•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
چهارشنبه, فوریه 1

محکومیت علیرضا خوشبخت، فعال سیاسی به تحمل ۶ سال حبس تعزیری

0
84

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۷دی ماه ۱۴۰۱، علی مظلوم، قاضی شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران با صدور دادنامه ای، علیرضا خوشبخت را به حبس تعزیری محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از امتداد، طی روزهای اخیر، علیرضا خوشبخت، روزنامه نگار و فعال سیاسی، توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست سیدعلی مظلوم، در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد.

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران، علیرضا خوشبخت، از بابت اتهام (اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و به اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد.

به فرض تائید این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان تهران و اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی، پس از تجمیع جرائم، تحمل مجازات اشد از بابت اتهام (اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور) برای علیرضا خوشبخت لازم به اجرا خواهد شد.

لازم به اشاره است، علیرضا خوشبخت، در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و پس از انتقال به یکی از بندهای امنیتی زندان اوین و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در تاریخ ۴ دی ماه ۱۴۰۱، با قید وثیقه آزاد شد. 

سرکوب آزادی بیان و اندیشه و پرونده سازی بر علیه شهروندان به سبب اعتراضات مدنی و سایر فعالیتهای مسالمت آمیز آنها، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.