•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

صدور احکام حبس تعزیری برای سامان غزالی و سالار غزالی در دادگاه انقلاب مهاباد

0
642

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۸ دی ماه۱۳۹۹، شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان مهاباد به ریاست قاضی جواد غلامی با صدور دادنامه ای، سالار و سامان  غزالی، دو شهروند ساکن این شهرستان را در مجموع به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، طی روزهای اخیر، سامان غزالی – دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه بروجرد و سالار غزالی – فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد شیمی دانشگاه رازی کرمانشاه، دو بردار ساکن روستای بیرم از توابع بخش خلیفان در شهرستان مهاباد و محبوس در زندان این شهرستان، از بابت اتهام « اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام »، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان مهاباد به ریاست قاضی جواد غلامی هر یک به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. هر ۲ نفر این افراد از تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹ در بازداشت بسر می برند. 

براساس این گزارش، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سالار غزالی و برادر وی سامان غزالی، اواسط دی ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب مهاباد به ریاست قاضی جواد غلامی برگزار شده بود. 

لازم به ذکر است ماموران امنیتی شهرستان مهاباد در تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹، سالار غزالی و برادرش سامان غزالی را پس از بازداشت جهت طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل کردند. 

سالار و سامان غزالی، در تاریخ ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۹، پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به بند قرنطینه زندان مهاباد منتقل شدند.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر،  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هاقاضی جواد غلامیمحکومیت به حبسمحکومیت به حبس تعزیریمحاکمهمحاکمه سالار غزالیمحاکمه سامان غزالیمحاکمه شهرونداننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیکردستاناجرای حکم حبساجرای حکم حبس تعزیریاحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماستان کردستانبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریبازداشت سالار غزالیبازداشت سامان غزالیبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانجواد غلامیجوادغلامیحبسحبس تعلیقیحبس تعزیریحبس تعزیری درجه ۸حبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه انقلابدادگاه انقلاب مهاباددادگاه انقلاب شهرستان مهاباددادگاه انقلاب صدور حکم حبسزندان شهرستان مهابادسالار غزالیسالارغزالیسامان غزالیسامان غزالی صدور حکم حبس تعزیریسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرستان مهابادشعبه 1 دادگاه انقلاب مهابادشعبه 1دادگاه انقلاب مهابادشعبه یک دادگاه انقلاب مهابادشعبه ۱ دادگاه انقلاب مهابادشعبه1 دادگاه انقلاب مهابادشعبه1دادگاه انقلاب در مهابادشعبه۱دادگاه انقلاب مهابادصدور احکام حبس تعزیریصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیرصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیریصدور حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: