•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

حکم اعدام یک زندانی در اصفهان اجرا شد

0
73

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۹دی ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان دستگرد استان اصفهان اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز دوشنبه ۱۹ دی ماه ۱۴۰۱، ابوالفضل حلوایی(ساداتیان)، اهل شهرستان خمینی شهر و زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی (دستگرد) استان اصفهان، در پی عدم رضایت ولی دم مقتول، اعدام شد.

براساس اعلام سازمان حقوق بشر ایران:”این زندانی از بند ۴ زندان مرکزی (دستگرد) اصفهان پای چوبه دار رفت.”

تا لحظه تنظیم‌ این خبر، اعدام ابوالفضل حلوایی (ساداتیان)، توسط رسانه داخلی ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.