزاب کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانمحاکمه شهرونداناحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کرد مخالف نطامشهروندان کورد در جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان کوردبازداشت سامان غزالیشعبه 1دادگاه انقلاب مهابادکردستانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کرد در ایراناحزاب کرد مسلحجواد غلامیاجرای حکم حبس تعزیریصدور احکام حبس تعزیریشعبه یک دادگاه انقلاب مهابادبازداشت سالار غزالیمحاکمه سالار غزالیدادگاه انقلابشهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کورد ایراناحزاب کورد سیاسیصدور حکم حبس تعزیریاحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کورد زندانی سیاسیصدور حکم حبس تعزیرسامان غزالی صدور حکم حبس تعزیریمحاکمه سامان غزالیحبسصدور حکم حبساحزاب کردیصدور حبس تعزیریسرکوب شهروندان کورددادگاه انقلاب مهابادشهروندان کرد ایرانشعبه ۱ دادگاه انقلاب مهابادشعبه۱دادگاه انقلاب مهابادسالارغزالیاجرای حکم حبساحزاب کورد در ایراناحزاب کوردی در ایرانمحکومیت به حبس تعزیریسرکوب شهروندان کرداحزاب کورد مخالفحبس تعزیری زندانیان سیاسیصدور حکم حبس تعزیر یقاضی جواد غلامیجوادغلامیحبس تعلیقیاحزاب کوردشهروندان کردنقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب کرد مخالف نظامبازداشت شهروندان کورد در ایراناحزاب کرد سیاسی در ایرانشهروندان کرد زندانی سیاسیسالار غزالیشعبه1دادگاه انقلاب در مهاباداستان کردستانمحکومیت به حبسهمکاری با احزاب کوردیدادگاه انقلاب صدور حکم حبساحزاب کرد مخالفاحزاب کوردستانزندان شهرستان مهابادسامان غزالیشعبه1 دادگاه انقلاب مهابادحبس تعزیریمحاکمهاحزاب کوردیشهروندان کورد ایراناحزاب سیاسی کرداحزاب کردمخالف نظامحبس تعزیری درجه ۸شهروندان کرد در جمهوری اسلامیبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریدادگاه انقلاب شهرستان مهابادشعبه 1 دادگاه انقلاب مهاباد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.