•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, فوریه 3

احضار مهتاب کرامتی و آزاده صمدی به دادسرای ناحیه ۳۳ تهران

0
64

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۷دی ماه ۱۴۰۱، شعبه بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران، واقع در زندان اوین مهتاب کرامتی و آزاده صمدی را احضار کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مدارا، روز دوشنبه ۲۶ دی ماه ۱۴۰۱، مهتاب کرامتی و آزاده صمدی، دو بازیگر سینما و تلوزیون، جهت بازپرسی به دادسرای ناحیه ۳۳ تهران واقع در زندان اوین احضار شدند.

براساس این گزارش، از علت دقیق احضار این شهروندان، اطلاعی درست نیست اما به آنها اعلام شده (جهت پاره ای از توضیحات).

احضار مهتاب کرامتی و آزاده صمدی، پس از آن صورت گرفته که تعداد بسیاری از بازیگران و سایر هنرمندان در عرصه موسیقی، فرهنگ، هنر و حتی ورزشکاران به اتهام ابراز عقیده و مخالفت با سرکوب و ارعاب بر علیه شهروندان از سوی ارگانهای امنیتی با احضار، بازداشت و پرونده سازی قضایی مواجه شدند. 

سرکوب آزادی بیان و اندیشه و پرونده سازی بر علیه شهروندان به سبب اعتراضات مدنی و سایر فعالیتهای مسالمت آمیز آنها، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هاهنرمندان در ایرانسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهمرحله بازپرسیاحضاربازپرسیسرکوب آزادی بیان در ایران،سرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانمعلم سرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیاحضار به بازپرسیاحضاربازداشتاحضار بازداشتبازیگران‌سینمااحضار مکرربازیگربازیگران سینما در ایراناحضار بازپرسیشعبه 2بازپرسی دادسرای زندان اوینسرکوب آزادی اندیشه،بازیگران تلوزیوناحضار بازجوئیاحضار و محاکمههنرمندانهنرمندان ایرانشعبه6بازپرسی دادسرای زندان اوینبازداشت بازیگراناحضاربازجویی از شهروندانسرکوب آزادی بیان در ایرانشعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوینبازداشت هنرمنداناحضاربازجوییبازیگران تئاترآزاده صمدیسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی اندیشه در ایرانتجمع اعتراضی هنرمندان اصفهاناحضاربازجوئیجلسه بازپرسی و تفهیم اتهاممهتاب کرامتیاحضارسرکوب آزادی بیان و قلماحضار بازجوییاحضار و اجراخانه هنرمندان اصفهانسرکوب آزادی اندیشهبازیگران سینمادادسرای زندان اوینسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایراناحضار به جلسه بازپرسیاحضار و بازپرسیشعبه2بازپرسی دادسرای زندان اویناحضار محاکمهبازیگران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.