•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

محکومیت روح الله مردانی به حبس تعلیقی

0
65

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۷شهریور ماه ۱۴۰۱، شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان دلفان از توابع استان لرستان با صدور دادنامه ای روح الله مردانی را به تحمل حبس تعزیزی محکوم کرد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۵ شهریور ماه ۱۴۰۱، روح الله مردانی، معلم و فعال صنفی فرهنگیان، توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان دلفان، به ریاست قاضی فردین عسکرزاده به اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری با طول مدت تعلیق ۴ ساله محکوم شد.‌ روح الله مردانی، در بهمن ماه ۱۳۹۶ هم و در جریان تجمعات اعتراضی بازداشت و به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد و در حالی که ۳ ماه تا اتمام دوران حبس او باقی مانده بود آزاد شد.

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان دلفان، اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به سبب مصاحبه های روح الله مردانی با رسانه های خارج از کشور به وی تفهیم شده است.‌

لازم به ذکر است، جلسه محاکمه روح الله مردانی، در تاریخ ۳۰مردادماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان دلفان برگزار و محمدعلی کامفیروزی به صورت حضوری و رامین صفرزاده هم‌با ارسال لایحه دفاعیه از موکل خود در لین پرونده دفاع کرده بودند.‌

روح الله مردانی، در بخش اول از همین پرونده، توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان دلفان با اتهامات (نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق سامانه رایانه ای) و (تمرد از دستور ماموران هنگام انجام وظیفه) محاکمه و پس از تبرئه از اتهام اول فقط به اتهام دوم به پرداخت ۵۰ میلیون ریال جریمه نقدی با طول مدت تعلیق ۲ ساله محکوم شد و پس از اعتراض و محاکمه توسط شعبه ۶ دادگاه تجدیدنظر استان لرستان در تاریخ ۸ تیر ماه ۱۴۰۱، تبرئه و قرار منع تعقیب وی صادر شد. 

این فعال صنفی فرهنگیان، از بابت پرونده ای دیگر در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، با دریافت ابلاغیه ای کتبی به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوین احضار شده بود.

در تاریخ ۱۲ اسفند ماه ۱۴۰۰، روح الله مردانی، با دریافت احضاریه ای کتبی برای حضور در جلسه دادرسی در شهرستان نورآباد از توابع استان لرستان احضار و با اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) تفهیم اتهام شده بود.

این فعال صنفی فرهنگیان، در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۴۰۰، در جریان برگزاری تجمع اعتراضی فرهنگیان در شهرستان دلفان از توابع استان لرستان پس از ضرب و شتم توسط ماموران امنیتی بازداشت و در تاریخ ۹ اسفند ماه ۱۴۰۰، پس از اتمام بازجویی و تفهیم اتهام از زندان مرکزی خرم آباد آزاد شد. 

وی، پیشتر هم در جریان اعتراضات سراسری دی ماه ۱۳۹۶، پس از بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و ارجاع پرونده به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) و (اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی) محاکمه و به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و به ۲ سال محرومیت از خروج از کشور محکوم شده بود.

 با اعلام اعتراض و ارجاع پرونده او به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر، محکومیت روح الله مردانی از ۶ سال حبس تعزیری به ۲ سال حبس تقلیل پیدا کرد. 

جملگی مطالبات جامعه فرهنگیان ایران صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندی این قشر از جامعه ایران است.‌

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندی و در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی و مدنی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میلادی است که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیتهای مرزی تاکید می کند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

دادنامه صادره توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ دلفان

دادنامه صادره توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ دلفان

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.