دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

محکومیت آیدا پورتقی و ستاره ریگی به حبس، شلاق و جزای نقدی

0
314

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۸دی ماه ۱۴۰۱، شعبه دادگاه‌ کیفری ۲ زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان با صدور دادنامه ای آیدا پورتقی و ستاره ریگی را به حبس، شلاق و جریمه نقدی محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، طی روزهای اخیر، آیدا پورتقی، اهل رشت مرکز استان گیلان و دانشجوی سال اول رشته ریاضی در دانشگاه زاهدان، توسط شعبه دادگاه کیفری ۲ زاهدان، به تحمل حبس، شلاق و جزای نقدی محکوم شد.

براساس این گزارش، آیدا پورتقی، از بابت اتهام (اخلال در نظام و آسایش عمومی) به تحمل ۹ ماه حبس و ۶۰ ضربه شلاق و بعنوان مجازات تکمیلی هم به انجام‌ یک تحقیق تطبیقی در خصوص حجاب و پوشش زنان ایرانی در حدود ۳۰ صفحه A4 و اتمام آن تا دو ماه محکوم شده است.

در خبری دیگر، طی روزهای اخیر، ستاره ریگی، متولد: ۱۳۸۴، فرزند؛ علیرضا، ساکن زاهدان و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، توسط شعبه دادگاه کیفری ۲ زاهدان به پرداخت ۲۵ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد.

همچنین، ستاره ریگی به اتهام (اخلال در نظم و آسایش عمومی) علاوه بر پرداخت جریمه نقدی، بعنوان مجازات تکمیلی هم به انجام یک تحقیق علمی در خصوص بررسی قانون و مقررات مرتبط به انجام اعتراضات قانونی در ایران در حدود ۳۰ صفحه A4 و اتمام آن تا دو ماه محکوم شده است.

لازم به ذکر است، آیدا پور تقی، در ساعات‌ پایانی ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهر زاهدان، بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای های امنیتی و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در تاریخ ۱ آذر ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه آزاد شد.

سرکوب، ارعاب و تهدید بر علیه فعالان مدنی و سایر شهروندان  براساس سناریوی ارگانهای امنیتی، ناقض ماده  ۱۹  اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

بلاتکلیف نگهداشتن افراد در بازداشت و ممانعت از دسترسی متهم به انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافعالان صنفی دانشجویان ایرانموارد نقض حقوق بشر در ایرانمحاکمهمحاکمه شهروندانکنفدراسیون دانشجویان ایرانیکشته شدگان اعتراضات ۱۴۰۱آیدا پورتقیآیدا پورتقی فشتگهآیداپورتقیآیداپورتقی فشتگهاجرای حکم شلاقاحضار و بازداشت دانشجویاناحضاروبازداشت دانشجویاناعتراضات سراسری مهر ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آباناعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱بازداشت دانشجویانبازداشت دانشجویان معترضبازداشت دانشجویان نوشیروانیبازداشت دانشجویان ایرانبازداشت دانشجویان دانشگاه زاهدانتجمعات اعتراضی دانشجویان ایرانتظاهرات دانشجویان ایرانجامعه دانشجو در ایرانجامعه دانشجوییجامعه دانشجویانجامعه دانشجویان ایرانجامعه دانشجوئی در ایرانجزای نقدیحقوق بشر ایرانحقوق بشر در ایرانحبس تعلیقیحبس تعزیریخبرگزاری دانشجویان ایراندانشگاه زاهداندانشجویان ایراندانشجویان ایران،دادگاه کیفری دو زاهداندادگاه کیفری زاهداندادگاه کیفری۲ستاره ریگیسرکوب دانشجویان ایرانصدور حکم جزای نقدیصدور شلاقصدورشلاق

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.