•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

بازداشت علیرضا آدینه، فعال ادبی توسط نیروهای امنیتی

0
136

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۹آذر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی، علیرضا آدینه، شاعر و فعال ادبی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کانون نویسندگان ایران، صبح امروز چهارشنبه ۹ آذر ماه ۱۴۰۱، علیرضا آدینه، شاعر و فعال ادبی، در پس یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل و توقیف برخی لوازم شخصی اش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

براساس این گزارش، ماموران امنیتی هنگام بازداشت علیرضا آدینه، محل سکونت این فعال ادبی را تفتیش کرده و گوشی تلفن همراه و لپ تاپ وی را نیز توقیف کردند.

لازم به ذکر است، علیرضا آدینه، در تاریخ ۲ مهر ماه ۱۴۰۱، به اداره نظارت و پیگیری وزارت اطلاعات احضار و پس از بازجوئی تهدید به پرونده سازی و بازداشت شده بود.

تا لحظه تنظیم این خبر از مکان نگهداری و وضعیت علیرضا آدینه اطلاعی در دست نیست.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.