•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

کاهش حبس تعزیری و لغو جریمه صادره برای ۳ نوکیش مسیحی ساکن رشت

0
126

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۹آذر ماه ۱۴۰۱، محکومیت حبس تعزیریِ مرتضی حاج مشهود کاری، احمد (یوحنا) سرپرست و ایوب (فرزین) پوررضازاده، کاهش پیدا کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از سازمان ماده ۱۸، روز چهارشنبه ۱۸ آبان ماه ۱۴۰۱، مرتضی حاجب مشهود کاری، احمد (یوحنا)سرپرست و ایوب(فرزین)پوررضازاده، سه نوکیش مسیحی ساکن شهر رشت مرکز استان گیلان، پس اعمال کاهش مجازات در مجموع به تحمل ۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری با احتساب روزهای بازداشت اولیه محکوم و جریمه صادره بر علیه آنها نیز لغو شد.

براساس این گزارش، با توجه به حکم صادره که به متهمان این پرونده ابلاغ شد، هر یک از این سه نوکیش مسیحی به تحمل ۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و معافیت از پرداخت جریمه نقدی به مبلغ ۱۸۰ میلیون ریال محکوم شدند.

همچنین، احمد (یوحنا) سرپرست و ایوب (فرزین) پوررضازاده، به همراه مرتضی حاجب مشهودکاری از بابت اتهامات منتسب شده به آنها در پرونده دوم آنها که در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، با شکایت سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بر علیه آنها باز شده بود تبرئه و قرار منع تعقیب آنها صادر شد.

لازم به ذکر است، در تیر ماه ۱۴۰۱، شعبه ۱۸ دادگاه تجدیدنظر استان گیلان با صدور دادنامه ای مرتضی حاجب مشهودکاری، احمد سرپرست و ایوب پوررضا زاده را از بابت اتهامات (فعالیت تبلیغی علیه نظام)، (اقدام‌علیه امنیت ملی از طریق ارتباط با عوامل تبشیری خارج از کشور و تشکیل کلیسای خانگی) به میزان هر یک را به تحمل ۵ سال و ۱ روز حبس تعزیری و پرداخت ۱۸ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم کرده بود. 

مرتضی حاجب مشهودکاری، در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، پس از بازداشت توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به زندان لاکان رشت منتقل شده بود.

همچنین، ایوب(فرزین) پوررضازاده و احمد(یوحنا)سرپرست، در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به منازل شخصی این افراد بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه این ارگان امنیتی واقع در زندان لاکان رشت منتقل شدند.‌

این نوکیشان مسیحی پیش از بازداشت خود با دریافت ابلاغیه های کتبی به جلسه دادگاه تجدیدنظر خود به تاریخ ۲ خرداد ماه ۱۴۰۱، در انتظار محاکمه بودند.

احمد(یوحنا)سرپرست،مرتضی حاجب مشهودکاری و ایوب(فرزین) پوررضازاده، در اواسط فروردین ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب رشت به ریاست حسن موسوی، از بابت اتهامات(فعالیت تبلیغی علیه نظام)، (تشکیل کلیسای خانگی)و(ارتباط با سازمانهای مسیحی صهیونیستی خارج از کشور)هر یک به تحمل ۵ سال و ۱ روز حبس و پرداخت ۱۸۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده بودند.

در تاریخ ۲۸ بهمن ماه ۱۴۰۰، احمد(یوحنا) سرپرست، مرتضی حاجب مشهودکاری و ایوب(فرزین)پوررضازاده، در جلسه دادرسی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب رشت به ریاست حسن موسوی، حاضر شدند اما با توجه به تکمیل نبودن پرونده و وجود نواقصی پرونده به شعبه ۴ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب رشت برای رفع نواقص بازگردانده شده بود.

اتهامات این نوکیشان مسیحی، در جلسات بازپرسی (فعالیت، تبلیغ، آموزش، فرقه انحرافی مغایر و مخل شرع مقدس با وصف سردستگی) و(ارتباط با سازمانهای خارج از کشور)، عنوان شده بود اما در قرار صادره نهایی این نوکیشان مسیحی از اتهام (اقدام علیه امنیت ملی) توسط شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب رشت تبرئه شده بودند.

حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار گزارشی از تفهیم اتهام این ۳ نوکیش مسیحی در شعبه ۴ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب رشت و انتظار آنها برای تعیین شعبه و تاریخ برگزاری جلسه دادرسی اطلاع رسانی کرده بود.

احمد (یوحنا) سرپرست و ایوب رضازاده، در تاریخ ۱۴ شهریور ماه ۱۴۰۰، در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه شهر رشت به یک کلیسای خانگی و مرتضی حاجب مشهودکاری هم توسط ماموران این ارگان امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیتی و طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام، هر یک با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان آزاد شدند.

علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

برخورد امنیتی با اقلیتهای مذهبی ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید می کند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

برچسب هافرزین پوررضازادهمحاکمه دگراندیشان مذهبیمرتضی حاجبمرتضی حاجب مشهود کاریمرتضی حاجب مشهودکاریمسیحیان رشتنقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایراننقض حقوق دگراندیشان مذهبینقض حقوق شهروندی دگراندیشان مذهبینوکیش مسیحینوکیشان مسیحینوکیشان مسیحی رشتوضعیت حقوق بشر ایرانیوحنا سرپرستیوحناسرپرستپیروان‌سایرادیاناقلیتهای مذهبیایوب پوررضازادهاحمد سرپرستاحمدسرپرستبازداشت دگراندیشان مذهبیجامعه مسیحی در ایرانجامعه مسیحیانجامعه مسیحیان ایرانجامعه مسیحیان در ایرانجامعه دگراندیشان مذهبیحقوق بشرحقوق شهروندی دگراندیشان مذهبی در ایراندگراندیشان مدهبیدگراندیشان مذهبیدگراندیشان مذهبی در ایراندگراندیشان مسیحیدگراندیشان مسیحی در ایرانزندان لاکان رشتزندانیان مسیحیزندانیان مسیحی در ایرانسرکوب گسترده دگراندیشان مذهبیسرکوب جامعه مسیحیسرکوب جامعه مسیحی در ایرانسرکوب دگراندیشان مذهبی در ایرانسرکوب دگراندیشان مسیحی در ایرانعفو

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.