•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

عبدالسلام مردان رزگه, شهروند اهل سنت بطور موقت آزاد شد

0
154

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۹, عبدالسلام مردان رزگه, شهروند اهل سنت پس از اتمام مراحل بازجوئی, تفهیم اتهام و محاکمه در مرحله بدوی با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, امروز دوشنبه ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۹, عبدالسلام مردان رزگه, شهروند اهل سنت, اهل روستای “سوجه” از توابع اشنویه, پس از اتمام مراحل بازجوئی و محاکمه در دادگاه بدوی   بطور موقت و تا زمان ابلاغ حکم قطعی از زندان مرکزی ارومیه آزاد شد. 

براساس این گزارش, آزادی این شهروند اهل سنت با تودیع قرار وثیقه ای سنگین صورت گرفته است. 

پیش از این نیز عبدالسلام مردان رزگه, شهروند اهل سنت توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه از بابت اتهام “عضویت در گروه‌های مذهبی”, محاکمه شد اما هنوز حکمی به وی ابلاغ نشده است. 

بنقل از یک منبع: “محی‌الدین تازه وارد ٣٤ ساله اهل اشنویه هم ‌پرونده‌ای عبدالسلام مردان رزگه در زندان در وضعیت بلاتکلیفی به سر می‌برد”.

در تاریخ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۸, عبدالسلام مردان رزگه, در اعتراض به وضعیت بلاتکلیفی دست به اعتصاب زده بود و بر اثر اعتصاب دچار ضعف شدید شده بود.

در آبان ماه ۱۳۹۷, این شهروند در توسط ماموران امنیتی در محل کار خود بازداشت شد و پس از انتقال  به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی پس از ۳ ماه برای اولین بار توانست با خانواده خود به مدت ۱۰ دقیقه ملاقات کند. 

بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هااقلیتهای مذهبیاهل تسنناهل سنت ایراناقلیتهای مذهبی در ایرانپیروان سایر ادیان در ایراناهل تسنن در ایراندادگاه انقلاب ارومیهنقض حقوق بشر در ایرانپیروان اهل سنتاهل سنت در ایرانسرکوب اهل سنت در ایرانسرکوب اهل تسنن در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایرانتودیع قرار وثیقهسرکوب شهروندان اهل سنتحقوق شهروندی اهل سنت در ایرانپیروان اهل تسنناهل تسنن ایرانپیروان ادیان در ایرانپیروان اهل سنت در ایرانعبدالسلام مردان رزگهسرکوب اهل سنتسرکوب اهل تسنننقض حقوق شهروندی اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب اهل سنت ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن در ایراناهل تسنن در کردستاناهل سنت در کردستانسرکوب شهروندان اهل تسننسرکوبشهروندان اهل تسنن زاهداننقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل تسنن در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اهل سنت در ایراننقض حقوق اهل سنت در ایرانشهرستان اشنویهآزادی با تودیع قرار وثیقهمدارس علوم دینی اهل سنت در ایرانحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیسرکوب اهل تسنن ایرانسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب پیروان اهل تسننشهروندان اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنت ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن ایراناقلیتهای دینی در ایراناطلاعات سپاه شهرستان اشنویهاحضار و بازجوئی شهروندان اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنت در ایرانزندانیان اهل سنت در ایرانزندانیان عقیدتی اهل سنت در ایراناهل سنت در جمهوری اسلامینقض حقوق پیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن در ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن ایراناقلیت اهل سنتاقلیت اهل تسننسرکوب پیروان اهل سنت ایرانپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیسرکوب پیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیسرکوب اهل تسنن در جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان اهل سنت در ایراناقلیت اهل سنت در ایراناقلیت اهل تسنن در ایرانعبدالسلام رزگهروستای سوجهشعبه 3 دادگاه انقلاب ارومیه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: