•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, جولای 2

انتقال ۲ شهروند اهل مهاباد به زندان این شهرستان پس از اتمام بازجوئی ها

0
838

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۹، دو شهروند بازداشت شده در روستای بیرم مهاباد پس از اتمام مراحل بازجوئی در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه، به زندان این شهر منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۹، سامان غزالی – دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته جامعه شناسی و سالار غزالی – فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد شیمی، دو شهروند ساکن روستای بیرم از توابع بخش خلیفان شهرستان مهاباد پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به بند قرنطینه زندان مهاباد منتقل شدند. هر ۲ نفر این افراد از تاریخ ۲۶ شهریور ماه سالجاری در بازداشت بسر می برند. 

براساس این گزارش، سامان و سالار غزالی، در مراحل بازجویی از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم بودند و طی این دوران در تحت بازجوئی های سختی قرار گرفتند و به همین خاطر به مدت ۲ هفته در اعتصاب غذا بسر برده بودند. 

لازم به ذکر است ماموران امنیتی شهرستان مهاباد در تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹، سالار غزالی و برادرش سامان غزالی را پس از بازداشت جهت طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل کردند. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر،  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هامهابادنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیکردستاناحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماداره اطلاعاتاداره اطلاعات مهاباداداره اطلاعات ارومیهاداره اطلاعات استان کردستاناداره اطلاعات شهرستان ارومیهارومیهاستان کردستانبازجوییبازجویی از شهروندان در ایرانبازجویی در اداره اطلاعاتبازجوئیبازجوئی در اداره اطلاعاتبازجوئی در بازداشتگاهبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بازجوییبازداشت و بازجویی از شهروندانبازداشت و بازجوئیبازداشت و بازجوئی از شهروندانبازداشت اداره اطلاعات ارومیهبازداشت سالار غزالیبازداشت سامان غزالیبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهبازداشتگاه اداره اطلاعاتبازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیهجامعه شناسیحق دادرسیحق دادرسی عالانهحق دادرسی عادلانهحق دادرسی عادلانه در ایرانحق دسترسی به وکیلدانشگاهدانشجودانشجوی رشته جامعه شناسیدادگاه انقلاب مهاباددادگاه انقلاب شهرستان ارومیهرشته جامعه شناسیرشته شیمیزندان مهابادزندان شهرستان مهابادسالار غزالیسامان غزالیسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهروندان شهرستان ارومیهشهرستان مهابادشهرستان ارومیهشعبه ۱ دادگاه انقلاب مهاباد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: