سه شنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۲
چهارشنبه, سپتامبر 27

انتقال ۲ شهروند اهل مهاباد به زندان این شهرستان پس از اتمام بازجوئی ها

0
1306

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۹، دو شهروند بازداشت شده در روستای بیرم مهاباد پس از اتمام مراحل بازجوئی در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه، به زندان این شهر منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۹، سامان غزالی – دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته جامعه شناسی و سالار غزالی – فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد شیمی، دو شهروند ساکن روستای بیرم از توابع بخش خلیفان شهرستان مهاباد پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به بند قرنطینه زندان مهاباد منتقل شدند. هر ۲ نفر این افراد از تاریخ ۲۶ شهریور ماه سالجاری در بازداشت بسر می برند. 

براساس این گزارش، سامان و سالار غزالی، در مراحل بازجویی از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم بودند و طی این دوران در تحت بازجوئی های سختی قرار گرفتند و به همین خاطر به مدت ۲ هفته در اعتصاب غذا بسر برده بودند. 

لازم به ذکر است ماموران امنیتی شهرستان مهاباد در تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹، سالار غزالی و برادرش سامان غزالی را پس از بازداشت جهت طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل کردند. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر،  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هااحزاب کرد ایراناداره اطلاعاتشهروندان کوردبازداشت شهروندان در ایراناحزاب کوردی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانبازداشت اداره اطلاعات ارومیهحق دادرسی عالانهجامعه شناسیشهروندان کورد زندانی سیاسیبازداشت شهروندان کورد در سردشتبازداشت و بازجوئی از شهروندانکردستاننقض حقوق بشر در ایرانبازداشت شهرونداناحزاب کوردیشهروندان کرداحزاب سیاسی کردبازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیهحق دادرسی عادلانه در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیبازداشت و بیخبری از شهروندانشعبه ۱ دادگاه انقلاب مهابادسالار غزالیاداره اطلاعات ارومیهنقض حقوق بشربازداشت شهروندان کردنقض حقوق بشرد ر ایرانهمکاری با احزاب کوردیاحزاب کورد سیاسیحق دادرسی عادلانهاحزاب کرد مخالفاحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحزاب کوردستاندانشجوی رشته جامعه شناسیسامان غزالیبازداشت و بیخبریشهرستان ارومیهاحزاب کورد در ایراناحزاب کردبازداشت و بازجوئیسرکوب شهروندان کورددادگاه انقلاب مهابادبازجوئی در اداره اطلاعاتشهروندان کرد ایراندادگاه انقلاب شهرستان ارومیهشهروندان کرد زندانی سیاسیحق دسترسی به وکیلارومیهمهاباداحزاب کوردشهروندان کرد در ایرانشهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کردحق دادرسیاداره اطلاعات استان کردستاناحزاب کرد سیاسی در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهبازداشت و بازجویی از شهرونداندانشجواداره اطلاعات مهابادبازداشتگاهسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایراناحزاب کرد مخالف نظامنقض حقوق بشر درایراناحزاب کرد مخالف نطامبازداشت و بازجوییشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان شهرستان ارومیهبازداشت سامان غزالیزندان مهابادبازجوئیشهرستان مهاباددانشگاهاحزاب کردیاحزاب کرد مسلحاحزاب کردمخالف نظاماحزاب کورد مخالفرشته جامعه شناسیبازجویی از شهروندان در ایرانبازجویی در اداره اطلاعاتزندان شهرستان مهابادبازداشت سالار غزالیبازجوییاستان کردستانشهروندان کورد در ایرانبازداشتگاه اداره اطلاعاتسرکوب شهروندان کورد ایراناحزاب کورد مخالف نظامبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازجوئی در بازداشتگاهاداره اطلاعات شهرستان ارومیهنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانبازداشت شهروندان کوردرشته شیمی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: