•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

محکومیت لقمان قادری به تحمل حبس تعزیری

0
71

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۸ شهریور ماه ۱۴۰۱، شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ پیرانشهر با صدور دادنامه ای، لقمان قادری را به تحمل حبس تعزیری محکوم کرد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز یکشنبه ۶ شهریور ماه ۱۴۰۱، لقمان قادری، فرزند: عزیز، اهل: پسوه، ساکن‌ پیرانشهر از توابع استان آذربایجان غربی، توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ پیرانشهر به تحمل ۲ سال و ۷ ماه و ۱۶ روز حبس تعزیری محکوم شد.

براساس این گزارش، اتهامی که منجر به صدور چنین حکمی بر علیه لقمان قادری شده (اقدام‌علیه امنیت ملی از طریق عضویت در یکی از احزاب کُرد مخالف نظام) عنوان شده است.

لازم به ذکر است، لقمان قادری، در تاریخ ۲۹ مهر ماه ۱۴۰۰، در مسیر جاده پیرانشهر به سمت پسوه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در شهر ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی و تفهیم اتهام در تیر ماه ۱۴۰۱، به زندان پیرانشهر منتقل شد.‌

لقمان قادری، مراحل بازجویی و بازپرسی از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق یک‌ متهم محروم بوده است.‌

پرونده سازی برای افراد به علت عضویت و یا وابستگی او به گروه و یا حزب خاص، به مثابه تبعیض و ناقض ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی، سیاسی و اجتماعی است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

                                             لقمان قادری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.